Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Λοιπον. Μολις γύρισα απο τον Αγιο Νικολαο απολυτα ικανοποιημενη απο την επιλογη του μαγαζιου.
Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα.

Ειναι πανω στην πλατεια, οχι στο δρόμο οποτε ειναι ωραιο και για εξω και για μέσα. Ισογειο, οποτε προσβασιμο για ανθρωπους με κινητικα προβληματα (και οι τουαλετες στο ισογειο επίσης) μονο με ενα μικρο σκαλοπάτακι στην εισοδο. Πολυ καθαρο κι τακτοποιημενο. Η διακοσμηση του ηταν πολυ καλυτερη απο οτι περιμενα. Χωρις πολλα πολλα. Ενα απλο συνοικιακο ταβερνακι βαμμένο σε ασπρο και μπλε με μια τοιχογραφια του Ταζ Μαχαλ στον ενα τοιχο χωρις φολκορικα κιτς διακοσμητικα. Στον τοιχο μια τηλεοραση επαιζε ινδικα βιντεοκλιπ σε πολυ χαμηλη ενταση ομως (ισως και ευτυχως δεν ξερω: Ρ) Κοσμο δεν ειχε αν και ηρθαν καποιοι και πηραν πακετο.

Ηρθε ενας υπαλληλος να μας σερβιρει αλλα επειδη αρχισαμε να ρωταμε πολλα συντομα επενεβη ο ιδιοκτητης που μαλλον φοβηθηκε τα ελληνικα του υπαλληλου.

Εμεις ομως δεν ειχαμε παει για να δοκιμασουμε απλα. Οποτε του ζητησαμε να μας προτεινει πιατα "οχι εξελληνισμενα και ηπια. Να καινε. Πολυ... Οχι οπως τα θελουν οι Ελληνες" (: Ρ)
"Αντεχετε;" Μας ρωτησε γελωντας..
"Μα γι αυτο ηρθαμε..." Ηταν η δικη μας απάντηση.
Μετα απο συζήτηση καταληξαμε σε αρνι τικκα μασαλα, κοτόπουλο ταντουρι (υπερβολικη κλασσική επιλογη μα ειναι μέτρο συγκρισης το ταντουρι) Ρυζι με σαφραν και σαμοσα λαχανικων. Και ναν.

Οι ευχαριστες εκπληξεις και οι διάφορες με τα υπολοιπα μαγαζιά της γειτονιας ξεκινανε απο το γεγονος πως εχει κρασί. Τα υπολοιπα οσο περναει ο καιρος και τα επισκεπτομαι βλεπω πως ειναι απλα ινδικα φασφουνταδικα για αυτο κι εχουν μονο μπυρες.. Αυτο τουλαχιστον προσπαθει για περισσοτερα. Το ροζε ηταν οκ (μη περιμενετε και θαυματα: )

Και ερχονται τα σαμοζα λαχανικων. Εκπληκτικα. καμια σχεση με τα κατεψυγμενα προκατ που σερβιρονται συνηθως. Τραγανο φυλο χοντρο, τεραστια με νοστιμη γεμιση και τηγανητα (ακουσαμε και το τσιρτσιρισμα απ την κουζινα) και (ω τι χαρα) πικαντικα!.

Οι πιτουλες ηρθαν μαζι με ηρθαν με τα κυρίως πιατα και το ρυζι, μαζι με τον αγχωμενο ιδιοκτητη ο οποιος φοβοταν μη δεν αντεξουμε το καψιμο του φαγητου. Τον διαβεβαιωσαμε πως το χουμε και πεσαμε τα μουτρα.

Το αρνι ηταν πολυ καλο μαλακο, ελιωνε με το πιρουνι (μαχαιρι δε μας εφερε αλλα μας ρωτησε αν θελουμε). Αλλα η αποκαλυψη ηταν το ταντουρι. Ισως απο τα καλυτερα που εχω φαει τελευταια. Και εχω φαει πολλα. Ισως εχει να κανει το γεγονος πως ψηνεται σε μαντεμενιο πατιο σε ειδικο φουρνο για ταντουρι και οχι στη σχαρα ( παραπονο του ιδιοκτήτη αυτο. Σχαρα και ινδικο φαι dont mix και συμφωνω). Μαλακο, οσο επρεπε ψημενο σε ενα στρωμμα λαχανικων που ηταν επισης νοστιμα. Το ρυζι με το σαφραν ηταν πολυ καλο, οπως και τα ναν με σκορδο και κρεμμυδι. Στο τελος ενω θελαμε να παραγγειλουμε γλυκο μας κερασαν κατι δικά τους που εμοιαζαν με γαρδουμπακια: Ρ Ενταξει οι Ινδοι δε το εχουν πολυ με τα γλυκα αυτο ειναι γνωστo...

Πληρωσαμε 24.50 και φαγαμε του σκάσμου και ειπαμε και κανα κιλο κρασι.
Ναι θα ξαναπαω σιγουρα την επομενη βδομαδα να δοκιμασω και τα οσπρια οπως τις κιτρινες φακες (μας υποσχεθηκε πως θα ειναι εξτρα καυτερες) οπως κι αλλα πολυ ενδιαφεροντα που ειχε ο καταλογος.