Σουβλάκι & Σχάρα - Αργυρούπολη, Αθήνα

Ένα νέο σουβλατζίδικο έκανε την εμφάνιση του σε κεντρικό σημείο της Αργυρούπολης δίπλα από την κεντρική πλατεία, πράγμα που φυσικά δεν πέρασε απαρατήρητο από τα μάτια ενός «καλοφαγά» της ευρύτερης περιοχής όπως του λόγου μου…

Η επισκευή έγινε την Παρασκευή 06/11/2015, μαζί με την γυναίκα μου και τη 2,5 ετών κόρη μας και αφού προηγουμένως είχαμε κλείσει ένα κουπόνι προσφοράς από το ίντερνετ. Το εν λόγω μαγαζί βρίσκεται στην Αλεξιουπόλεως, ακριβώς απέναντι από τα Goodie’s της Αργυρούπολης, σε έναν χώρο που μέχρι προ τινός νομίζω ότι ήταν καφετέρια.

Ο χώρος ουσιαστικά «τεμαχίζεται» σε τρία μέρη. Έξω και πριν την είσοδο στο κατάστημα υπάρχουν 6-7 τραπεζάκια που μαζί με τη χρήση σομπών απευθύνονται κυρίως στους «θεριακλήδες». Η εσωτερική σάλα διαθέτει πάνω από 20 τραπέζια και το μεγάλο ύψος του ταβανιού την κάνει να μοιάζει και να είναι τεράστια. Υπάρχουν και τραπέζια βαλμένα στη σειρά με ενιαίους καναπέδες από τη μία πλευρά, ενώ το κατάστημα διαθέτει και τηλεοράσεις για να δείχνει ζωντανούς αγώνες ποδοσφαίρου (ΟΤΕ TV). Υπάρχει και στην πίσω πλευρά ένας χώρος που απ’ ότι είδα είναι σαν αυλή και φαντάζομαι ότι θα είναι ιδανικός κατά τη διάρκεια των καλοκαιριών μηνών. Εμείς, όπως και όλοι σχεδόν οι πελάτες καθίσαμε στην κυρίως αίθουσα, η οποία αξίζει να σημειωθεί ότι αεριζόταν πολύ καλά και δεν άφηνε στα ρούχα σου τη μυρωδιά της κουζίνας και σε καμία περίπτωση τσιγαρίλα, αφού το κάπνισμα απαγορεύεται.

Το προσωπικό που σερβίρει αποτελείται από 4-5 άτομα νεαρής ηλικίας και όλοι τους είναι πολύ γρήγοροι και εξυπηρετικοί. Μόλις κάτσαμε μας έστρωσαν σουπλά, πιάτα και σερβίτσια, ενώ μας προσέφεραν και νερό βρύσης. Μάλιστα προσφέρθηκαν να μας δώσουν και μπλοκ ζωγραφικής με μπογιές για να απασχοληθεί η μικρή, πράγμα που απ’ ότι είδα κάνουν με όλους τους πελάτες. Στα τέλος μας έφεραν δύο νόμιμες αποδείξεις, μία για το κουπόνι και μία ακόμα για την έξτρα παραγγελία με τα ποτά.

Πριν περάσω στο φαγητό, θα ήθελα να σημειώσω το εξής. Έχοντας προηγουμένως διαβάσει την κριτική του χρήστη Pathfinder για το συγκεκριμένο σουβλατζίδικο, θεώρησα υπερβολικό το γεγονός ότι οι μερίδες ήταν πολύ μεγάλες κι ότι πήραν μαζί τους το 1/3 της παραγγελίας. Τελικά είχε δίκιο, αφού κι εμείς αναγκαστήκαμε να πάρουμε φαγητό για το σπίτι, αφού οι κυρίως μερίδες είναι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε τα εξής:

- Πατάτες twister με μπέικον και τυρί τσένταρ. Χορταστική μερίδα από φρεσκοκομμένες πατάτες, σερβιρισμένες σε μικρό σαγανάκι. Νόστιμες στη γεύση, όμως ήταν τόσο πολύ λεπτοκομμένες που δεν μπορούσες εύκολα να τις τρυπήσεις με το πιρούνι,. Θα τις ήθελα περισσότερο χοντροκομμένες.

- Σαλάτα «σπανακόπιτα», η οποία περιελάμβανε σπανάκι baby, μαρούλι, φέτα, φρέσκο κρεμμυδάκι και τραγανό φύλο ψιλοκομμένο (μάλλον από tortilla). Φρεσκότατη, πεντανόστιμη και πολύ γευστική επιλογή.

- Μία μερίδα γύρο χοιρινό, ο οποίος, εκτός από το κρέας, περιείχε δύο πίτες, μπόλικες πατάτες, τομάτα, κρεμμύδι και τζατζίκι. Αρκετά νόστιμος και όπως προείπα πολύ πλούσιος σε ποσότητα.

- Μία μερίδα σούβλα κοτόπουλο. Τα 300γρ. που αναγράφονται στον τιμοκατάλογο ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο χορταστικά. Μία μεγάλη σούβλα λοιπόν από τρυφερό και πεντανόστιμο κοτόπουλο, συνοδευόμενο από δύο πίτες ολικής άλεσης, ντομάτα, μαρούλι, πολλές πατάτες και μία επίσης πολύ νόστιμη σως. Χωρίς αμφιβολία ήταν το καλύτερο πιάτο της βραδιάς.

Για όλα τα παραπάνω, μαζί με μία μπύρα Έζα 500 ml η αρχική τιμή ήταν 30 €. Εμείς λόγω κουπονιού πληρώσαμε 18,50 €. Οι πατάτες κόστιζαν 4,50 €, η σαλάτα 5,90 €, οι μερίδες 8,20 και η μπύρα 3,50 €. Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται υψηλή η τιμή των 30€ για δύο άτομα σε σουβλατζίδικο, όμως πήραμε για πακέτο στο σπίτι σχεδόν μία μερίδα φαγητού, δηλαδή θα μπορούσαμε να χορτάσουμε τρία άτομα. Πιστεύω λοιπόν ότι ένας φυσιολογικός λογαριασμός δύσκολα θα ξεπεράσει τα 12-13 € / άτομο μαζί με τα ποτά.

Εγώ προσωπικά το προτείνω και εννοείται ότι σίγουρα θα ξαναπάω και θα δοκιμάσω και τα τυλιχτά. Πήρα και μενού για το σπίτι αφού κάνει ντιλίβερι στις γύρω περιοχές και απ’ ότι είδα οι τιμές είναι γύρω στο 10% χαμηλότερες. Πρόκειται για μία πολύ αξιόλογη επιλογή στην περιοχή της Αργυρούπολης και ελπίζω να διατηρήσει την ποιότητα και τις τιμές του γιατί πραγματικά το αξίζει.