Cafe - Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Το ότι το Guarantee φτιάχνει το καλύτερο σάντουιτς στην Αθήνα το γνωρίζουμε. Εγώ προσωπικά, όπως και οι περισσότεροι φίλοι του Ask4food, το μάθαμε από το αγαπημένο μας site πριν από πέντε περίπου χρόνια, όταν οι αξιόλογες κριτικές έπεφταν σαν βροχή η μία μετά την άλλη.

Όλα αυτά τα χρόνια δεν θεώρησα σκόπιμο το να γράψω κάποια κριτική για το εν λόγω σαντουιτσάδικο, καθώς πίστευα ότι δεν θα είχα να συνεισφέρω κάτι στους φίλους καλοφαγάδες της διαδικτυακής μας κοινότητας. Το Guarantee ήταν ήδη ευρέως γνωστό στους περισσότερους. Μέχρι κι ο γνωστός Θεσσαλονικιός σεφ Βασίλης Καλλίδης δεν αντιστάθηκε στον πειρασμό να δοκιμάσει μία μπαγκέτα και το συμπεριέλαβε στην εκπομπή του Chef and the City, στο επεισόδιο για το Κουκάκι. Παρόλα αυτά, έπειτα από την τελευταία μου επίσκεψη αναθεώρησα και σκέφτηκα να προσφέρω κι εγώ το λιθαράκι μου στο οικοδόμημα που λέγεται Guarantee.

Για τον χώρο τι να πρωτοπείς; Αν δεν το γνωρίζεις δύσκολα θα το βρεις. Βρίσκεται στη οδό Βεΐκου στο Κουκάκι, στη γωνία με την οδό Στρατηγού Κοντούλη, δίπλα από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής. Είχα περάσει πολλές φορές απ’ έξω από το κατάστημα χωρίς να του έχω δώσει σημασία. Αλλά και όταν αποπειράθηκα για πρώτη φορά να πάω να δοκιμάσω το περίφημο σάντουιτς, πάλι το προσπέρασα. Δεν έχει κάποια ευανάγνωστη επιγραφή και δύσκολα το μάτι σου θα πέσει επάνω του. Με το που μπαίνεις υπάρχει στα δεξιά ένα μεγάλο ψυγείο όπου μπορείς να δεις λογιών λογιών τυριά, αλλαντικά, ψητά λαχανικά και χειροποίητες σάλτσες πέστο, ενώ σε ειδική προθήκη επάνω αριστερά θα επιλέξεις ένα από τα ψωμιά με το οποίο θα φτιάξεις το σάντουίτς σου.

Το προηγούμενο Σάββατο το πρωί λοιπόν είπαμε με τη γυναίκα μου να πάμε για βόλτα και ψώνια στο κέντρο της Αθήνας. Πριν από τη βόλτα κάναμε στάση στο Κουκάκι. Η εξυπηρέτηση πάντα με χαμόγελο από τον ιδιοκτήτη κύριο Γιάννη, αλλά και από τους βοηθούς του, δηλαδή τη γυναίκα του και το γιο του. Αφού επιλέξεις το ψωμάκι, θα σε βοηθήσει να διαλέξεις και θα σου προτείνει τα απαραίτητα υλικά για να το γεμίσεις, γιατί είναι σίγουρο ότι θα χαθείς βλέποντας τόσα πράγματα στη βιτρίνα. Τα αλλαντικά και τα τυριά κόβονται επί όπου μπροστά στα μάτια σου, ενώ τα λαχανικά ψήνονται από το πρωί. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πετύχει ποτέ ουρά έξω από το κατάστημα, ίσως γιατί δεν το έχω επισκεφτεί ποτέ μεσημέρι. Πάντως από τη στιγμή που θα δώσεις την παραγγελία σου μέσα σε δέκα λεπτά το πολύ θα κρατάς στα χέρια σου ένα λαχταριστό σάντουιτς, έτοιμο προς βρώση.

Στην τελευταία μου λοιπόν επίσκεψη προτίμησα το εξής:

- Για βάση ψωμί λευκό καμπαγιού, το οποίο απ’ ότι μου είπε ο ιδιοκτήτης πρόκειται για μία γαλλική εκδοχή χωριάτικου τραγανού ψωμιού. Ψητό μοσχάρι, το οποίο είναι medium ψημένο, κόβεται εκείνη την ώρα σε λεπτές φέτες και ψήνεται λίγο ακόμα στην τοστιέρα. Πέστο σχοινόπρασο, το οποίο είναι χειροποίητο και είναι το αγαπημένο μου. Πρόσθεσα επίσης κρητική γραβιέρα και μανιτάρια πλευρώτους. Η γεύση του μοναδική. Το μοσχάρι ζουμερό και πεντανόστιμο. Η γραβιέρα Κρήτης τόσο πικάντική όσο χρειάζεται για να την νιώσεις στον ουρανίσκο, ενώ και πέστο από σχοινόπρασο έχει μια ιδιαίτερη γεύση που σε ταξιδεύει.

- Η γυναίκα μου επέλεξε μια πιο λάιτ εκδοχή. Μαύρο ψωμί καμπαγιού συνοδευόμενο από καπνιστή γαλοπούλα, κατίκι Δομοκού, μελιτζάνα, κολοκύθι και μανιτάρια. Εξίσου ιδιαίτερη και ανάλαφρη γεύση. Παρόλο που σάντουιτς είναι χορταστικά, όταν το φας στενοχωριέσαι γιατί θέλεις κι άλλο!

Για τα δύο αυτά σάντουιτς πληρώσαμε 10,80 € με νόμιμη απόδειξη ταμειακής μηχανής και μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι, τόσο από την ποιότητα, όσο και από την ποσότητα τους.

Έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα από το συγκεκριμένο σαντουιτσάδικο και ποτέ δεν έχω απογοητευθεί γευστικά. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν πρέπει να «φορτώνω» με πολλά υλικά την μπαγκέτα μου, γιατί έτσι οι πολλές γεύσεις χάνονται, αφού η μία επικαλύπτει την άλλη. Ένα κρέας ή αλλαντικό, ένα τυρί, ένα λαχανικό και μία σάλτσα (εκτός από το σχοινόπρασο, το πέστο με πιπεριά Φλωρίνης είναι επίσης εξαιρετικό), είναι αρκετά για να «απογειώσουν» ένα τόσο απλό και πρόχειρο – κατά τα άλλα – έδεσμα, που στη συγκεκριμένη περίπτωση μόνο «πρόχειρο» δεν είναι.

Κλείνοντας, έχω απλά να προσθέσω ότι στο Guarantee αποτελεί «εγγύηση» ότι θα φας το καλύτερο σάντουιτς στην Αθήνα. Αν κάποιος άλλος βρει σαντουιτσάδικο με τέτοια ποιότητα υλικών και τέτοιες τιμές, παρακαλείται να μας ενημερώσει…