Σουβλάκι & Σχάρα - Αργυρούπολη, Αθήνα

Σάββατο βράδυ και μια και είχαμε ζευγάρι φίλων από την περιφέρεια για να μας επισκεφθεί, σκεφτήκαμε να τους βγάλουμε έξω για φαγητό.
Επιλογή μας οι Πίτες της Γεωργίας, το πολύ γνωστό σουβλατζίδικο στον κεντρικό δρόμο της Αργυρούπολης, που είχαμε να πάμε πολύ καιρό και ήταν ευκαιρία να το ξαναγευτούμε.

Γνωρίζοντας οτι μετά από κάποια ώρα τα τραπέζια είναι δυσεύρετα, φθάσαμε γύρω στις 20:30 για να διασφαλίσουμε ένα σωστό τραπέζι για 4 άτομα
Το τραπέζι βρέθηκε αλλά εδώ ξεκινά το βασικό μείον στο χώρο του καταστήματος όπου ο χώρος μεταξύ των τραπεζιών είναι απαράδεκτα λίγος, έτσι ώστε να κάνει κάποιος σοβαρές παραχωρήσεις στην άνεσή του όταν το κατάστημα είναι πλήρες.

Στην ουσία ο χώρος των τραπεζιών είναι κατά 90% στην πρασιά του καταστήματος που έχει διαμορφωθεί καταλλήλως και έχει κλειστεί με τζαμαρία, και στην ουσία αποτελεί τον κύριο χώρο καθήμενων

Παραγγείλαμε αρκετά γρήγορα, αφού προηγουμένως ένας εξυπηρετικός σερβιτόρος μας είχε αντιληφθεί έγκαιρα και μας είχε προμηθεύσει με καταλόγους και είχε στρώσει το τραπέζι.

Πήραμε μια σαλάτα ντάκο, ένα σαγανάκι, μια μερίδα ανάμεικτο γύρο κοτόπουλο με χοιρινό, μια μερίδα κεμπάπ, μια μερίδα μπριζολάκια χοιρινά και μια μερίδα μπιφτέκια μοσχαρίσια

Ολα ήρθαν καλοψημένα, με τα συνοδευτικά τους (πίτες, πατάτες, sauce κλπ). Οι μερίδες πλούσιες και πολύ χορταστικές και όλα της ώρας
Το νερό σε κανάτα, το οποίο ο σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε μας το ανανέωσε άλλες δύο φορές.

Για όλα αυτά πλέον δύο μπύρες πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 46 ευρώ, τιμή εξαιρετική για 4 άτομα που φάγαμε μέχρι τελικής... πτώσης και μάλιστα μέρος το πήραμε... πακέτο γιατί ήμασταν υπερπλήρεις φεύγοντας από το κατάστημα.
Παραφωνία ότι μέχρι που φύγαμε υπήρξαν δύο παρέες που άναψαν τσιγάρο και μας χάλασε τη διάθεση γιατι όπως έχω ξαναγράψει θεωρώ οτι η απόλαυση του φαγητού και η κριτική του δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αλλοιώνεται από τη μυρωδιά του τσιγάρου.

Δεδομένου οτι αυτό συνέβη όταν τελειώναμε το φαγητό και επειδή συνοδεύαμε επισκέπτες μας, δεν κάναμε περισσότερο θέμα αλλά αρκεστήκαμε σε σχετική γνωστοποίηση στον υπεύθυνο του καταστήματος.

Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την έλλειψη ζωτικού χώρου περιόρισε τη βαθμολογία του χώρου, όπως επίσης και η σχετική οχλαγωγία λόγω του ότι το κατάστημα εξυπηρετεί και delivery και takeaway
Συμπερασματικά μια τίμια πρόταση και σε value for money και σε ποιότητα στα Νότια Προάστια για αυτό το είδος φαγητού