Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Ένα εστιατόριο μεσογειακής δημιουργικής κουζίνας, πραγματικά εξαιρετικό από κάθε άποψη. Χωμένο σε έναν ήσυχο δρόμο, γεμάτο δέντρα, πολύ κοντά στην πολύβουη λεωφόρο Κηφισιάς αλλά και απόμερα ταυτόχρονα. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και ελκυστικός από κάθε άποψη: από τη μια είναι ο εξωτερικός χώρος, μεγάλος, με δέντρα και πρασινάδες, ιδανικός όταν υπάρχει καλοκαιρία και από την άλλη ο εσωτερικός ο οποίος είναι επίσης αρκετά μεγάλος, με τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα ιδανικά απλωμένα, κάποια τραπέζια με καναπέδες, ιδανικά για μεγάλες παρέες.

Εντυπωσιάζουν τα μικρά χρωματιστα διακοσμητικά πλακίδια σε έντονα χρώματα στις κολόνες και τα παλιά, ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα παντού. Την προσοχή στο κέντρο του εστιατορίου τραβάει σίγουρα μια πραγματική στόφα, δηλαδή μια παραδοσιακή μαγειρική κουζίνα που καίει συνήθως ξύλο, εξ ου και η ονομασία του εστιατορίου που ταυτόχρονα όμως παραπέμπει συνειρμικά και στη "στόφα" ενός ανθρώπου, δηλαδή στον ιδιαίτερο χαρακτήρα και στην προσωπικότητά του.

Δεν είναι επίσης τυχαίο ότι το moto του εστιατορίου είναι "άλλη κουζίνα". Είναι όντως "άλλη" με την έννοια της διαφορετικότητας από το συνηθισμένο και της ιδιαιτερότητας. Ο χώρος είναι αρκετά παραδοσιακός και συμπληρώνεται μοναδικά από το χαμηλό έως και ατμοσφαιρικό ρομαντικό φωτισμό.

Η εξυπηρέτηση θα έλεγα ότι ήταν ιδανική έως και εξαιρετική: αμεσότητα, προθυμία, φιλική διάθεση, οικειότητα, καθόλου διεκπεραιωτική.

Ως προς το φαγητό θα ξεκινήσω από το art de la table που ήταν αρκετά προσεγμένο και όμορφο και σε προδιέθετε θετικά γι' αυτό που θα ακολουθούσε. Κατέφτασε εν είδει καλωσορίσματος πανεράκι με διάφορα είδη ψωμιού και dips.
Ως προς τα λοιπά παραγγείλαμε:

- 2 πιάτα Picanha 300 gr από black Angus που συνοδεύονταν από πατάτες: τι να πω γι΄ αυτό το πιάτο; Έλιωνε στο στόμα. Αυτό κι αν είναι επιτυχία, όταν πρόκειται για μοσχάρι. Νοστιμιά που ξεχείλιζε και απογείωνε τον ουρανίσκο.

- 2 πιάτα κοτόπουλο με παρμεζάνα: θεϊκή γεύση, μυρωδιά, άρωμα. Όλες οι αισθήσεις συγκεντρώθηκαν πάνω από αυτό το πιάτο και απογειώθηκαν ταυτόχρονα.

- 1 πατάτες τηγανιτές stoffa, περιχυμένες με ένα ιδιαίτερο είδος τυριού το οποίο ήταν κάτι σαν ζυμάρι, δεν ξέρω ακριβώς, θυμάμαι όμως ότι αυτές οι πατάτες θα μου μείνουν αξέχαστες όπως και στους υπόλοιπους συνδαιτημόνες μου.

- 1 ρολά μελιτζάνας με προσούτο: το μόνο πιάτο με το οποίο γευστικά δεν ικανοποιηθήκαμε όπως με τα υπόλοιπα. Νομίζω ότι του έλειπε η γευστική σπιρτάδα, ένα κλικ ιδιαιτερότητας που είχαν όλα τα υπόλοιπα πιάτα. Η γεύση του προσούτο νομίζω ότι χανόταν στο πιάτο αυτό, ίσως την περίμενα πιο έντονη.

- 1 sticks κολοκυθιού με dip γιαουρτιού: κρατσανιστά, φρεσκότατα, λεπτοκομμένα και μοναδικά

- 2 πορτοκαλόπιτες: δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω τη γευστική πανδαισία που ένιωσα με την πορτοκαλόπιτα: τεράστιο κομμάτι, χειροποίητη και φρεσκότατη.

- 2 μπανόφι: άλλο απογειωτικό και εξαιρετικό γλυκό. Θα αδικήσω τα υπόλοιπα πιάτα ίσως, αν ισχυριστώ ότι τα γλυκά είναι ένα πολύ δυνατό σημείο του μαγαζιού και είναι χορταστικότατα και τεράστια. Δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις.

- 1/2 κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό και μυρωδάτο

- 1 κόκα κόλα

- 2 νερά εμφιαλωμένα

Στο τέλος μας πρόσφεραν ωςς κέρασμα λικέρ μαστίχας για τη χώνεψη μετά από όλη αυτη τη δυνατή γευστική συγκίνηση.

Οι τιμές ήταν ικανοποιητικές τόσο για την ποσότητα όσο και για την ποιότητα αλλά και το περιβάλλον. Πληρώσαμε περίπου 18 ευρώ το άτομο αλλά με την επισήμανση ότι τα γλυκά ήταν όλα δωρεάν, γιατί περιλαμβάνονταν σε μια συγκεκριμένη προσφορά. Σε διαφορετική περίπτωση υπολογίστε γύρω στα 25 ευρώ το άτομο. Η αλήθεια είναι ότι αξίζει κάθε ευρώ. 4 άτομα μείναμε απολύτως ικανοποιημένα από το σύνολο της γευστικής μας εμπειρίας στη Stoffa.

Αξίζει επίσης να τονίσω ότι έκανα την κράτηση ηλεκτρονικά και μου τηλεφώνησαν την ίδια ημέρα νωρίτερα, για να ζητήσουν διευκρινίσεις για τον αριθμό των ατόμων σε σχέση με το τραπέζι που ήθελαν να μας τοποθετήσουν. Αυτό δείχνει επαγγελματισμό και άψογη συμπεριφορά. Παρεμπιπτόντως το τραπέζι ήταν από τα καλύτερα του μαγαζιού: μεγάλο, άνετο, σε ωραίο σημείο και υπερυψωμένο. Μπράβο τους σε όλα!