Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Θα ξέρεις μέχρι τώρα, αναγνώστη μου, οτι ο mpiskotos δεν γράφει για να γράψει. Δεν γράφει για τον ίδιο. Γράφει για σένα. Μετά από ένα χρόνο επανέρχομαι για να σου δώσω το δώρο που σου αξίζει. Χρόνια Πολλά.

Γιατί, αναγνώστη μου, από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει να περνάς το χρόνο σου σε τούτο το διαδικτυακό καταφύγιο (και να διαβάζεις mpiskoto), το αξίζεις.

Πήγα στον Δρουίδη με τον πήχη εις τον ουρανό, ορμώμενος από τα σχόλια των καταπληκτικών αυτών τύπων που σε φροντίζουν με τόση θέρμη και σου αποκαλύπτουν καθημερινά τους γαστρονομικούς παραδείσους τούτης της πόλης. Έφυγα εντυπωσιασμένος, χωρίς να έχω την παραμικρή διαφωνία ως προς τους ύμνους που είχα ήδη διαβάσει.

Τι φάγαμε:
Τάρτα Λαχανικών με Φέτα > Ντάξει, μια μους φέτας αδερφάκι μου να μην θέλεις να την καταπιείς. Να την έχεις για πρωινό να την αλείφεις στο ψωμί το φρυγανισμένο να περνάς τη μέρα σου στη δουλειά και στην κίνηση με καρφωμένο χαμόγελο.

Καρπάτσιο από Φιλέτο Μόσχου > Αλαφρύ, γευστικό, ομορφούλικο, σένιο. Με τις φλίδες παρμεζάνας και τις πρασινάδες απλά να διακοσμούν. Γιατί όλοι ξέρουμε οτι το αλλαντικό και το κρέας είναι η φάση στη ζωή. Ζωή χαρισάμενη.

Πράσινο Ραβιόλι Ραγού σε σάλτσα Παρμεζάνας > Όποποποπο. Ποτισμένο ραβιόλι με σπανάκι, γεμισμένο με σάλτσα ραγού και βυθισμένο σε παρμεζάνα. Όοοοοο, μάνα μου γλυκιάαααα, όοοοοοο, θα ‘ρθω στις εννιά! Φρένο.

Ξέρεις φυσικά ποιό είναι το κερασάκι στην τούρτα: Το συγκεκριμένο πιάτο, αν και θα μπορούσε άνετα να σε φοβίσει λόγω συστατικών, είναι πούπουλο. Το στομάχι σου θα σε ευχαριστεί που του πρόσφερες the best of both worlds.

Ψαρονέφρι με σταφύλι > Πού το βρήκες ρε μπαγάσα αυτό; Προφανώς έχουν κλεισμένο τον Πανοραμίξ στην κουζίνα. Ήμουν πολύ περίεργος αρχικά για το πως θα συνδυάζονται αυτές οι γεύσεις αλλά το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο. Το συγκεκριμένο πιάτο δείχνει οτι υπάρχει σοβαρή έρευνα και επένδυση χρόνου στο στήσιμο του μενού.

Να μην ξεχάσω: Υπήρχε κι ένα σοκαριστικό κέρασμα στην αρχή, την περιγραφή του οποίου δεν την πολυθυμάμαι (σαν μίνι πιτούλα με σος από παντζάρι και καβούρι και κάτι τυρένιο in the mix). Υπήρχε κι ένα σουφλέ σοκολάτα στο τέλος από το πάνω ράφι.

Εύφημος μνεία στην κυρία που μας εξυπηρέτησε: Επαγγελματίας, διακριτική, με άριστη γνώση του μενού και πολύ θετική διάθεση. Συνδυάζοντας και τον αποτελεσματικό διαχωρισμό χώρων καπνιζόντων και μη, προκύπτει το συμπέρασμα οτι για τους ιδιοκτήτες του εστιατορίου, ο πελάτης είναι ένα σεβάσμιο πρόσωπο το οποίο αξίζει την αμέριστη προσοχή τους όσο διαρκεί η επίσκεψή του στο μαγαζί.

Το πορτοφόλι: Θα υπολογίσεις ένα 35άρι / άτομο με κρασί, αν δεν πετύχεις έκπτωση. Και θα κάνεις οικονομία σε κάτι άλλο για να το δοκιμάσεις και να το έχεις στα υπ’ όψιν. Και θα νιώσεις καλύτερα για την χώρα που ζεις και για τους ανθρώπους με τους οποίους μοιράζεσαι αυτή την ευλογημένη-καταραμένη γωνιά του πλανήτη.