Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Γνωστό μαγαζί αρκετά χρόνια δίπλα στο Hilton (στην σκιά του γίγαντα! ) το είχα ακούσει αλλά δεν είχε τύχει να το επισκεφθώ ποτέ.

Χώρος (3/4):

Βελούδο, καναπεδάκια, πολυθρονάκια, ξύλινο πάτωμα και μια γενικότερη διακοσμητική άποψη επηρεασμένη σαφώς απο την περιοχή και απο το γειτονικό Hilton. Ο χώρος μοιρασμένος σε τραπέζια φαγητού και καφέ με μια μεγάλη τζαμαρία απο την μία πλευρά που ανοίγει πλήρως τα καλοκαίρια αλλά το χειμώνα κλείνει για να προστατέψει τους θαμώνες απο το κρύο. Βέβαια ο καιρός δεν επέτρεπε να ανοιχτεί η τζαμαρία, οπότε μέσα απο το παράθυρο χαζεύαμε τον δρόμο και το μεγάλο κτίριο του ξενοδοχείου.

Στην άκρη του μαγαζιού ένα υποτυπώδες πάλκο με καρέκλες και διαφορα όργανα, απο φυλλάδια που είχαν στο τραπέζι καταλάβαμε ότι ετοιμάζονταν για το live της Παρασκευής με τον Λιβυκό και κάποιους άλλους καλλιτέχνες που δεν γνωρίζω. Διαπίστωσα λοιπόν μετά λύπης μου ότι και αυτό το μαγαζί υπέπεσε στην παγίδα της ζωντανής μουσικής αλλά και διαφορετικής απο οτι θα περίμενες (piano, jazz ή ένα τέτοιο ύφος). Παρόλα αυτά είναι σημάδια των καιρών και προφανώς αυτό ζητάει ο κόσμος του.

Την ώρα που φτάσαμε Παρασκευή γύρω στις 19.00 είμασταν τυχεροί καθώς βρήκαμε να παρκάρουμε ακριβώς μπροστάΣε φυσιολογικές συνθήκες αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει, αλλά ευτυχώς θυμάμαι ότι υπάρχει το πάρκινγκ κάτω ακριβώς απο το ξενοδοχείο. Ο κόσμος λίγος, άλλο ένα τραπέζι για φαγητό, και γύρω στα 5-6 για καφέ (λογικό για την ώρα εκείνη).

Γεύση (3/4):

Φοβήθηκα γιατί είδα ένα μενού με κρεατικά, ψαρικά και λίγο απ´ολα και χωρίς κάποια πρωτοτυπία, κάτι που να τον κάνει να διαφέρει. Απλές συνταγές, γνωστά φαγητά. Δοκιμάσαμε:

Μια σαλάτα του Καίσαρα με φιλέτο κοτόπουλου. Φρεσκοψημένο το φιλέτο, νόστιμο, με πλούσια πρασινάδα και φρεσκότατη με ένα γευστικότατο αποτέλεσμα (7/10)

Σαγανάκι κασέρι (εάν δεν κάνω λάθος), δεν ενθουσιάστηκα, καλό σαν μερίδα όμως, (βαθμολογία 5.5/10)

Φιλέτο κοτόπουλου στην σχάρα με φρέσκιες πατάτες τηγανιτές (μεγάλη μερίδα, νοστιμότατο, ωραία ψημένο και σερβιρισμένο, βαθμολογία 8/10)

Μπιφτέκι σχάρας (μεγάλη μερίδα σε ωραίο πιάτο σερβιρισμένη, φρέσκος κιμάς όχι πολύ βαρύς, με πατάτες τηγανιτές, νοστιμότατο, βαθμολογία 7.5/10)

Πραγματικά χορτασμένοι και πάνω απ´ολα ικανοποιημένοι απο το φαγητό δεν παραγγείλαμε κάποιο γλυκό, παρά το γεγονός απο μια γρήγορη ματιά έχει αρκετά και ωραία (τουλάχιστον ακούγονται ωραία).

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ενώ στην αρχή μπαίνοντας μας φάνηκε λίγο κρύα η σερβιτόρα που μας οδήγησε στο τραπέζι μας και που μας πήρε την παραγγελία, τελικά την αδικήσαμε. Ήταν ευγενική, διακριτική χωρίς πολλές κουβέντες όμως και περιττά λόγια. Παράλληλα οταν άρχισαν να έρχονται τα πιάτα εμφανίστηκε και ένας νεαρός σερβιτόρος, πολύ εξυπηρετικός και χαμογελαστός και επίσης διακριτικός.
Ο χρόνος ανταπόκρισης της κουζίνας και του σέρβις ήταν άψογος και πραγματικά κύλησε ωραία η βραδιά.

Value for money (3/4):

Εμείς καταρχάς πήγαμε με προσφορά που αγοράσαμε απο deal site οπότε είχαμε μια καλή έκπτωση της τάξης του 50%. Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 εμφιαλωμένα νερά (δεν είχα απαίτηση βέβαια να σερβίρουν βρύσης, θα μου χτύπαγε και άσχημα σε τέτοιο μαγαζί) και ένα ποτήρι κόκκινο κρασί πληρώσαμε τα μισά απο τα 36.50 ευρώ που κοστίζανε όλα μαζί.
Ακόμα και για κανονική τιμή, πόσω μάλλον με κουπόνι είναι ένα καλό value for money.

Μείναμε ικανοποιημένοι απο το φαγητό, τον χώρο, το σέρβις και βέβαια τα λεφτά που δώσαμε.