Beer Restaurants - Μοσχάτο, Αθήνα

Παρασκευή 20 Νοέμβρη 4 άτομα στη μπυραρία L. DRAFT για κάτι διαφορετικό.
Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση (με πολύ ευγένεια ανταποκρίθηκαν στην παράκλησή μου για συγκεκριμένο τραπέζι).

Φτάσαμε κατά τις 21:30 -είχε λίγο κόσμο ακόμη- και η αλήθεια είναι ότι είχα μία σχετική αγωνία εάν θα άρεσε στους υπόλοιπους της παρέας (εγώ είχα ξαναπάει κάποιες φορές). Απ΄έξω δεν το πιάνει το μάτι σου, αλλά όταν μπεις μέσα είναι μικρός, καθαρός, ζεστός χώρος με ωραία διακόσμηση -στα συν οι στήλοι φωτισμού δρόμου από άλλη εποχή διάσπαρτοι στο χώρο- τα τραπέζια μοναστηριακού τύπου (με ένσταση στην έλλειψη μαξιλαριών-γιατί μετά από αρκετή ώρα πιάνεσαι) το όλο περιβάλλον σε παραπέμπει σε μικρή, ρομαντική μπυραρία (Γερμανίας-Βέλγιο κλπ. ).

Όταν εμείς οι δύο φτάσαμε στη L. DRAFT, το άλλο ζευγάρι είχε ήδη παραγγείλει τα φαγητά:

Μία σαλάτα που κυριαρχούσε το ρεβύθι -πρωτότυπη γεύση και πεντανόστιμη (και στις προηγούμενες επισκέψεις μου ότι άλλη σαλάτα έχω πάρει στο L. DRAFT είναι καταπληκτική και φρεσκότατη).

Μία κολοκυθοκεφτέδες, πολύ καλό τηγάνισμα, γευστικότατοι και πολύ καλή μερίδα.

Μία αγριόπαπια με γλυκόξυνη σάλτσα, γενναία μερίδα συνοδευμόμενη από πατάτες τηγανητές και ψιλοκομμένο μαρούλι (οι πατάτες δεν είναι μαμαδίστικες, είναι μάλλον προκάτ και ίσως είναι το μοναδικό γευστικό faul). Ομολογώ ότι έχω μία απέχθεια στα πτηνά, οι υπόλοιποι της παρέας έτρωγαν την αγριόπαπια και μούγκριζαν από ευχαρίστηση.

Μία μπιφτέκια (με τις γνωστές πατάτες τηγανητές) και ψιλοκομμένο μαρούλι, επίσης πολύ νόστιμο πιάτο.

Ήπιαμε (εδώ θα χρειαστώ πολύ περισσότερο χώρο από ότι στην περιγραφή των πιάτων):
Οι γυναίκες ξεκινήσαμε με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί (σερβιρισμένο σε ωραίο μεγάλο ποτήρι κρασιού) και οι άντρες από μία μπύρα ΖΕΟΣ.
Ακόμη δύο ποτήρια κρασί για τις γυναίκες και μετά μαραθώνιος μπυροκατάνυξης από τους υπόλοιπους....

Ακολούθησαν κι άλλες μπύρες (ΖΕΟΣ, μαύρη μπύρα κλπ. ) και μετά ακολούθησε ρακί (στην αρχή σε σφηνάκι, αργότερα σε καραφάκι -για να μην ταλαιπωρούμε και το σερβιτόρο με πήγαινε-έλα! ).

Στις 22:30 άρχισε το πρόγραμμα (έντεχνο ελληνικό με κάποια σκόρπια κομμάτια rock) με την απίστευση φωνή της τραγουδίστριας και του επίσης καταπληκτικού (κιθαρίστα-τραγουδιστή). Τι να πω, δεν έχω λόγια για τα δύο παιδιά, για το πρόγραμμα που παρουσιάζουν, για τη φιλική ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε με τη ζεστασιά που εκπέμπουν στον κόσμο που τραγουδάει μαζί τους, που τελικά προς το τέλος της βραδιάς κάναμε μεταξύ μας όλοι πλάκα (γνωστοί-άγνωστοι) επιλέγοντας και προτείνοντας τραγούδια που θέλαμε να ακούσουμε, με χιουμοριστικούς αυτοσαρκασμούς των τραγουδιστών για τα τραγούδια που ζητούσαμε και είτε δεν ήξεραν καθόλου ή λιγότερο καλά (θεωρώ ότι βοήθησαν και τα 2-3 καραφάκια που τους κεράσαμε, χειρονομία εκτίμησης της πολύ καλής δουλειάς που μας παρουσίαζαν)....

Ποιος θα το πίστευε ότι πήγαμε σε μία μπυραρία στις 21:30 και φύγαμε με το ζόρι στις 02:30 κλείνοντας 5ωρο τρώγοντας, πίνοντας και τραγουδώντας....

Εν τωμεταξύ παρέλασαν κι άλλες μπύρες από το τραπέζι μας (δυστυχώς από κάποια στιγμή και μετά 'εχασα τον αριθμό μπύρας, ρακί για την παρέα και ρακί για κέρασμα ίσως και κάποιο επιλέον μεζεδάκι) μιας και οι άντρες είχαν ξεφύγει πραγματικά σε επίπεδο παραγγελίας, με αποτέλεσμα να μην είμαι σε θέση να περιγράψω περαιτέρω την παρέλαση ποτών/φαγητών.

Μέσα σε αυτό το παραλήρημα, σημειώνω ότι τα δύο νεαρά παιδιά στην εξυπηρέτηση ήταν άμεσα, ευγενικά, άψογα (και τους δίνω extra bonus επειδή μετά τις 01:00 που είχαμε μείνει λίγα τραπέζια, και σιγοτραγουδούσαν μαζί μας και συμμετείχαν στη γενικότερη πλάκα).

Κέρασμα ρακόμελο και παγωτό!

Δεν μπορώ παρά να κάνω σύγκριση με άλλες μπυραρίες που έχω κατά καιρούς επισκεφθεί (με κάποιες λίγες εξαιρέσεις φυσικά) οι οποίες έχουν προκάτ φαγητό, άντε κάτι σε λουκάνικο ή πιατέλα τυριών/αλλαντικών και σε τσακίρ κέφι κότσι χοιρινό αλλά σε γενικές γραμμές δεν ενθουσιάζομαι από το φαγητό που σερβίρουν, ενώ στο L. DRAFT (εκτός τη μεγάλη ποικιλία τους σε μπύρες-ίσως μικρότερη από άλλες μπυραρίες αλλά καλύπτουν όλη τηγ γκάμα γεύσεων μπύρας) έχουν και πολύ καλό φαγητό.

Λογαριασμός στα Euro 102,00!!! ποσό που είναι τελείως εκτός οικογενειακού budget, αλλά βεβαιώνω ότι για το ποσό των Euro 25,00/άτομο που προκύπτει, φταίμε εμείς και η απίστευτη-πρωτοφανής κατανάλωσή μας.
Άλλες φορές που έχω έρθει στο L. DRAFT με λογική κατανάλωση (3-4 πιάτα και 1-2 μπύρες) το κόστος ανά άτομο πάει γύρω στα euro 20,00.

Φυσικά, η παρέα πέρασε καταπληκτικά, όλοι με ευχαριστούσαν που τους πήγα στο L. DRAFT και φυσικά θα συνεχίσουμε να το επισκεπτόμαστε (με λογικότερη κατανάλωση ελπίζω).