Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Σκέψεις...

Στη συνάντηση των μελών στο Σούμα Κολοκύθι είχα εκθέσει κάποιους προβληματισμούς στους διαχειριστές. Μία από αυτές είναι να υπάρχει στήλη με ημερομηνίες για να μην χάνω τις παλαιές κριτικές (άνω των 15 ημερών). Το αίτημα μου εκκρεμεί ακόμα. Οπότε δυστυχώς, κάποιες αργώ να τις ψηφίσω και είναι ένας τρόπος απολογίας προς τους υπόλοιπους χρήστες. Κάποιους τους έχω πληροφορήσει από κοντά. Αυτό έχει και το τίμημα του βέβαια, καθώς υπάρχουν αξιόλογες και φρέσκες προτάσεις από χρήστες που ίσως άλλαζαν το πλάνο επίσκεψης μου. Σίγουρα πάντως δεν βαριέμαι να διαβάζω και να ψηφίζω τις υπόλοιπες κριτικές!

Σε πρόσφατη επίσκεψη μου σε "ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της Ελλάδος" όπως αυτοαποκαλείται, υπήρχαν κάποιες διαφωνίες με τους υπεύθυνους, σε πολιτισμένο επίπεδο. Εκεί υπογραμμίστηκε το κόστος αγοράς των πρώτων υλών και η κοστολόγηση τους. Από παλαιότερες κριτικές από τον fratello ακόμη, είχε ειπωθεί πως το Σαραντατρίο είναι τσιμπημένο για το είδος του. Το PONTIKI σχεδόν το αποθέωσε, ενώ πολύ σημαντική ήταν η λεπτομέρεια του μουσικόφιλου του σάιτ πως δεν πρόκειται για ένα συνηθισμένο μεζεδοπωλείο με μπεκρή μεζέ κλπ.

Το Σαραντατρίο έχει την "ετικέτα" ότι οι πρώτες ύλες είναι καλοδιαλεγμένες, ελληνικές και φρέσκες.

Στο μυαλό μου μπήκε μια άτυπη σύγκριση "κυριλέ εστιατορίου" με πολύ καλές πρώτες ύλες, αν και μπίστρό το ονομάζουν αυτοί και ενός "εναλλακτικού" μεζεδοπωλείου με επίσης καλοδιαλεγμένα υλικά. Η σύγκριση δεν είναι ασφαλής καθώς οι κατηγορίες είναι διαφορετικές. Το μόνο ασφαλές συμπέρασμα είναι Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ....

Επίσκεψη το Σάββατο 21/11/2015 από παρέα 6 ατόμων. Ευτυχώς που δεν έκατσα να περιμένω πότε θα αρχίσει το ντέρμπι των "αιωνίων" στο ποδόσφαιρο!

Για το πως θα πάτε, δεν θα δυσκολευτείτε. Βρίσκεται κοντά στον Σταυρό του Νότου. Η τριγύρω περιοχή έχει πολλά καταστήματα με ανταλλακτικά αυτοκινήτων-μηχανών, φανοποιεία κλπ. Πυκνοκατοικημένη αλλά άχρωμη εντελώς καθώς μάλλον χρησιμεύει σαν πέρασμα των αυτοκινήτων. Εκεί, στον αριθμό 43 βρίσκεται δίπλα από ένα ποδηλατάδικο (AHEAD) το Σαραντατρίο. Ονομασία όχι πρωτότυπη αλλά ποιός νοιάζεται αν υπάρχουν καλές προοπτικές;Θα συμφωνήσω πως το βράδυ φαίνεται "έρημη" η περιοχή, ψιλοδυσκολευτήκαμε να παρκάρουμε γιατί υπήρχαν περιστατικά από κατοίκους αλλά και μαγαζάτορες που τοποθετούσαν μηχανάκια για να πιάσουν τον χώρο παρκαρίσματος. Στην απέναντι πλευρά από το μαγαζί υπήρχαν κάποιες θέσεις. Παρκάραμε έξω από τον φούρνο.

Η βαθμολογία μου για τον χώρο ευνοεί τον χειμερινό και αδικεί τον καλοκαιρινό χώρο. Βρίσκεται στη στοά Ιατρού και υπάρχουν κάποια σκαλάκια να ανέβεις. Τίποτα που να σε δυσκολεύει πάντως. Για την περιοχή και το μικρό του χώρου, είναι χαριτωμένος και με ζωντανά χρώματα. Υπάρχουν αφίσες από καλλιτέχνες και events, ποδήλατα. Εμένα μου άρεσε ο χώρος με τα ραφάκια που πωλούνται προϊόντα όπως διάφοροι τύποι μελιών, μαρμελάδων και ποτών και βρίσκεται δίπλα από την κουζίνα. Την καθαριότητα θα τη βαθμολογήσω με άριστα τόσο στον χώρο της στοάς όσο και στις τουαλέτες που ήταν υποδειγματικές. Θα αναγκαστείτε να ανεβείτε κάποια σκαλιά πάντως. Καθίσαμε στον χώρο των καπνιστών αν και δεν καπνίζουμε γιατί μας φάνηκε πιο όμορφος, οπότε λίγη τσιγαρίλα την πήραμε (εμείς φταίμε).

Έχω σταμπάρει τον εξωτερικό χώρο για το καλοκαίρι καθώς φαίνεται περιποιημένος, με το χαλικάκι του... σαν να βρίσκεσαι σε κάμπινγκ. Στο κέντρο της Αθήνας. Ζήλεψα από τις φωτογραφίες. Τελευταία αναφορα σε καρέκλες, τραπέζια (ξύλινα) και σερβίτσια που δεν είχαν ίχνος φθοράς.

Η εξυπηρέτηση κυρίως από μια χαμογελαστή κοπέλα, ευγενέστατη και με καλή γνώση των προσφερόμενων πιάτων. Προσφέρθηκε άφθονο κρύο νερό σε δική τους μποτίλια με άμεση ανανέωση ενώ και η απόδειξη ήταν αναλυτική και νομιμότατη. Τώρα που το σκέφτομαι γιατί να μην της βάλω 4άρι;Φαίνεται πως έχουν πάρει σοβαρά τον ρόλο τους.

Στον κατάλογο τους αναφέρουν τις προσπάθειες τους να έχουν ελληνικές γεύσεις, σε σωστή ποιότητα και τιμή. Υπάρχουν δυσκολίες στο εγχείρημα τους αλλά αναγνωρίζουν πως ο κόσμος αρχίζει και τους αγκαλιάζει. Συμφωνώ μαζί τους.

Η κάρτα του φαγητού δεν είναι ταξινομημένη με σαλάτες-ορεκτικά κλπ. Αναφέρονται όλα σαν φαγητά. Υπάρχει εκτενέστατη λίστα με κρασιά, αποστάγματα (που δεν είμαι και άριστος γνώστης). Εμένα μου άρεσε η λίστα με τις μπύρες. Δεν έχει τις κλασικές Άμστελ-Χάινεκεν κλπ. Ξεκινάει από Βεργίνα weiss, Magnus Magister και έχει συνολικά 6-7 επιλογές από ελληνικές ζυθοποιίες. Εμάς μας έκανε κλικ η Διώνη της Πατραϊκής ζυθοποιίας.

Στο τέλος του καταλόγου αναφέρονται και όλοι οι παραγωγοί που συνεργάζονται. Και πιστέψτε με είναι πολλοί. Τα κρεατικά αναφέρονται ως νωπά ενώ τα θαλασσινά ως φρεσκοκατεψυγμένα.

Η παραγγελία από 6 άτομα....

Μιλαμε για την ΜΑΧΗ.... Από που να ξεκινήσω...

- Λαδοπαξίμαδο Κυθήρων επί 3 στα 15 ευρώ. Είναι σαν ντακάκια με φέτα, τομάτα και σάλτσα μελιού. Πλούσια ποσότητα από κυβάκια τομάτας και φέτας. Γλύκισμα πραγματικό, προτιμήστε το στο τέλος καθώς τα άλλα πιάτα είναι πιο αλμυρά. Το ντακάκι θα το ήθελα λίγο πιο μαλακό.

- Τυροκαυτερή στα 4.5 ευρώ. Πικάντικη και με μεγάλα κομμάτια τυριού.

- Σαγανάκι με κεφαλοτύρι Ίου και γλυκό τοματάκι στα 6.5 ευρώ. Κάπως ιδιαίτερο τυρί, αλμυρούτσικο για τα γούστα μου. Το γλυκό τοματάκι σε περιορισμένη ποσότητα, θα ήθελα περισσότερη για να γίνεται όμορφη αντίθεση. Αλμυρή τιμούλα...

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκες επί 3 στα 11.7 ευρώ συνολικά. Καυτές από το τηγάνι, σε καλή ποσότητα. Τρώγονται σαν σνακ. Αρκετά αλατισμένες.

- Λεχματζούν σε φύλλο περέκ επί 2 στα 11 ευρω συνολικά. Τι κιμάς! Γλυκοπικάντικος, ζουμερός, αρωματικός. Σε ξεγελάει καθώς στην αρχή είναι γλυκός και η επίγευση σε καίει λιγάκι.

- Καβουρμάς μοσχαρίσιος με αυγό στα 6.5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα καβουρμά με ένα αυγό μάτι που αναμειγνύεται και κατεβαίνει πανεύκολα σαν φάρμακο.

- Πεινιρλί με γραβιέρα Πρεβέζης, σύγκλινο και αυγό επί 2 στα 15 ευρώ συνολικά. Μαλακή ζύμη, ωραία γλυκια σαλτσούλα. Μικρή ποσότητα για την τιμή του.

- Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια στα 6.5 ευρώ. Έρχονται με τη μορφή κεφτέδων,7-8 ατομικές μπουκίτσες. Μου φάνηκαν ζουμερότατα. Οι υπόλοιποι τα ήθελαν λίγο πιο ψημένα.

- Σύγγλινο χειροποίητο στα 6 ευρώ. Καλός μεζές για τη μέση, τραβάει πιοτό.

- Πανσέτα σχάρας μαριναρισμένη στα 6 ευρώ. Έρχεται σε λωρίδες, τραγανή και νόστιμη. Να τη βουτήξετε στη μπάρμπεκιου σως.

- Κοτόπουλο σχάρας στα 7.5 ευρώ. Μαριναρισμένο και ξεψαχνισμένο, ότι πρέπει για τη μέση ή και για ατομικό πιάτο.

- Μπριζόλα καπνιστή χοιρινή στα 7 ευρώ. Χοντρό κομμάτι συνοδεία από πατάτες τηγανιτές, μου έκανε εντύπωση που ήταν ζουμερή. Τραβάει πιοτό και αυτή...

- Έψα πορτοκαλάδα στο 1.5 ευρώ καθώς υπάρχει από Κόλα μόνο η Green αν δεν απατώμαι.

- 2 μπύρες Πατραϊκές Διώνη στα 4.5 ευρώ έκαστη/500 μλ. Πλούσια, μεστή γεύση και πικρούτσικη.

- 2 προφιτερόλ στα 4 ευρώ έκαστο.3 μόλις σουδάκια γεμιστά με παγωτό βανίλια, λίγο τριμμένο φυστίκι Αιγίνης και σοκολάτα. Φρεσκότατα αλλά πολύ λίγη ποσότητα για να πεις ότι ευχαριστήθηκες.

- 2 σουφλέ σοκολάτας με παγωτό βανίλια στα 4 ευρώ έκαστο. Νόστιμα αλλά και αυτά μικρή σχετικά μερίδα. Η γέμιση ήταν παχύρευστη, μια χαρά.

Κέρασμα ολόκληρο μπουκάλι Ωδή Πάνος, ροζέ αφρώδης οίνος που συνοδεύει τα επιδόρπια. Τώρα που το τσεκάρω στο ίντερνετ, η τιμή του κοστίζει 8-9 ευρώ, οπότε η κίνηση και μόνο ήταν εξαιρετική, αν και μας φάνηκε άγλυκο. Αν θυμάμαι καλά κοστολογείται 16 ευρώ στο κατάστημα.

Σύνολο στα 129.7 ευρώ, κόστος στα 2 άτομα ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ ευρώ.

Κλείνοντας θα πω....

Η επίσκεψη αξίζει σίγουρα. Το μαγαζί δείχνει ανήσυχο πνεύμα, φαντασία και ψάχνει να προσφέρει κάτι ποιοτικό. Θεωρώ πως λιγάκι πιο οικονομικό να ήταν και με πλουσιότερες μερίδες, θα κέρδιζε περισσότερες επισκέψεις ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ.

Τίμιο στα σίγουρα, δείτε και τι παραγγείλαμε και πραγματικά σκουπίσαμε τα πιάτα. Δεν έμεινε κυριολεκτικά τίποτα.

Για την κατηγορία του έχει ανεβάσει ψηλά τα στάνταρντς, μου αρέσει ιδιαίτερα που τιμά τα ελληνικά προϊόντα ενώ "παίζει με χαμηλά τη μπάλα" και δεν έχει επιδοθεί σε μπαράζ διαφημίσεων και παρουσιάσεων για να κερδίσει πελατεία. Επίσης αξιοσημείωτο πως ενώ έφαγα πολύ, ήταν όλα καλομαγειρεμένα και αισθάνθηκα το στομάχι μου ελαφρύ.

Βάλτε το στη λίστα σας.