21 Νοε 2015

Τρίτη βράδυ έχω ραντεβού με δυο φιλαράκια στη φωκίωνος στην Κυψέλη. Η συνάντηση έγινε στο Μπακαλόγατο, σταθερό στέκι του ενός που μένει στην περιοχή. Ενα ζευγάρι, έξι άτομα και μια τετράδα οι μοναδικοί πελάτες πριν απο μας, η γνωστή κατάσταση τις καθημερινές τον τελευταίο καιρό.

Κατεβαίνοντας απο την πλατεία τη φωκίωνος νέγρη, λίγο πιο κάτω απο την αριστερή πλευρά ένα μικρό μαγαζάκι, δεν χωράει πάνω απο 35-40 άτομα. Εχει λίγα τραπεζάκια και στον πεζόδρομο για το καλοκαίρι, και νομίζω πως είναι ανοιχτό και τα μεσημέρια οπότε κάποιες ηλιόλουστες μέρες τα χρησιμοποιεί και το χειμώνα.

Τζαμαρία απο τη μεριά του πεζόδρομου που είναι και η είσοδος όχι το απλό τζάμι, αλλά με ξύλινα ορθογώνια κουτάκια έτσι που και όμορφη είναι και βλέπεις την περαντζάδα στον πεζόδρομο.

Ο χώρος καθαρός και φωτεινός ίσως περισσότερο απο όσο πρέπει. Τραπέζια καρέκλες και τοίχοι σε εκρού χρωμα και στρωμένα με λαδόκολα, ένα σουρωτήρι στην οροφή για φωτιστικό, με το φώς να περνάει απο τις τρύπες και να κάνει σχέδια(απλό αλλά έξυπνο), ενα μπάρ πάσο πριν την είσοδο στην κουζίνα, πιάτα με σχέδια στον ένα τοίχο κρεμασμένα και ένας πίνακας ζωγραφικής με μια ελιά με πολύ ωραία χρώματα.

Οι τουαλέτες είναι στο υπόγειο καθαρές και άνετες. Υπάρχει και μια σκάλα που οδηγεί στο πατάρι αλλά ήταν κλειστό. Ο φίλος μου είπε ότι έχει πιό ωραία θέα απο κει πάνω. Η σερβιτόρα ηταν εξυπηρετική και και ευγενική.

Πήραμε μια σαλάτα με διάφορα λαχανικά (κόκκινη λόλα, σαλάτα, λάχανο... ) και μια ελαφριά σώς αρκετά καλή. Στόν κατάλογο είχε και σύγλινο αλλά εμείς τη ζητήσαμε να έχει μόνο τα λαχανικά και μας έφερε το σύγλινο χωριστά σε ένα μπωλάκι. Το φάγαμε βέβαια (λες και έχει διαφορά αν είναι μεσα στη σαλάτα ή απ' έξω.. ). Μία στραπατσάδα με αυγά και σουτζούκι. Είχε διάφορες εκδοχές στραπατσάδας στον κατάλογο, εγώ προτιμώ με τομάτα και φέτα, αλλά με νίκησαν οι άλλοι δύο, την έφαγαν τους άρεσε και εγώ έμεινα με το παράπονο. Ταλαγάνι στη σχάρα κερδίζει από μόνο του όποιος και αν είναι ο μάγειρας, με λίγη σαλατούλα στην άκρη.

Ενα συκώτι τηγανιά μοσχαρίσιο αλευρωμένο, πολύ πετυχημένο και σερβιρισμένο σε ένα τηγανάκι. Ψαρονέφρι τηγανιά, μικρά μικρά κοματάκια μάλον απο το παραφίλετο με σώς μπαλσάμικο πολύ νόστιμο. Ολες οι μερίδες ήταν αρκετά μικρές για να χορτάσεις νομίζω στα τρια άτομα χρειάζονται άλλα δυο πιάτα. Εμείς βέβαια για να ψιλοτσιμπήσουμε πήγαμε και μια χαρά μας έφτασαν. Ηπιαμε ένα κιλό κρασί ροζέ ικανοποιητικό.

Στο τέλος μας κέρασε η σερβιτόρα λόγω του φίλου που είναι ταχτικός, νομίζω ότι δεν κερνάνε όλους, τρία διαφορετικά γλυκά. Πορτοκαλόπιτα και σοκολατόπιτα με σαντιγύ και σε ένα ποτηράκι δεν θυμάμαι πως το είπε αλλά ήταν κρέμα με ανθόνερο που πολύ μου άρεσε. Η μουσική με παλιά λαϊκά άσματα χωρίς να ενοχλεί νομίζω ότι ταίριαζε με το όλο κλίμα. Λογαριασμός εξήντα και κάτι λεπτά, είκοσι ευρω το άτομο.

21 Νοε 2015

mathaios83