Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Μέτα από πολλές απόπειρες να κλείσουμε κάποιο ΠαρασκευοΣαββατο, τραπέζι, τα καταφέραμε να πάμε στο Καπηλειό, ημέρα καθημερινή και μη χαρακτηριζόμενη ως ημέρα καθολικής εφόδου ορδών πεινασμένων συμπολιτών.

Τον λόγο που δεν μπορούσαμε να κλείσουμε τις άλλες φορές τραπέζι, τον αντιληφθήκαμε όταν φτάσαμε εκεί.. Μετρίου μεγέθους το μαγαζί, από τις 9μμ που πήγαμε, μέχρι τις 12.30πμ που αποχωρήσαμε, ήταν ασφυκτικά γεμάτο.
Φτάσαμε οι δυο από τους πέντε της παρέας, ζητήσαμε τσιπουράκι και μεζέ, για την προθέρμανση! την ώρα της αναμονής.

Κατέφθασε ένα τεράστιο πιάτο με νοστιμότατο γαύρο μαρινάτο και δυο ολόγιομα με τσίπουρο, ποτήρια ουζου. Μας πληροφόρησαν ότι είναι κερασμένα. Δικαιολογημένη νομίζω η θετική μας έκπληξη.

Με την άφιξη των υπολοίπων, ο σερβιτόρος μας απαρίθμησε ατελείωτη λίστα με φρεσκα ψαρικά. Κυριολεκτικά ατελείωτη. Εντυπωσιαστήκαμε.. Ευτυχως, οι γνωστες περι ψαρικων της παρεας, αποφάσισαν μαζί με την ευγενή συνδρομή του εξυπηρετικότατου Θωμά,

Ξεκινήσαμε με μαριδάκια και γαριδάκια τηγανητά.. Και τα δυο πιάτα-πιατέλες τεράστια ποσότητα, καλοτηγανισμένα, χωρίς ίχνος λαδίλας, εύγευστα.
Σαλάτα με ποικιλία βραστών λαχανικών. Χορταστική, με τα λαχανικά/όσπρια, φρεσκοβρασμένα και σερβιρισμένα με καλό ελαιόλαδο.

Συνεχίσαμε με σαργούς και σκαθάρια ψητά. Μας τα έφεραν σε πιατέλες, καθαρισμένα, κάτασπρα, ολόφρεσκα, καλοψημένα, κανείς μας δεν άγγιξε το λαδολέμονο που τα συνόδευε, δεν θέλαμε να καλύψουμε την απίστευτη γεύση τους.

Γλυκό ατομικό και νοστιμότατο (καζαν ντιπι) και φρούτα κερασμένα στο τέλος.
Το ένα ζευγάρι της παρέας μας, είναι Πειραιώτες και τακτικοί πελάτες της ταβέρνας.

Δεν ξέρω αν αυτό επηρέασε επιπλέον την συμπεριφορά και την γενικότερη εξυπηρέτηση του προσωπικού, όμως ήταν άψογη.

Ο χώρος συμπαθητικός με διακόσμηση προσαρμοσμένη στο ύφος του μαγαζιού. Οι θαμώνες, άτομα όλων των ηλικιών. Η ατμόσφαιρα με τον αρκετό κόσμο και την μουσική- σε ανεκτά επίπεδα- ζωντανή αν και κάπως φασαρόζικη.
Δεν μπορώ να πω τι ακριβώς κόστισε η βραδιά, διότι μας "τραπέζωσε" ο Πειραιώτης φίλος μας, όμως όπως κατάλαβα ότι το value for money είναι πολύ ψηλο..
Στο συμπέρασμα τώρα..

Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
Θα πάω ξανά. Συγκεκριμένα, αυτό το Σάββατο. Μόλις έκλεισα τραπέζι-είναι Τέταρτη σήμερα. Και κάποια επομένη φορά για να δοκιμάσω και τα κρεατικα τα όποια εκθειάζουν όλοι η σχεδόν όλοι εδώ.
Επαναλαμβάνω ότι η έγκαιρη κράτηση είναι απαραίτητη, και το παρκινκ εύκολο.