Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε τα Φουρνομαγειρέματα Κυριακή μεσημέρι, επτά άτομα.
Η πρόσβαση είναι σχετικά εύκολη, όπως και η στάθμευση ( Δεν γνωρίζω τις συνθήκες στάθμευσης σε άλλες μέρες και ώρες).

Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος- υπάρχει και εξωτερικός. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο στον εσωτερικό χώρο. Ο χώρος είναι αξιοπρεπής.
Ως προς την εξυπηρέτηση υπήρξε μία σχετική καθυστέρηση στην ετοιμασία του τραπεζιού και στη λήψη της παραγγελίας. Υπήρχαν μόνο δύο σερβιτόροι. Δεν υπήρξε καθυστέρηση στο σερβίρισμα των φαγητών. Υπήρξαν βέβαια κάποια θεματάκια. Δεν ήρθαν πχ στη σειρά τους το ψωμί, χαρτοπετσέτες, τα ποτά. Μικρό το κακό θα πει κάποιος. Σε κάποιον άλλο δεν περνούν απαρατήρητα.

Παραγγείλαμε σαλάτα ψητών λαχανικών, σαλάτα χωριάτικη, τυροκαυτερή, λουκάνικα, κεφτεδάκια σε σάλτσα, μπιφτέκι πολίτικο, πατάτες crispy, ρεβυθάδα, μία πίτα με κιμά, μου διαφεύγει η ονομασία της, κότσι, κόκκινο κρασί, μπύρα, αναψυκτικά. Ολα τα φαγητά ήταν εύγευστα, καλύτερο όλων το κότσι- έλιωνε κυριολεκτικά στο πιρούνι.

Το μεγάλο πρόβλημα ήταν η έλλειψη ορισμένων-αρκετών πιάτων. Απο τα κυρίως πιάτα υπήρχαν μόνο δύο (μπιφτέκι, κότσι), ενώ ελλειπαν και κάποια απο τα πρώτα. Για το λόγο αυτό βάζω 3 στη γεύση γιατί δεν έχω πλήρη εικόνα σε κυρίως πιάτα.

Οπως μας εξήγησαν, αυτό παρατηρείται λόγω του τρόπου μαγειρέματος. Μαγειρεύουν μόνο σε φούρνο, συγκεκριμένες ποσότητες, για να μην περισσεύουν, με βάση τις κρατήσεις και την εκτιμώμενη πελατεία. Αυξημένη πελατεία ή ζήτηση κάποιων πιάτων οδηγεί σε ελλείψεις. Δεν είναι εύκολο να μαγειρέψουν κάποια πιάτα εκείνη τη στιγμή γιατί το μαγείρεμα στο φούρνο απαιτεί αρκετό χρόνο. Συνεπώς, αν κάποιος επιθυμεί κάτι συγκεκριμένο θα πρέπει να κάνει κράτηση και να παραγγείλει συγκεκριμένα πιάτα για να είναι σίγουρος.

Στο τέλος υπάρχει ατομικό κέρασμα, μους σοκολάτας ή λευκός χαλβάς- καταπληκτικός. Το εκτίμησα ιδιαίτερα.

Πληρώσαμε γύρω στα 90 ευρώ, θα μπορούσε να είναι λίγο φθηνότερα, λαμβανομένου υπόψη οτι πήραμε μόνο δύο κύρια πιάτα.

Η συνολική εντύπωση είναι θετική ιδίως ως προς την ποιότητα και τη γεύση των φαγητών. Είναι μια διαφορετική ποιοτική πρόταση. Θα ξαναπάμε με την ελπίδα να βρούμε τα πιάτα που έλειπαν.

2015-11-27 17:10:19

Θα ήθελα αρχικα να σας πω οτι περίμενα εναγωνίως την κριτική σας, και τελικά την βρήκα λιγότερο σκληρή απο οτι περίμενα.

Αυτό πραγματικά δειχνει διάθεση για συμβουλές(που το εισέπραξα και την Κυριακή μιλώντας με εσάς) και όχι αρνητισμό και επίθεση που αρκετές φορες έχουμε εισπράξει

Σας ευχαριστώ λοιπόν και μονο για αυτο, γιατί για μένα αυτη ειναι και η ουσία

Τώρα πραγματικά έχετε δίκιο για τις ελειψεις αρκετες όπως τονίσατε αλλα δυστυχώς ειναι ανεφικτο να το υπολογίσεις, οταν εχεις προγραματιστει για να εξυπηρετησεις καποια άτομα και τελικά έρχονται τουλάχιστον τα διπλάσια

Δεν σας κρύβω οτι μέχρι την προηγουμενη κυριακή απο αυτη της δικής επίσκεψης, μολις υπερβαίναμε αυτο τον αριθμο των ατόμων που εμεις θεωρούμε οτι πρεπει να εξυπηρετούμε αναλώγος τον φαγητών που εχουμε προετοιμασει, δεν δεχόμαστε αλλο κόσμο.

Ομως "κατηγορήθηκα"από πελάτες του καταστήματος οτι ειμαι υπερβολικός και ότι παντα θα βρείς κατι αν θέλεις να φας.
Γιαυτό και ενημερώνουμε τον καθε πελάτη απο την είσοδό του στο καταστημα πριν ακομα κάτσει οτι εχουμε ελλείψεις στον κατάλογο ώστε να γνωρίζει οτι εχουμε ελλείψεις

Τώρα εσείς δυστύχως πέσατε στην χειροτερη Κυριακή απο άποψη ελλείψεων...
Αλλά επειδή δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες γίνεται μια τεράστια προσπάθεια απο όλους μας στο κατάστημα για μια ποιο σωστη οργάνωση ώστε να μπορέσουμε να φτάσουμε στο στάδιο να εξαλείψουμε τις ελλείψεις μας, χωρίς όμως να αγγίξουμε την ποιότητα επενδύοντας σε πιο γρήγορο εξοπλισμό(φούρνους, φούρνους ατμού κτλ)
Ήδη αυτή τη βδομάδα αρχισαν τα πρωτα καινούργια πραγματα να μπαινουν στη θέση τους και έχουμε βελτιστοποιήσει αρκετα τους χρόνους παρασκευης.
Θα σας περιμένουμε ξανά ώστε να δοκιμάσετε και τα υπόλοιπα φαγητα μας
Με εκτίμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-11-06 00:16:02
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την LA 64.