Κλασική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Σας αρέσει να διαβάζετε την περιγραφή μιας βραδιάς που περάσατε γραμμένη από κάποιον άλλο?

Ε! λοιπόν, οι δικοί μου φίλοι γνωρίζοντας την ενασχόληση μου με το παρόν site αρέσκονται σε αυτό και στα επακόλουθα αυτού, δηλαδή. ανταλλαγή, mail, μηνυμάτων, πειραγμάτων και διαφωνιών ενίοτε.

Έτσι λοιπόν, το ζευγάρι των αγαπημένων φίλων με τους οποίους μοιραστήκαμε την έξοδό μας στο Όμικρον, μετά από δική τους πρόταση, πρέπει να πω, έχει αρχίσει τη γκρίνια του στυλ “ γιατί δεν έγραψες ακόμα?”, “ κοντεύει να περάσει μήνας”, “δε σας άρεσε?”, “άλλοι γράφουν συνέχεια” κλπ…! Οπότε για να γλιτώσω τη μουρμούρα αποφάσισα να αφήσω προσωρινά στην άκρη την προσφιλή μου ενασχόληση τον τελευταίο καιρό που είναι ο σχεδιασμός μενού και τα τραπεζώματα σε συγγενείς και φίλους για τα καλορίζικα του καινούργιου σπιτιού και να στρωθώ να γράψω την κριτική μου.

Σάββατο βράδυ λοιπόν την εβδόμη του μηνός Νοεμβρίου και ώρα ενάτη βραδινή έχει δοθεί το ραντεβού των τεσσάρων στο εστιατόριο της Κηφισιάς.
Επειδή είχαμε αργήσει κανένα τέταρτο πράγμα που προσωπικά απεχθάνομαι αλλά λόγω Ικαριώτη και ουχί Ισκαριώτη συζύγου, το ζω συχνά, μπήκα φουντωμένη και φουριόζα στο χώρο χωρίς να έχω προλάβει να παρατηρήσω το πραγματικά εντυπωσιακό οίκημα που στεγάζει το εστιατόριο.

Η ευκαιρία για αυτό μου δόθηκε κατά την έξοδό μας όπου κάτσαμε για κανά δεκάλεπτο παρατηρώντας το. Θα συμφωνήσω με τους λοιπούς χρήστες που το έχουν ήδη περιγράψει ως κάτι ανάμεσα σε παγόδα, σαλέ, βίλα, τόσο διαφορετικό ώστε μου έχει κινήσει την περιέργεια και έχω βάλει τον καλό μου, που λόγω συναφούς επαγγελματικής ενασχόλησης συχνάζει σε πολεοδομίες να βρει το όνομα του αρχιτέκτονα και την αρχική χρήση του κτιρίου γιατί κι εγώ ( όπως και ο φίλτατος fratello) δε νομίζω ότι σχεδιάστηκε για να στεγάσει restaurant.

Το εσωτερικό επίσης εντυπωσιακό, με το ξύλο να κυριαρχεί, ένα μεγάλο χτιστό τζάκι, μια επιβλητική ξύλινη σκάλα που οδηγεί στον επάνω όροφο που προορίζεται για τους καπνιστές, ελαφρά ημικυκλικό, με μεγάλα παράθυρα και την πιο αραιή διάταξη τραπεζιών που έχω συναντήσει! Τα τραπέζια είναι μεγάλα, οι καρέκλες άνετες και γενικά ο χώρος δίνει την αίσθηση μιας ελαφρώς παλιομοδίτικης πολυτέλειας.

Το όλο σκηνικό συμπλήρωνε ένας πιανίστας (τελευταία προσθήκη από ότι έμαθα) ο οποίος στην αρχή έπαιζε ελαφρά jazz κομμάτια στη συνέχεια όμως μας τα χάλασε διότι άρχισε τα ελαφρολαϊκά κάτι που για μένα δεν ταίριαζε αφενός με το ύφος του μαγαζιού αφετέρου με τα δικά μου γούστα. Σκέφτηκα να κόψω ένα βαθμό γιαυτό τον λόγο όμως το μετάνιωσα γιατί μπορεί σε μένα και την παρέα να μην άρεσε, οι υπόλοιποι θαμώνες όμως έδειξαν να το καταευχαριστιούνται. Μόνο που δε σηκώθηκαν να χορέψουν γιατί το σιγοντάρισμα πήγε σύννεφο οπότε περί ορέξεως…. διαλέξτε όποια πίτα σας πάει περισσότερο.

Οι περιποιητές μας, όλοι νέα παιδιά, με αρχηγό την Έφη, υπήρξαν άψογοι. Άμεσοι, ταχύτατοι, χαμογελαστοί, ευγενείς, δε χρειάστηκε καν να ζητήσουμε κάτι. Μπράβο στα παιδιά!

Ας πάμε τώρα στα πιάτα που δοκιμάσαμε εκείνο το βράδυ. Για αδιευκρίνιστους λόγους μου είχε κολλήσει ότι το φαγητό δεν θα ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Χαίρομαι πολύ που διαψεύστηκα αφού το φαγητό ήταν αξιοπρεπέστατο και νόστιμο με μερικές αστοχίες όμως που του στερούν δικαιωματικά το τεσσάρι και εξηγούμαι…
Κατ’αρχάς, για να μην μπερδευόμαστε αλλά και γιατί μας κάλυπτε, αποφασίσαμε να διαλέξουμε το μενού της παρέας το οποίο περιείχε:

- Καλοσώρισμα με φλυτζανάκι σουπίτσας λαχανικών βελουτέ, πολύ νόστιμης, η οποία συνοδευόταν από ένα κομμάτι, μάλλον αδιάφορου, αλμυρού κέικ.

-Πανεράκι με αρτοσκευάσματα φρεσκότατα και νόστιμα, με τα μαλακά σουσαμάτα κριτσίνια να ξεχωρίζουν.

-Σαλάτα με πρασινάδα, dressing εσπεριδοειδών και αρσενικό Νάξου. Φρέσκια ήταν, όμως ομολογώ, ότι απορροφημένη με την κουβέντα δεν της έδωσα και μεγάλη σημασία.

-Φλογέρες κοτόπουλου με chutney πιπεριάς. Παρόλο που περιείχε άνηθο την έφαγα μια χαρά. Νοστιμότατη, τραγανή με το ελαφρά καυτερό chutney να της δίνει άλλη χάρη.

-Μελιτζάνα καπνιστή με φέτα. Ωραιότατη κι αυτή με το κάπνισμα της μελιτζάνας να ακούγεται, πράγμα που εμένα, μου αρέσει πολύ.

-Κριθαρότο με λιαστή ντομάτα, γαρίδες και ρόκα. Πολύ, πολύ νόστιμο πιάτο. Το κριθαράκι βρασμένο όσο έπρεπε, οι γαριδούλες ωραιότατες αν και μικρούλες, με μια διακριτική ελαφριά σάλτσα που δε σε μπούχτιζε.

Θεωρητικά τα ορεκτικά μπορούσαν να επαναληφθούν όσες φορές, σε λογικά πλαίσια πάντα, ήθελες. Πρακτικά δε χρειάστηκε ούτε να ζητήσουμε την επανάληψή τους αφού τα παιδιά μόλις έβλεπαν κάποιο πιάτο να τελειώνει το αντικαθιστούσαν άμεσα μέχρι που τους ζητήσαμε να σταματήσουν γιατί κοντεύαμε να χορτάσουμε.

Στο κυρίως υπήρχε επιλογή μεταξύ τσιπούρας με τσιγαριαστά χόρτα και μπιφτεκιών με πατατούλες. Οι τρεις από την παρέα διάλεξαν την τσιπούρα, εγώ τα μπιφτεκάκια και εδώ αρχίζουν τα παράπονα.

-Οι τσιπούρες ήρθαν σε ένα μικρό, για το μέγεθός τους, πιάτο από το οποίο ξεχείλιζαν, γεγονός που δυσκόλεψε τους ψαροφάγους. Σημειωτέον ότι οι τσιπούρες ήταν μισό ψάρι με το κεφάλι, ουχί φιλεταρισμένο, με τα κοκαλάκια που αυτό συνεπάγεται και ήταν αρκετά, τα άτιμα. Βάλτε και τα χόρτα με το ζουμάκι τους και την έλλειψη πιάτου για να βάλεις τα ψαροκόκαλα, το εγχείρημα, όπως καταλαβαίνετε, απεδείχθη tricky business. Πάντως τους άρεσε οπότε αποζημιώθηκαν για την ταλαιπωρία.

-Τα δικά μου μπιφτεκάκια ήταν, κατά γενική ομολογία, εξαιρετικά. Ζουμερά με όσα πρέπει μυρωδικά και κιμά πρώτης ποιότητας συνοδευόμενα με κυβάκια τηγανητής πατάτας. Η μοναδική ένσταση που έχω αφορά στην παρουσίαση του πιάτου η οποία ήταν εξαιρετική απλή έως πρόχειρη, θα έλεγα. Θα περίμενα κάτι πιο ευφάνταστο.

Μελετώντας τους καταλόγους και πριν διαλέξουμε το μενού της παρέας το μάτι του καλού μου είχε πέσει σε ένα πιάτο με παπαρδέλες, ντοματίνια, φινόκιο και θαλασσινά. Για να του κάνουμε το χατίρι το παραγγείλαμε κι αυτό, εκτός μενού. Εγώ, για να πω την αλήθεια, είχα ήδη σκάσει οπότε πήρα μόνο μια πιρουνιά ζυμαρικών τα οποία ήταν εξαιρετικά βρασμένα με νοστιμότατη ροζέ σάλτσα και άρωμα ούζου. Ο καλός μου, όμως, παραπονέθηκε ότι το πιάτο ήταν υπερβολικά αλατισμένο και ότι το χταπόδι, από τα θαλασσινά, δε μασιόταν.

-Το γλυκό του κλεισίματος ήταν μπουγάτσα “αλλιώς” με κρέμα μαστίχας, καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και παγωτό βανίλια. Το “αλλιώς” μεταφράζεται σε δύο φρεσκοψημένα και τραγανά φύλλα σφολιάτας με αφράτη κρέμα ανάμεσα. Καλό επιδόρπιο αλλά η κρέμα άφηνε μια ελαφρά γεύση αλευριού στο στόμα.

Ήπιαμε κρασί δικής τους εμφιάλωσης του οποίου η απεριόριστη κατανάλωση, επίσης, περιλαμβάνεται στο μενού. Η γεύση μια χαρά μου φάνηκε, οφείλω, όμως, να πω ότι την άλλη μέρα με ταλαιπώρησε το κεφάλι μου, επί μακρόν.
Νεράκι εμφιαλωμένο το οποίο χρεώνεται μια φορά όσο κι αν καταναλωθεί.

Check please! Το μενού κοστίζει 20 ευρώ το άτομο και πραγματικά είναι εξαιρετικό vmf! Μαζί με το extra πιάτο, το νεράκι και το tip δεν ξεπεράσαμε τα 25 ευρώ το άτομο. Δεδομένου του χώρου, της περιποίησης, της ποσότητας, της ποιότητας και των γεύσεων, έστω και με κάποιες αστοχίες, δεν είναι για 4 αλλά για 14!!!

Για μένα αυτό το μαγαζί αποτελεί το απόλυτο σκηνικό εντυπωσιασμού υποψηφίου ή ήδη κερδισμένου ετέρου ημίσεως και, γιατί όχι, πρότασης γάμου. Αποπνέει έναν ρομαντισμό και μια φινέτσα πράγμα όχι και τόσο συνηθισμένο, στις μέρες μας. Ο κήπος του επίσης, από το λίγο που είδα, είναι πραγματικά υπέροχος, οπότε, είναι και παντός καιρού. Οι, in love, παντοιοτρόπως, του site να το έχουν στα υπόψη τους.

Αγαπημένοι μου φίλοι, ξέρετε εσείς…, σας παραδίδω την κριτική μου! Δε μου λέτε όμως πουλάκια μου, αντί να κάθεστε μόνο να διαβάζετε, δεν ανοίγετε έναν λογαριασμό στο site, να γράψετε και τίποτα??? Όχι τίποτα άλλο το επόμενο τραπέζι στο σπίτι θα είναι για εσάς και έτσι όπως το πάμε σας βλέπω να τρώτε delivery!