Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Εχω επισκεφθεί το συγκεκριμένο μαγαζί πολλές φορές για το ποιοτικό φαγητό του σε τεραστιες μερίδες και πολύ φιλικές τιμές αλλά και για τον μοναδικό πραγματικά χώρο τον οποίο σπάνια βρίσκεις στην Αθήνα πια. Μια μοναδική αυλή που απολαμβάνουμε τα καλοκαίρια αλλά καμιά φορά και τις γλυκές μέρες του χειμώνα αφού έχουν φροντίσει να υπάρχουν πολλές σόμπες - μανιτάρια. Η διακόσμηση του έξω χώρου θυμίζει παλίά Αθήνα και γειτονιές άλλων εποχών...... Πορτοκαλιες, λεμονιές και μυρωδάτοι βασιλικοί μου θύμισαν τον κήπο της γιαγιάς στο χωριό!

Πήγαμε λοιπόν την περασμένη Παρασκευή και αυτή τη φορά βολευτήκαμε σε 'ενα δωμάτιο από τα πολλά που έχει αφού όπως μάθαμε αργότερα η Μπεμπέκα πριν γίνει μεζεδοπωλείο ήταν μια μονοκατοικία του 1900!! Αυτό δικαιολογεί και την αυθεντική εικόνα εποχής που σου αφήνει ο ψηλοτάβανος χώρος, το παλαιό ξύλινο πάτωμα και τα βάζα με τις καραμέλες των παιδικών μου χρόνων.....

Η παρέα αυτή τη φορά ηταν μεγάλη (8 άτομα) οπότε αυτά που καταφέραμε να δοκιμάσουμε ήταν πολλά και διάφορα. Η αλήθεια είναι πως αποφάσισα να γραψω μια εκτενή κριτική για την Μπεμπέκα μετά από τόσο καιρό γιατί ήθελα να είμαι σίγουρη για αυτά που θα πω, να έχω δώσει πολλές ευκαιρίες στον χώρο και στο φαγητό αλλά και να έχω αφουγκραστεί και τις αποψεις των υπολοίπων!

Το φαγητό ειναι πάντα εκπληκτικό!!! Ο κατάλογος ανανεώνεται τόσο συχνά ώστε δε γίνεται κουραστικός και πάντα κάτι νέο έχουμε να γευθούμε,...... αυτη τη φορα μας εξέπληξαν ευχάριστα κατι απίστευτες χοντροπατάτες τηγανισμένες με τη φλούδα τους και πασπαλισμένες με μια απιθανη καπνιστή πάπρικα που απογείωνε το πιατο.... ηταν οι καλύτερες πατάτες που εχω δοκιμάσει!!! κατά τα άλλα οι παραγγελία μας περιελάμβανε:

- μπιφτέκια σχάρας κλασικό πιάτο που παιρνω συχνά, πεντανόστιμα

-λουκάνικο σχάρας με φέτα και τομάτα λιαστή τεράαααααστιο

-πολύ πετυχημένα ήταν και τα καραμελωμένα κρεμμύδια με κατσικίσιο τυρί σε τραγανό ψωμάκι

-νεα σαλάτα με μπόλικο ανθότυρο και ροδι και σουσάμι αν θυμάμαι καλά είχε σοσ γλυκό μπαλσάμικο μας αρεσε πολυ

-το μαστέλο αυτή τη φορά το έφεραν μαζί με σπιτική μαρμελάδα σύκο πολύ γλυκιά για τα γούστα αλλά οι αλλοι της παρεας ξετρελάθηκαν.....

-απο κυρίως πήραμε κριθαρότο με σύγλινο Μάνης θεΐκό μου θύμισε γεύση αυθεντικής καρμπονάρα αλλά με την καπνιστή επίγευση του σύγλινου

-χοιρινο με σέλινο και αυτο νέο πιατο απο αυτα τα μαμαδιστικα μαγειρευτά που μας εχει κακομάθει η Μπεμπεκα απο τοτε που ανοιξε

-τέλεια ΄ηταν και η σταυλίσια τεραστια μοσχαρίσια μπριζόλα με συνοδεια ροζ πιπεριου και χειροποιητης μαγιονεζας.......
επίσης στο τραπεζι μας εφτασαν πλουσιες μεριδες απο τυροσαλατες, δροσερο γιαουρτι ανιθου, χουμους με σουσαμι καβουρδισμενο και φυσικά τα αξεχαστα κλασικα στικς κολοκυθιου τραγανά και κολασμένα!

Αυτό που με κερδίζει στο μενου του συγκεκριμένου μαγαζιου ειναι πως επιμένει πεισματικά στα ελληνικα προϊόντα απο ολες τις γωνιες της Ελλάδας και καταφερνει να μας τα προσφερει με απλότητα αλλα και φαντασια συνδυασμων γευσεων...

Η βραδια μας κύλησε υπέροχα περασαμε πραγματικα τοσο ομορφα, στα ατου του μεσα χωρου ειναι βεβαια η μουσικη που κινειται κυριως σς ελαφρολαϊκά ακούσματα.

Πρέπει να πω οτι το σερβις του μαγαζιου ειναι πάντα φιλικό και με χαμόγελο, τα παιδια κανουν πάντα το καλυτερο που μπορούν ίσως μόνο μερικές από τις πολλές φορές που έχω πάει κάποιες λόγω φόρτου εργασίας δεν είναι τόσο γρήγορα, κατά τα άλλα νιώθεις πάντα την αυθόρμητη ευγένεια και το καλωσόρισμά τους....

Η Μπεμπέκα είναι ένα μαγαζί στο οποίο συναντά κανείς όλες τις κατηγορίες ανθρώπων, γύρω μας είδα παρέες νεαρών παιδιών αλλα και οικογένειες και ζευγαράκια. Οι τιμές θεωρώ είναι πολύ τίμιες και για αυτό που προσφέρουν σαν ποιότητα αλλα και για τις τεραστιες μεριδες. Πληρώσαμε 18 € το άτομο και με τέσσερα γλυκα ( σουφλέ σοκολατας χειροποιητο σκετη κολαση )

*** μην παραλειψετε να δοκιμασετε οπωσδήποτε το βιολογικο δικο τους ροζε κρασι, ποιοτητα και ειδος που εγω στην Αθηνα ειχα να συναντησω πολλα χρονια ειναι απο αυτα τα κρασια που πιναμε καποτε στο χωριο χωρις χρωματα συντηρητικα και με αυθεντικη γευση

***λεπτομέρεις που εμενα με εχουν τρελλανει: κολώνια Μυρτω στην παντα πεντακάθαρη τουαλέτα........ τα Χριστούγεννα στολίζουν το παραδοσιακο καραβακι!! λαμπάκια παντού και πάντα που χαρίζουν στον χώρο θαλπωρή κι ζεστασιά σπιτική....... οι πικροελιες που φερνουν στο κουβερ είναι παραγωγής τους και φαινεται! το ίδιο και το ελαιόλαδο πολλά χιλιόμετρα μακρια απο τα πετρέλαια που συναντάς σε πολλα μαγαζια της κατηγοριας του

Η λατρεμενη συνηθεια λοιπον για μας που λεγεται Μπεμπεκα ειναι κατα τη γνωμη μου ενα μαγαζι που φερεται τιμια σεβεται τον πελατη και προσφερει ποιότητα υλικων, ελληνικες παραγωγές από Χιο, Μανη, Ρουμελη και αλλα μέρη της Ελλαδίτσας μας που δεν πρέπει να ξεχναμε οτι εχει το πιο νοστιμο και υγιεινο φαγητο..... Είναι ένα μαγαζί που θες να πηγαινεις ξανα και ξανα για την απιθανη αυλη του και για τις γευσεις που θα σου θυμισουν άλλες εποχες, ειναι ενα μαγαζι που πας ευκολα και συχνα χωρις να το πολυσκεφτεις γιατι απλα ειναι σαν να πηγαινεις για φαγητο στη..... μαμα!!