Ελληνική κουζίνα - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Είχα δει αρκετές φορές το κατάστημα περνώντας απ'έξω αλλά δεν είχε τύχει να το επισκεφτώ, καθότι δε μου "έλεγε" και πολλά, αυτό μέχρι τις προάλλες που η παρέα το αποφάσισε.

Κλέισαμε τραπέζι για 12 στο μέσα χώρο γύρω στις 9 το Σάββατο. Επιλέξαμε να μην πάρουμε ξεχωριστά πιάτα, αλλά να μοιραστούμε.

Τα αρνητικά που έχω να προσάψω ήταν οτι για 12 άτομα υπήρχε ένας κατάλογος στο τραπέζι, όπως και ότι είχαν "τελειώσει" ο ντάκος και τα χόρτα, αφήνοντας ουσιαστικά μόνο μία επιλογή σαλάτας -την πράσινη-, όπως και 3 από τα κρέατικά το μπιφτέκι, το οσομπούκο και το αρνι που θέλαμε να δοκιμάσουμε. (Εδώ θέλω να πω πως δεν καταλαβαίνω πως μπορουν να τελειώσουν οι σαλάτες Σάββατο βράδυ, υποθέτω πως το κατάστημα έχει γενικά πολλή επισκεψιμότητα, πως γινεται να υπολογίσεις λάθος;)

Το ατόπμα των σερβιτόρων είναι πιστεύω, πως δε μας ενημέρωσαν εξ'αρχής πως τα πιάτα δεν είναι διαθέσιμα, και με ένα κατάλογο προσπαθουσαμε 12 ατομα να βρουμε κατί αλλο να παραγγείλουμε..

Με τα πολλά η παραγγελία έγινε:
1 ντολμάδες ημέρας
2 πράσινες σαλάτες με αποξηραμένο συκο
2 μανιτάρια (portobellο) με απάκι
2 πατατούλες (πως γίνεται να λειπουν.. )
2 φαλάφελ
1 σουβλάκι κοτόπουλο με guacamole
1 mouche σοκολάτας
1 παγωτό cheesecake
1 παγωτο σοκολάτα

Οι 4-5 πρώτοι που καθήσαμε παραγγείλαμε μια μερίδα ντολμάδες ημέρας για να λερώνουμε τα πιρούνια μας μέχρι να φτάσει η υπόλοιπη παρέα. Λαχανοντολμάδες άνευ αυγολέμονου, με ρύζι - κιμά, νοστιμότατοι.
Η σαλάτα, θα έλεγα ήταν το πιο αδιάφορο πιάτο που δοκιμάσαμε, ωραίο το σύκο, αλλά λίγη η πρασινάδα και ανά μπουκιές ίσως υπερβολικά όξινη.
Όταν ήρθαν τα portobello με το απάκι άρχισα να πιστεύω πως θα τρώγαμε πολύ καλά. Ήταν πάρα πολύ καλα, πολύ ωραίος συνδυασμός γεύσεων, αλλά κατ' εμέ στο πιάτο έλειπε το λεμόνι. Το δανειστηκα από το μαστέλλο, το οποίο ήταν εκπληκτικό! Νόστιμες πατάτες, πολύ καλό και το φαλάφελ. Από τα πρώτα έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένη.

Όσον αφορά τα κυρίως, θα ξεκινησω από τα χοιρινά μπριζολάκια, τα οποία ήταν ελαφρώς πικάντικα και πολύ γευστικά, με ένα μείον. Ήταν πολύ λεπτά και κάπως στεγνα.
Η σπαλομπριζόλα ήρθε medium αντί για medium rare που ζητήσαμε, αλλά ήταν αρκετά ζουμερή.
Η μοσχαρίσια γλώσσα ήταν αφρός, αλλά κατα τη γνώμη μου έλειπε τόσο αλάτι, όσο και πιπέρι.

Τα συκώτια τα ζητήσαμε επίσης μέτρια, έτσι και ήρθαν. Νοστιμότατα.
Το αστέρι της βραδιάς ήταν οι παπαρδέλες με τον καβουρμά, κάτι στο οποίο συμφώνησε όλη η παρέα. Το ζυμαρικό κρατούσε καλά, το κρέας έλιωνε, η σάλτσα υπέροχη και το μαλακό ξινό τυρι, που από λάθος μου προφανως δεν είχα προσεξει στον καταλογο, έδενε απίστευτα το πιάτο. Αυτό το πιάτο είναι σίγουρα λόγος να ξαναπάς.

Πολύ καλό ήταν επίσης το σουβλάκι κοτόπουλο, εξαιρετικό και το guacamole που το συνόδευε, αλλά ήρθε τόσο καθυστερημένα που 2 άτομα το φάγαμε από τους 12..

Στα γλυκά τώρα. Είμαι από αυτούς που δεν τα πολυτρώνε. Μου αρέσει πολύ το υποβρύχιο βανίλια και ενθουσιάστηκα όταν το είδα στον κατάλογο αφού τελειώσαμε με το φαγητό, οπότε απογοητεύτηκα για άλλη μια φορά όταν ο σερβιτόρος μου είπε πως ΚΑΙ αυτό είχε τελειωσει.. Παρ'όλα αυτά η παρέα παρήγγειλε τρία γλυκα, mouche σοκολάτας, παγωτό cheesecake και παγωτο σοκολάτα. Δοκίμασα λίγο και από τα 3, αλλά εδώ δε μπορώ να εκφερω αποψη γιατί δεν τα τρώω γενικά και μου φανηκαν πολύ γλυκα. Το παγωτό cheesecake όχι, για να είμαι δίκαιη, αλλά και πάλι δεν με έκανε να φάω δεύτερη κουταλιά.

Με τη σειρά του ήρθε και ο λογαριασμός, γύρω στα 18 ευρώ το άτομο με το αρκετό λευκό κρασί, τις ρακές και τις κόλες που καταναλώθηκαν μέσα, κάτι που τον καθιστά αρκετά ικανοποιητικό!

Να τονίσω πως έφυγα από το μαγαζί και ακόμα μιλούσα για το φαγητό και περισσότερο για τις παπαρδέλες. Οποισδήποτε μπορεί να αναγνωρίσει την ποιότητα στην πρώτη ύλη τους. Οι Σεϋχέλλες ξεπέρασαν κατά πολύ τις προσδοκίες μου και με πολλή χαρα θα τις ξαναεπισκεφτώ!