Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Ο χώρος του μαγαζιού έχει ήδη περιγραφεί από άλλους χρήστες αναλυτικά.

Μικρός, φοιτητικός, δυο μακρόστενες αίθουσούλες κλπ. Είχαμε προσπαθήσει να πάμε δύο φορές παλαιότερα και δεν είχαμε βρει τραπέζι. Την πρώτη φορά μάλιστα θυμάμαι μας είχε κάνει εντύπωση α) πόσο γεμάτο (σχεδόν αγκαλίτσα ήταν όλοι μαζί οι πελάτες) ήταν και β) μια έντονη μυρωδιά κατσικοτραγίλας μέσα στο μαγαζί, δείγμα ότι όταν είναι γεμάτο στο κλειστό χώρο μυρουδιές υπάρχουν και με το παραπάνω… έτσι ο χώρος παίρνει 2/4

Δεν μας πτόησε αυτό όμως και αφού είχαμε ήδη διαβάσει καλά λόγια ξαναπροσπαθήσαμε χτες και τελικά πετύχαμε διάνα!
Το μαγαζί ήταν άδειο. Εμείς κι άλλη μια παρέα. Άρα δεν είχαμε τα προβλήματα του μικρού χώρου.

Η εξυπηρέτηση ήταν εύκολη και γρήγορη χωρίς να προβληματιστεί κανείς αφού η κοπέλα ήταν σβέλτη και εξυπηρετική (βέβαια δεν είχε και κόσμο είπαμε) μας εξήγησε τα φαγητά κλπ… στο τέλος όμως, εμάς γλυκάκι, όπως διάβασα ότι έγινε σε άλλους, δεν κέρασε… αντιθέτως μας κέρασε τσικουδιά που με το καλησπέρα σας δηλώσαμε ότι δεν πίνουμε… εξυπηρέτηση λοιπόν 3/4 και γι αυτό δεν έφταιγε η κοπέλα.

Πάμε και στη γεύση. Το να κατανοήσουμε καλά τα πιάτα του ήταν αντικειμενικά δύσκολο όσο και το να χορτάσουμε μιας και τα πιάτα ήταν … δείγματα υπομερίδας… Πραγματικά όμως έχω καιρό να κάτσω σε μαγαζί με τόσο μικρά πιάτα. Πήραμε:

-ένα παλαιωμένο τυρί ζεσταμένο που μας πρότεινε η κοπέλα. η μυρωδιά του ήταν ίσως αυτή η έντονη κατσικίλα που είχαμε μυρίσει την πρώτη μας φορά στο μαγαζί. Προσοχή σε όποιον δεν αρέσει η τραγίλα να μην το πάρει. Εμάς μας αρέσει η έντονη μυρωδιά και γι αυτό το πήραμε. Δυστυχώς όμως ήταν μικρό, μικρότατο, ένα στρογγυλό κεφαλάκι λίιιγο πιο μεγάλο από το κύκλο που σχηματίζει ο δείκτης με τον αντίχειρα μου! Σε γεύση δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό τελικά όσο το περιμέναμε και όσο έδειχνε η εμφάνιση. κάτι λείπει. 2/4

-σαγανάκι τυρί με γλυκό του κουταλιού ντοματάκι. Κι αυτό το περιμέναμε καλύτερο λόγω των κριτικών που είχαν γραφεί. Ωραίο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο και μικρό κι αυτό. Τα δε ντοματάκια του γλυκού του κουταλιού δεν έφταναν για τους τέσσερεις μας και ένα το κόψαμε στη μέση… η συνταγή όμως θα μπορούσε να αποδώσει πολύ καλύτερα σίγουρα… θυμηθήκαμε κι ένα παρόμοιο πιάτο, τυρί φλωρινέλα με μαρμελάδα πιπεριάς που είχαμε φάει κάποτε και στη σύγκριση έπεσε κι άλλο 2.5 /4

-μπριζόλα καπνιστή. Εντάξει το μπριζολάκι το καπνιστό είναι αγαπημένο έδεσμα και δύσκολα μπορεί να χαλάσει. μεσαίου μεγέθους αλλά νόστιμο 3/4

-πανσετάκια. Απογοητευτήκαμε όταν ήρθανε τα πανσετάκια κομμένα φλίδες γιατί ήμαστε του πιο λαικού, αλλά ήτανε καλοψημένα και νόστιμα. Βέβαια κάποιος υποψιασμένος από μαγαζιά σήμερα πηγε να μου βάλει υποψίες ότι κόβοντας τα έτσι το μαγαζί κρύβει το ότι μπορεί να μην είναι και το καλύτερο κομμάτι… τεσπα αυτό δεν το λαμβάνω υπόψη και του βάζουμε 3/4

-λουκάνικο Ηλείας. Ένα λουκάνικο καλό σχετικά αλλά ούτε πικάντικο ούτε
τίποτα το ιδιαίτερο, όπως ένας από τη παρέα είπε "ήταν σκέτο κρέας, χωρίς μπαχάρι, κατά την άποψη μου δεν είναι λουκάνικο αλλά κιμάς". καλοψημένο όμως 2.5/4

-καπνιστή μοσχαρίσια γλώσσα. Τη γλώσσα τη θεωρούμε τρομερό τσιπουρομεζέ και την παραγγείλαμε πρώτη πρώτη ωραία ήτανε αλλά δεν είχε και τρομερή διαφορά από ένα καπνιστό αλλαντικό οποιοδήποτε. 3/4

-καβουρμάς με αυγό. Αν δεν ήταν το αυγό θα χε πάρει χαμηλότερο βαθμό αλλά το αυγό του έδωσε πραγματικά χάρη άσε που ήταν κ το πιάτο με τη πιο ανεκτή ποσότητα μαζί με το ακριβώς επόμενο. 3/4

-λαχματζούν. και να και το 4/4 έφτασε! Το λαχματζούν ήταν πικάντικο. Όπως μας αρέσει, η πιτούλα του ωραία και σε κάποια σημεία τραγανή και δεν ήταν λαδοπιωμένη...

-σαλάτα ντομάτα με ξινό Ίου. Παινεμένη αλλά το αποτέλεσμα φτωχό. τίποτα το ιδιαίτερο το ξινό. 2/4

-πατάτες φρέσκες. Πατάτες τηγανιτές. τις πήραμε τις φάγαμε. Επειδή κάπου μπορεί να είναι τραγικές και να μην τρώγονται δε σημαίνει ότι εδώ που είναι νορμάλ πρέπει να τις εκθειάζουμε. 2.5/4

Αυτό που έκανε εντύπωση ήταν ότι είχε το μαγαζί 4 ειδών διαφορετικά χύμα τσίπουρα να διαλέξεις. Πράγμα που σπανίως γίνεται. τα δοκιμάσαμε όλα! Το ένα ήταν τσίπουρο από ξινόμαυρο που ενώ πιστεύαμε ότι δεν θα μας άρεσε μας άρεσε περισσότερο από όλα, το άλλο τσίπουρο με μοσχάτο αν και υποτίθεται θα μας άρεσε πολύ και όπως μας είπε η κοπέλα είναι πιο αρωματικό, δεν μας άρεσε και δεν μας φάνηκε πιο αρωματικό… πιο ελαφρύ ίσως…

Το τρίτο τσίπουρο ήταν ποικιλία trebbiano με ασύρτικο. Καλό ήταν αυτό, βέβαια θύμιζε περισσότερο ασπρη grappa, όπως ήταν αναμενόμενο, κι έτσι καταλήξαμε να πιούμε κι ένα 200άρι ακόμα τσίπουρο από ξινόμαυρο… Το τσίπουρο δεν το βαθμολογώ ποτέ σε μαγαζί (αν και σκεπτόμενος ίσως θα έπρεπε αφου πολλά προσφέρουν φό-λες για τσίπουρο) αλλά το τσίπουρο του Κρικελίνο, της Στέλλας (όποτε έχει) και αυτού του μαγαζιού είναι από τα πιο νόστιμα που έχω δοκιμάσει.

Με τα παραπάνω το φαγητό παίρνει 2.5/4 αφου τελικά δεν μας εντυπωσίασε τίποτα πέραν του λαχματζούν και μας άφησε μια εντύπωση ότι ακούγονται περισσότερο νόστιμα και ιδιαίτερα από ότι τελικά είναι. Βέβαια πάντα η γεύση είναι κάτι το υποκειμενικό και ίσως φταίει το ότι πήγαμε περιμένοντας ιδιαίτερα νόστιμα πράγματα.

Αυτό που σίγουρα δεν μας άρεσε και είναι αρκετός λόγος ώστε να μην πάμε ήταν η ποσότητα των πιάτων. Προκειμένου να δοκιμάσουν και οι 4 της παρέας από το πιάτο έπρεπε να κάνουμε ασκήσεις γεωμετρίας! οι τιμές αν και χαμηλές σε σχέση με τη ποσότητα ανέβασαν το μπάτζετ στα 20 ευρώ το άτομο (παρότι μας κέρασαν το πρώτο μας τσίπουρο) χωρίς να φύγουμε απόλυτα χορτασμένοι ούτε να έχουμε πάντα μεζέ για το τσίπουρό μας αφού σε τέσσερις μπουκιές είχε αδειάσει το πιάτο…
άρα VFM 2/4 ενώ κάποια φωνούλα είπε για 2.5 και κάποια για 1.5.