Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το όνομα ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ είναι πιασάρικο, λέει πολλά (εδώ, φίλε, θα φας κεφτέδες), υπονοεί ίσως περισσότερα (σε τι δε φταίω, αυτό θα το πούμε αργότερα), έτσι χάρη σ’ αυτή τη λογοπαικτική αύρα του είχε κερδίσει μια θέση στη λίστα των υπόψη μου, μια και ο Πειραιάς δε μου πέφτει μακριά. Όπως όμως συμβαίνει μερικές φορές, όταν δεν πηγαίνει ο προφήτης στο βουνό, πάει το βουνό στον προφήτη, έστι λοιπόν ο ΚΕΦΤΕΣ μετακόμισε στη Νέα Σμύρνη, δέκα λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου, και πρόκειται μάλιστα να αποκτήσει αδελφάκι (πού αλλού;) στη Γλυφάδα, όπως μας πληροφορεί περήφανα σχετική ανακοίνωση στην είσοδο του μαγαζιού. Περίμενα συνεπώς την ευκαιρία, η οποία δεν άργησε να παρουσιαστεί. Μια ωραία Παρασκευή βράδυ, που έχουμε αρχίσει - τρομάρα μας - και εδώ στο Ελλάντα να θεωρούμε αρχή του weekend, είπα στη γλυκειά μου γυναικούλα ότι δεν χρειαζόταν να μαγειρέψει, γιατί είχα βρει ένα ενδιαφέρον μέρος στον τσελεμεντέ του ask4food σε απόσταση βολής από την πλατεία (μία είναι η πλατεία! ), μία στάση του τραμ με τα πόδια.

Ο ΚΕΦΤΕΣ είναι εύκολα προσβάσιμος επί της Λεωφόρου Ελευθερίου Βενιζέλου που διασχίζει τη Νέα Σμύρνη, και ελαφρά απόκεντρος, γεγονός που διευκολύνει όσους έχουν να ψάξουν θέση για παρκάρισμα (4 στα 10, ειδικά τις βραδινές ώρες). Ενώ βέβαια οι κεφτέδες είναι συνήθως στρογγυλοί, το μαγαζί των κεφτέδων είναι στενόμακρο, μια και το μπροστινό μέρος έχει κλείσει γύρω γύρω με ξύλινο ντεκ και τζαμαρία. Όλα ωραία και καλά, όμως αν ατυχήσετε να καθίσετε αριστερά ή δεξιά του κεντρικού διαδρόμου, θα νιώθετε τα γρήγορα, αγχώδη βήματα του πολυάριθμου προσωπικού που τρέχει πάνω κάτω να μεταδίδονται στο κάθισμα και το τραπέζι σας. Εξαιρετικά ενοχλητικό, λόγος να φας και να την κάνεις γρήγορα.

Κάτι άλλο που επίσης δε συμβάλλει στο να αράξεις αναπαυτικά και να ευχαριστηθείς την κεφτεδογνωσία είναι εκείνα τα τραπέζια και καθίσματα που είναι φτιαγμένα από υλικά παλετών. Αν είσαι εύσωμος ή - ακόμα χειρότερα - υψηλόσωμος, την έχεις βάψει. Η πρώτη σκέψη (ανακύκλωση, αξιοποίηση υλικών κτλ) είναι θετική, όμως η πραγματικότητα είναι κυριολεκτικά σκληρή - και στενή. Υπάρχουν πάντως και λίγα ορθόδοξα τραπέζια, προτιμήστε τα!

Κατά τ’ άλλα ο χώρος δεν είναι άσχημος. Με το μαύρο να κυριαρχεί στους τοίχους και το λευκό στην επίπλωση, διακόσμηση φθηνή μεν (πολύχρωμα πλαστικά λουλούδια σε τσίγκινα γλαστράκια στον ένα τοίχο, τηγάνια και άλλα σκεύη μαγειρικής πάνω από το πάσο της κουζίνας στο βάθος δεξιά) όμως κάθε άλλο παρά πρόχειρη, όπως και το γιγάντιο μαχαιροπήρουνο στο χρώμα της φωτιάς πάνω από την πραγματική είσοδο του μαγαζιού, και σωστό φωτισμό δημιουργείται ένα αρκετά φιλικό περιβάλλον. Πού και πού καταφέρνει και η μουσικούλα να διαπεράσει την οχλοβοή και να φθάσει στα αυτιά σας. Μια σκαλίτσα στα δεξιά οδηγεί σε ένα σχετικά μικρό πατάρι, το οποίο θα άξιζε ίσως να εξερευνήσει κανείς, δείχνει πιο σικ, ενδέχεται όμως να πάσχει από τις μυρουδιές της κουζίνας και τον καπνό, γιατί το κάπνισμα επιτρέπεται παντού, υπάρχουν τασάκια σε όλα τα τραπέζια, οπότε καταλαβαίνετε.

Ο ΚΕΦΤΕΣ της Νέας Σμύρνης προσελκύει όλες τις ηλικίες, και οικογένειες και ζευγαράκια και γυναικοπαρέες, κυρίως όμως μεγάλες παρέες νεολαίας που θέλουν να ντερλικώσουν χωρίς να ξεπαραδιαστούν. Από πλευράς κουζίνας μην έχετε μεγάλες απαιτήσεις, τα πράγματα είναι απλά: Ετοιμάζουμε εκατοντάδες κεφτέδες (σε πολλές περιπτώσεις δύο πιάτα έχουν τους ίδιους ακριβώς κεφτέδες) και άλλα τόσα μπιφτεκάκια, και περιμένουμε τις παραγγελίες. Οι οποίες παραγγελίες συμπληρώνονται από τους πελάτες σε ένα ειδικό έντυπο, το οποίο δεν αναφέρει βέβαια τιμές, μια και ισχύει πια για όλες τις μέρες το 12ευρο για απεριόριστη κατανάλωση φαγητού και ποτού.

Εδώ τώρα κολλάει το «Εγώ τι φταίω;» της εισαγωγής, γιατί εγώ προσωπικά θυμόμουν από τις κριτικές που είχα διαβάσει ότι στον ΚΕΦΤΕ ισχύει μια γενικευμένη flatrate, όταν όμως στην είσοδο - θυμίζω: Παρασκευή βράδυ - με υποδέχεται μια μεγάλη ταμπέλα «Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη 12 ευρώ», τότε θεωρώ ότι δεν ισχύει το «Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;». Έτσι παρήγγειλα ακριβώς αυτά που θέλαμε να φάμε: μια κεφτέδες (5 της μιας μπουκιάς) βρεγμένους με μια νερουλή σάλτσα ντομάτας και διακοσμημένους με λίγα τρίμματα φέτας, μία κεφτέδες αμερικάνικους (4 των δύο μπουκιών) σε μια απροσδιόριστης υφής ελαφρά καυτερή σάλτσα, μία σαλάτα χωριάτικη (αυστηρά ατομική μερίδα) και μια πατάτες τηγανιτές (πολύ ξεροψημένες), αφού ρώτησα αν οι κεφτέδες έχουν κάποια γαρνιτούρα. Κοντά σ’ αυτά και δύο μικρές βαρελίσιες μπίρες.

Η απόδειξη ήρθε μαζί με τα φαγητά και το κρύο νερό σε μπουκάλι του μαγαζιού, διπλωμένη σ’ ένα αλουμινένιο κουβαδάκι, και έμεινε εκεί μέχρι που θελήσαμε να πληρώσουμε. Με έκπληξη διαπίστωσα τότε ότι ο λογαριασμός ανέγραφε απλά δύο φορές «κεφτέδες 12 €», σύνολο 24. Προς θεού, είμαι καλοφαγάς και όχι πολυφαγάς, αν ήξερα ότι υπάρχει δυνατότητα απεριόριστης κατανάλωσης το πολύ να έπαιρνα ένα ακόμα πιάτο. Εκείνο που με ενόχλησε είναι ότι κανείς από το προσωπικό δεν μπήκε στον κόπο να μας διευκρινίσει ποιο καθεστώς ισχύει. Άσε που με αυτές τις μίζερες μερίδες μπορεί υπό κανονικές συνθήκες (a la carte) να έπρεπε να πληρώσουμε λιγότερα. Για κέρασμα (της παρηγοριάς, υπό τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν) ούτε λόγος βέβαια.

Κάτι άλλο που μου έκανε κακή εντύπωση είναι οι φωτογραφίες των φαγητών στα σουπλά και - κυρίως - στους τοίχους. Αν τις συγκρίνετε με αυτό που έρχεται στο τραπέζι σας, θα διαπιστώσετε μακρινή μόνο σχέση μεγέθους και φινέτσας. Προφανώς η όλη επιχείρηση στηρίζεται πια στο «ό, τι φάτε κι ό, τι πιείτε 12 ευρώ» και θεωρεί ότι ουδείς δικαιούται δια να ομιλεί. Εγώ πάντως δεν θα ξαναπάω στον ΚΕΦΤΕ, μολονότι από το όπως προείπα πολυάριθμο προσωπικό δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο, γιατί αυτή η λογική της ξεπέτας με βρίσκει ιδεολογικά αντίθετο. Αν εσείς πάντως θελήστε να δοκιμάσετε το ΚΙΜΑΣ ΔΙ’ ΥΜΑΣ, κάντε μου μια χάρη: Παραγγείλετε και μια μερίδα εκ μέρους μου, έτσι κι αλλιώς τζάμπα είναι και τη δικαιούμαι για μια από τις μακροσκελέστερες κριτικές που έχω συντάξει.