Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Βρέθηκα στο Ελληνικό ουζομεζεδοπωλειο, κατόπιν παρότρυνσης φίλης που ειναι κάτοικος νοτίων προαστίων. Το μαγαζι δεν το γνώριζα για να ειμαι ειλικρινής, χάρηκα όμως που ηρθαν ετσι τα πράγματα και το επισκέφτηκα, γιατι άξιζε τον κόπο και τη δοκιμή. Ας πάρουμε ομως τα πράγματα απο την αρχή. Βρίσκεται στη Γλυφάδα στην οδό, Λαζαράκη, πηγαίνοντας, ειναι στο δεξί μας χέρι, λίγα μέτρα μετα απο το πρώην υποκατάστημα ΙΚΑ Γλυφάδας, που τωρα ειναι καρβουνιασμένο και εγκαταλελειμένο.

Μπαίνοντας, εχει μια συμπαθητική αυλή μπροστα, όπου θέλαμε να κάτσουμε, αλλα ωραίος, μεν ο ήλιος του Νοέμβρη, αλλα μην είμαστε και υπερβολικοί. Ο εςωτερικός χωρος ειναι αρκετα καλος. Χωρίς να εχει κατι το ιδιαίτερο, και χωρις να εχει διακοσμητικά είδη, οι τοίχοι έχουν μικρές πινακίδες απο διαφορα προϊόντα, και τα ράφια ειναι γεμάτα απο μπουκάλια, πλαστικά και μη, ή κονσέρβες απο είδη φαγητού, που συντηρούνται εκτός ψυγείου. Το βρήκα προςωπικα αρκετα έξυπνο, γιατι σαν επένδυση, ειναι προφανώς λιγότερο κοστοβορα, αλλα δεν εχει σε τίποτα να υστερήσει έναντι άλλων μεζεδοπωλειων, ακριβως αυτού του τύπου.

Ο χωρος ειναι διαμορφωμένος για καπνίζοντες και μη, με έναν οχι και πολυ ξεκάθαρο τροπο. Το μαγαζι απο μονο του, ως κύριο οίκημα, ειναι μικρό. Εκει υπάρχουν λίγα τραπέζια, τα οποια προορίζονται γις τους μη καπνίζοντες. Χωρίζεται απο τον περιβάλλοντα χωρο, με τζαμαρίες, θεωρητικά, αφου ειναι ημιυπαίθριος, και πολυ καλα αξιοποιημένος -ωραια τραπεζοκαθίσματα, και εκτεταμένη στέγη- και ειναι για καπνίζοντες. Η κουζίνα ειναι ανοιχτή, και η μια πλευρα του τοίχου, εχει αποστάγματα απο διαφορα τσιπουρα ανά την Ελλάδα, αλλα και στολισμένα, μια ευρεία γκάμα απο ούζα απο όλη τη χώρα.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κρύα και ζεστά ορεκτικά, σαλάτες, σαγανάκι τυρι παντός είδους, παστά, λαδερά και κρεατικά της ώρας. Επειδη ήμασταν αρκετα άτομα, παραγγειλαμε πολλα ορεκτικά στη μέση, και ετσι δοκιμάσαμε πολλα απο τα πιάτα τους. Στο σύνολο τους μου άρεσαν, αλλα ας τα δούμε αναλυτικά...

Πηραμε μια σαλάτα απο ντάκο και κολοκύθι, μανιτάρια, και σως με βάση τη μουστάρδα. Πολυ γευστική, δροσερή και μεγάλη μερίδα. Δοκιμάσαμε ολοι αρκετές φορές.

Παραγγειλαμε δυο σαγανάκι τυρι, ένα με αρσενικό Ναξου, εξαιρετικό, και ένα μαστελο Χίου, απερίγραπτο. Είχα διαβάσει μια κριτική ενός χρήστη, που ανέφερε για το συγκεκριμενο σαγανάκι. Πιστέψτε με, οι επιλογές τυριών για σαγανάκι, ειναι τόσες πολλές και τοσο καλές, που ειναι απο μόνες τους ένας λόγος για να το επισκεφτείτε.

Πηραμε κοτόπουλο σαγανάκι με σάλτσα, που ήταν αρκετα καλή μερίδα, γευστική και τα κομματια αρκετα ζουμερά. Μαζί με το κοτόπουλο, δοκιμάσαμε και τις πανσέτες, που ήταν εξαιρετικες και πολυ καλα ψημένες.

Δοκιμάσαμε μπιφτεκακια σχάρας, εγώ τα βρήκα σχετικά καλα, αλλα γενικά δεν ενθουσίασαν τους υπόλοιπους της παρέας, ενώ στα ιδια πλαίσια ψιλό απογοήτευσης ήταν το γιουλμπασι. Το αρνί ήταν άνοστο, άγευστο και καθόλου καλα μαγειρεμένο. Το αναφέραμε ευγενικά στη σερβιτόρα, που ετσι κι αλλιώς το είχε παρατηρήσει, γιατι ήταν το μονο ανέπαφο πιάτο στο τραπεζι.

Δοκιμάσαμε επισης μελιτζανοσαλάτα, η οποια ήταν καλή, με ισορροπία στο σκόρδο, αλλα εμένα προςωπικα μου αρέσει να εχει έντονη γευση. Στους περισσότερους άρεσε. Η φάβα, αντίθετα, ήταν απλά ουδέτερη. Δεν ειναι δυο ορεκτικά που θα ξαναπαιρνα. Οι τηγανητές πατάτες, αρκετα καλές.

Θα ηθελα επισης να αναφέρω, οτι στην αρχή μας έφεραν σε μίνι πιατελιτσες να δοκιμάσουμε κάποια εδέσματα, οπως αλλαντικά, σαλάτες, πιο διαφορετικές, λουκάνικο, και χοιρινό με κρεμμύδια και καρότο. Στο τελος, μας κέρασαν δυο πιάτα με πατάκια σοκολατένια και κάποια με κρέμα. Εγώ τα τίμησα δεόντως, οπως και οι περισσότεροι, άλλωστε! Απο κρασι, πηραμε κοκκινο ημίγλυκο, παρά πολυ καλο.

Η εξυπηρετηςη ήταν πολυ καλή. Καταρχήν εντυπωσιάστηκα, γιατι το μαγαζι είχε επαρκές προσωπικό. Εμείς είχαμε τουλάχιστον δυο άτομα, να μας εξυπηρετούν. Ο χρόνος αναμονής για το φαγητο, σχετικά μικρος, και γενικά, τοσο εγώ ´οσο και η παρέα μου, μείναμε πολυ ενθουσιασμένοι απο όλους τους σερβιτόρους.

Το value for money, ιδιαίτερα καλο, πληρώσαμε 16 ευρω το άτομο και σκάσαμε. Βεβαια, ας το δούμε και απο τη άλλη πλευρα. Ειναι ένα μαγαζι, με ωραίες γεύσεις, και ποικιλια. Προσφέρει πολυ μεγάλο αριθμό ορεκτικων, που ειναι γύρω στα 4-5 ευρω, αλλα σίγουρα θα πρεπει να ειναι μεγάλη παρέα, για να παραγγελετε πολλα απο αυτα, αφενός για να χορτάσετε και αφετέρου για να πληρώσετε γύρω στα 15 ευρω το άτομο. Αν παλι, πίνετε πολυ, ο λογαριασμός ξεφεύγει. Παλι ομως, εγώ προςωπικα, δεν το κρίνω καθόλου απαγορευτικό, και για αυτο έβαλα 3/4.

Αξιζει σίγουρα μια δοκιμή, κατα τη γνώμη μου, εγώ προςωπικα σε πρωτη ευκαιρία θα το ξαναεπισκεφτω.