Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το " Μάγευμα", αν και φαντάζει αποθαρρυντικό για τους "εκτός" στην πρόσβαση, σίγουρα αποτελεί ένα must μέρος για τους "εντός" καλοφαγάδες....
Από μακριά ξεχωρίζει αυτό το εδεσματοπωλείο, όπως άλλωστε θέλει να αυτοαποκαλείται.

Ανάμεσα σε διάφορες πολυκατοικίες και παλιά σπίτια της συνοικίας Ταμπούρια, ξεπροβάλει ένα όμορφο γωνιακό κτίριο. Τα εξωτερικά όμορφα δάπεδα κι η καλόγουστη βαριά πράσινη πόρτα αποτελούν το προπύργιο και μόνο μιας εξαιρετικά αξιόλογης γαστρονομικής προσπάθειας από δύο μάγειρες με πολύπειρη σταδιοδρομία στον χώρο της εστίασης, ένα Κρητικό κι ένα Πειραιώτη. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν του γούστου μας και το απολαύσαμε μέχρι τελικής πτώσεως!

Πριν προχωρήσω όμως στην περιγραφή των μαγευτικών γεύσεων που δοκιμάσαμε, θα κάνω μια αναφορά στην έντονα νοσταλγική διακόσμηση που μας συνεπήρε.

Ακριβώς απέναντι από την είσοδο, υπάρχει σκαλίτσα που οδηγεί στα WC, διακοσμημένα σε ρετρό στυλ με όμορφα πλακίδια και εντυπωσιακούς καθρέφτες με επίχρυσες λεπτομέρειες και, δεν το συζητώ, φροντισμένα όσο δεν γίνεται, παρά το περασμένο της ώρας.

Στην αίθουσα του φαγητού, συνεχίζεται το ίδιο vintage στυλ διακόσμησης. Από τα φωτιστικά και τις απλίκες μέχρι τα μικροαντικείμενα, ιδιαίτερα εκείνα που στολίζουν την εντυπωσιακή λευκή κατασκευή στο βάθος, αποπνέουν αέρα μιας άλλης εποχής, σαν να είναι βγαλμένα από σαλόνια και σεντούκια παλιών αρχοντικών σπιτιών.

Το δάπεδο - σκακιέρα, με ασπρόμαυρα πλακάκια, εντυπωσιάζει κι αποφορτίζει λίγο την ατμόσφαιρα έτσι ώστε να μην γίνεται κιτς. Σε αυτό συντελεί ακόμα και η κατασκευή των τραπεζιών, όπου την επιφάνειά τους διακοσμεί ανοιχτόχρωμο ξύλο, τα γκρι, λευκά και μαύρα καθίσματα, τα μεγάλα παράθυρα που δίνουν άπλετο φως στον χώρο και το χρώμα των τοίχων, που στην μία πλευρά είναι βιομηχανικό γκρί και στα κυρίως μέρη σχεδόν πετρόλ.

Οι λευκές κολόνες με τα υποτυπώδη λευκά τουβλάκια ενισχύουν ακόμα πιό πολύ την συνύπαρξη αλλά και το contrast νέου - παλιού.

Τα τραπέζια διακοσμούνται από όμορφα ταχτοποιημένα σερβίτσια, φροντισμένα σουπλά και όμορφες κόκκινες θήκες με πράσινες χαρτοπετσέτες..... η απόλυτη συμφιλίωση των δύο αιωνίων αντιπάλων...!!
Ο κατάλογος με το μενού είναι ξύλινος κόκκινος, σαν δίσκος σερβιρίσματος! Είπαμε... σημασία στη λεπτομέρεια!!

Η half open κουζίνα βρίσκεται δίπλα από την εντυπωσιακά διακοσμημένη λευκή κατασκευή στο βάθος του χώρου και έτσι μπορεί άνετα να πάρει κάποιος εικόνα από το μεράκι των ειδικών των γεύσεων του εστιατορίου.

Η δοκιμή αρχίζει:

Το καλωσόρισμα να δείτε..... πρόκειται για μια παλέτα ζωγράφου με μικρές "'μπουκίτσες χρωμάτων'': σος τυριού σε λευκό χρώμα, φάβα σε μπέζ χρώμα, βασιλικός σε πράσινο χρώμα, σος παντζαριού σε μώβ και η σος ελιάς σε καφέ απόχρωση.
Τα πινέλα μόνο έλειπαν ή μάλλον τα πινέλα αποτελούσαν τα τρία μικρά κριτσίνια στο κέντρο της ξύλινης παλέτας!!

Στη συνέχεια:

Δύο καρβελάκια ολόφρεσκου, ζεστού ψωμιού που θα συνόδευαν επάξια το γεύμα μας. ΕΥΡΩ 3,00

Τυρί Φορμαέλα. Φέτες εκπληκτικού ψητού τυριού, περασμένες σε ξύλινο καλαμάκι, με "πινελιά" μαρμελάδας σύκου, απλωμένη καλλιτεχνικά στο πιάτο.
Η γαρνιτούρα ρόκα -ντομάτα εξισορροπούσε άριστα τη μέτρια λιπαρότητα του τυριού. ΕΥΡΩ 7,00

Φάβα, τρία βουναλάκια φάβας στολισμένα με κομμάτια κάππαρης, κομμάτι ντομάτας και πράσινο κρεμμυδάκι. Το ζεστό ψωμάκι μας τις περίμενε πως και πως...!! Συγχαρητήρια....!! ΕΥΡΩ 4,80

Πουγκάκια Καρμπονάρας.... τα λάτρεψα! Στην κυριολεξία, λιλιπούτεια πουγκάκια με γέμιση τυριού και μακρόστενες λωρίδες παρμεζάνας ως ντεκόρ. Επιπλέον, τα κομματάκια μπέικον και μανιταριών καθώς και η ελαφριά κρέμα γάλακτος αναδείκνυαν το γαστρονομικό δαιμόνιο των "εκτελεστών''..... ΕΥΡΩ 8,50

Πανσέτα με σάλτσα δενδρολίβανου, φρέσκια μανιτάρια και πατάτες baby. Πιάτο-υπερθέαμα!!
Επάνω σε ένα ορθογώνιο κομμάτι ξύλου, με ένα τσίγκινο μικρό γλαστράκι με σος BBQ, στην άκρη, σερβιρίστηκαν πέντε-έξι ζουμερά κομμάτια κρέατος, στην μέση μία πλούσια μερίδα μανιταριών champignon και παραδίπλα οι νοστιμότατες μικρές πατατούλες (baby). E ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!! ΕΥΡΩ 9,50

Οι μερίδες των πιάτων ήταν απόλυτα χορταστικές και θα έλεγα, σε περίπτωση μεγάλης παρέας, να υπολογίσετε την κάθε μερίδα για δύο άτομα, ώστε να δοκιμάσετε περισσότερα πιάτα.

Εντυπωσιακό το γεγονός ότι τα πιάτα έρχονταν σταδιακά στο τραπέζι μας!!

Ήπιαμε μια μπύρα FIX lager, ΕΥΡΩ 3,00
Το εμφιαλωμένο ήρθε με το καλημέρα σας, αλλά εμείς ζητήσαμε βρύσης. Κι είμαστε ακόμα ζωντανοί....

Στο τέλος, μας πρόσφεραν νόστιμες μεριδούλες γλυκού σοκολάτας με κρέμα και μαρμελάδα μέσα σε ένα πολύ μικρό βαζάκι.

Το "Μάγευμα" θα το βρείτε αφού, μετά τον Σταθμό του ΗΣΑΠ στον Πειραιά, στρίψετε στην οδό Αιτωλικού δεξιά (εκεί που βρίσκεται ο "Βασίλαινας") και μετά από 18 περίπου δρόμους (! ) συναντήσετε την οδό Δράμας και στρίψετε αριστερά. Μετά από 8 περίπου στενά συναντάτε την οδό Σπάρτης και στρίβετε πάλι αριστερά, συναντώντας το εστιατόριο στο δεύτερο τετράγωνο!
Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το προσεγγίσετε και το πάρκινγκ είναι σχετικά εύκολο.

Οι τιμές είναι ανάλογες της εξαιρετικής ποιότητας του φαγητού, του όμορφου χώρου και της ιδιαίτερης διακοσμητικής παρουσίασης.
Δύο άτομα, χωρίς τα ποτά, πληρώσαμε ΕΥΡΩ 32,80. Οπότε, το 10-16 € ανά άτομο είναι οριακό. Βέβαια, μεγαλύτερες παρέες μπορεί να μπείτε άνετα εντός του ορίου αυτού!
Ο λογαριασμός ήρθε μέσα σε μία μινιατούρα τρίφτη τυριού!

To σέρβις σχετικά ικανοποιητικό διότι ο, κατά τα λοιπά, πρόθυμος νεαρός που εξυπηρέτησε το τραπέζι μας είχε μόλις προσληφθεί.

Μας πληροφόρησαν ότι Παρασκευή και Κυριακή υπάρχει και ζωντανή μουσική με ελληνικό ρεπερτόριο. Ένας λόγος παραπάνω για δεύτερη επίσκεψη, σκέφθηκα!
Εμείς απολαύσαμε μεγάλα σουξέ από τα μεγάφωνα, στην σωστή ένταση, που έδεναν άψογα με το περιβάλλον αλλά και την πειραιώτικη λεβεντιά!

Χωρίς δεύτερη σκέψη, λοιπόν, το προτείνω ανεπιφύλαχτα!!