Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Όπως εγραψε και ο JIm σε μια αλλη κριτικη..
Καλα τι εχεις παθει όλο στις Λευκες εισαι???
Μα καλα μαγεια σου εχουν κάνει μηπως σου εχουν ριξει τιποτε στο φαγητο????
Ελα ρε φιλε να παμε και πουθενα αλλου όλο Λευκες Λευκες Λευκες ωχου... μας επρηξες... Και αλλα τετοια μου λενε οι φιλοι μου καθως πλεον οι Λευκες ειναι το εστιατόριο που επιλέγω για τους φιλους μου για μια απλή καθημερινη αλλα μέχρι και υψηλα προισταμενους μου μου απο το εξωτερικό για όταν με επισκεπτονται στην Ελλαδα. Το επιλεγω επισης για να τους δειξω πως στην Ελλαδα της οικονομικης κρισης μπορει καποιος να απολαυσει ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ δείπνο με σχετικά λίγα χρήματα. Το εστιατορια αποτελει γνησιο πρεσβη της Μοντερνας Ελληνικής με βάσει τα παραδοσιακα ελληνικά προιοντα κουζινας και προσωπικά το έχω ήδη επιλέξει ως ενα απο τα 5 καλυτερα εστιατορια ΓΕΝΙΚΑ που μπορει καποιος να επισκεφθει στην Αθηνα στις μέρες μας.

Ας ξεκινησω με το προσωπικο. Ευγενεστατο, εξυπηρετικοτατο, χαμογελαστο με πάντα διακριτικη παρουσια.

Ο χώρος. Αψογος. κάτι αναμεσα σε σπιτι με πολλα δωματια που δημιουργουν μια πιο ζεστη και διακριτικη ατμόσφαιρα ενω ταυτόχρονα μειωνεται σημαντικά και η φασαρια απο τον πολυ κόσμο.

Πάμε στο μενου. Οι σαλατες ( προσωπικά επιλεγω τη Λευκες) ειναι φρεσκες με υλικά επιλεγμενα για απαιτητικους ουρανισκους ενω ακόμη και η ( καυτερη) πάστα με το ψωμακι το ψημενο σαν ορεκτικο αποτελουν ευχαριστες εκπληξεις. Είναι απο τα λιγα εστιατόρια που με εχει ικανοποιήσει ολόκληρος ο καταλογος αλλα όπως και να εχει έχω και εγω τις αδυναμίες μου αναμεσα στις οποίες ειναι.
Σαν πίατο ημέρας αν βρείτε τη μπριζολα να την πάρετε επίσης να πάρετε τα ραβιολια με την κολοκυθα τα οποια ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ.

Προτεινω τα γλειφιτζουρια τρια τεμαχια τα οποια ειναι οσο γευστικά δεν παει. Επίσης το κριθαροτο τους ειναι να βουτας την κουταλα στο τσουκαλί ( με το οποιο σερβιρεται), το σαγανακι ειναι γευστικοτατο. Αυτο που κλεβει την παρασταση ειναι το κοτοπουλο παρνασου το οποιο ειναι με φυλο ανοιγμενο ( ναι ναι οπως της γιαγιας μας οχι ετοιματζιδικο... ) το οποιο ειναι απο τα πιο νόστιμα πιάτα που εχω φαει ποτε μου. Επίσης αξομνημονευτο ειναι τα επιδόρπια η καροτοπιτα ειναι για σεμιναριο ενω η πανακοτα όσο γευστικη γινεται...

Η ΜΟΝΗ ελλειψη του μαγαζιου ειναι τα κρασια του. Σεβομαι το γεγονος ότι στη σημερον ημερα λιγοι ειναι αυτοι που θα δωσουν 40 ευρω για ενα μπουκαλι κρασι ωστόσο θα πω πως το κρασι για αυτους που ξέρουν ειναι αναποσπαστο κομματι του φαγητου. Διαπιστωσα πως στον καταλογο εχουν γινει "εκπτωσεις" στο μενου των κρασιων πραγμα που με δυσαρεστησε οταν το πιο αξιολογο θα ελεγα ειναι το αβαντις ενα κατα τα αλλα μέτριο Syrah.

Θα συνιστουσα η κάβα να εμπλουτιστει με λιγα ακομη κρασια έστω και για λιγους όπως Οβηλος, Καπνιας ( πιστευω θα πηγαινε πολυ με το μενου το τελευταιο) Μαγικο Βουνο αλλα εξαιρετικη επιλογη και σχετικα οικονομική θα ελεγα πως ειναι ενα εξαιρετικο Syrah της χωρας μας το "Κιτρος" καθως ειδικά με τα πιάτα όπως η ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ μπριζολα για δυο ατομα θα αποτελει εξαιρετικο συνοδευτικο. Προσωπικά ειμαι λάτρης του κρασιου μιας και έχω μεγάλες "επαφες " επαγγελματικές με το χώρο οπότα θα ελεγα πως η αποψη μου ειναι αντικειμενικη...

Το μόνο που θα επιδεχονταν βελτιωσης σε ενα τοσο εξαιρετικο μαγαζι θα ηταν ο χώρος της τουαλετας οπου υπήρχε μηδαμινος εξοπλισμός υγιεινης και σχετικα φθηνα υλικα ( πχ σαπουνι για τα χέρια) ενω δεν υπήρχε κάτι να αρωματιζει τον σχετικά επιβαρυνμένο χώρο.

Πληρωνουμε συνηθως με ΓΕΜΑΤΑ ΣΤΟΜΑΧΙΑ και πάντα κρασι μπουκαλι περίπου 110 ευρω τα 4 ατομα ποσο το οποιο τα αξιζει και με το παραπανω.
Το εστιατοριο κατα τα άλλα ειναι απλά εξαιρετικο θα παμε θα ξαναπαμε και θα ξαναπαμε.
Συγχαρητηρια σε όλους