Πολίτικη κουζίνα - Ν. Χαλκηδόνα, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι, κουρασμένοι από πολύωρη ξενάγηση (απ' αυτές του Δήμου Αθηναίων), αναζητούμε τροφή απεγνωσμένα!
Αφού κατευθυνόμαστε προς Πατήσια, αναζητώντας ένα μεζεδοπωλείο που ήταν τελικά κλειστό, πέφτει η ιδέα του Μπαρμπαλέξη, για τον οποίο αν και άπαντες είχαμε ακούσει κατά καιρούς, ουδείς τον είχε επισκεφτεί.

Ο χώρος (στον εσωτερικό αναφέρομαι μόνο, τον εξωτερικό δεν τον πρόσεξα καθόλου λόγω εποχής): Πολύ προσεγμένος, καθαρός, κομψό θα τον χαρακτήριζε κανείς και άνετο, μιας και είναι μεγάλος και τα τραπέζια καθόλου στριμωγμένα. Με κρεμασμένες στους τοίχους φωτογραφίες από την Πόλη, που μας γέμισαν νοσταλγία, όμορφα φωτιστικά και στην άκρη του μαγαζιού χώρος για ορχήστρα (προφανώς οργανώνουν κάποια live). Επειδή φθάσαμε νωρίς σχετικά, δεν είχε κόσμο, στην πορεία όμως γέμισε με αρκετές οικογένειες και τότε, είχε και την αναπόφευκτη βαβούρα. Η τουαλέτα στον πρώτο όροφο, καθαρή επίσης.

Η εξυπηρέτηση: ήταν καλή, όλα τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενικά, ταχύτατα και αποτελεσματικά. Μας έφεραν με το που κάτσαμε νερό βρύσης, το οποίο μας ανανέωναν όποτε χρειαζόταν. Και σε ό, τι και αν ζητούσαμε ανταποκρίνονταν γρήγορα, οπότα 4 στα 4 στο πεδίο αυτό.

4 άτομα παραγγείλαμε:
-Πίτα (αντί ψωμιού) => ήρθε ένα μεγάλο και ζεστό ταψί σε μέγεθος πίτσας με πίτα, που άρεσε σε όλους μας πολύ και ήταν απαραίτητη προκειμένου να μπορέσουμε να γευτούμε σωστά τις διάφορες αλοιφές (4 ευρώ).

-Χούμους => Οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι από την παρέα θεώρησαν ότι του έλειπε η βελούδινη υφή, εγώ πάλι δεν το βρήκα κακό (σε πρόσφατη άλλωστε εμπειρία μου σε χώρες αραβικές που φημίζονται για το χούμους τους, έφαγα πολλάκις ανάλογη εκτέλεση) (4 ευρώ)

-Χαϊντάρ => ήταν καλό σε γενικές γραμμές (4 ευρώ)

-Αλί ναζίκ => αυτό ήταν δυνατό πιάτο. Ίσως να το θελα σε πιο μεγάλη ποσότητα, αλλά το είχαν ως ορεκτικό οπότε το δέχομαι (5 ευρώ)

-Τηγανιά Μπαρμπαλέξης => ουσιαστικά ήταν πατάτες τηγανητές και από πάνω αυγά μάτια, με σουτζούκι και παστουρμά. Αξιοπρεπές πιάτο, χωρίς λαδίλες περιττές, το ευχαριστηθήκαμε όλοι (8 ευρώ)

-Σαλάτα Βόσπορος => μαρούλι, λάχανο, καρότο, αγγούρι, ντομάτα. Μια χαρά. (6 ευρώ)

-Κούσμπασι => χοιρινά κομματάκια (σαν σις φανταστείτε), με πιτούλα από κάτω και κρεμμυδάκι στο πλάι. Και πάλι διχάστηκε η παρέα. Προσωπικά μου άρεσε, το βρήκα τρυφερό και μαλακό το κρέας, στην υπόλοιπη παρέα όμως φάνηκε κάπως παχύ και με λίπος (7 ευρώ)

-Γιαουρτλού κεμπάπ => ενώ δεν ήταν κακό, δεν ήταν και ιδιαίτερα καλό. Πνιγμένο στο γιαούρτι, σίγουρα έχουμε φάει αυτό το πιάτο σε καλύτερη εκτέλεση σε πολλά μαγαζιά της Αθήνας (8 ευρώ)

-Μπεϊτί κεμπάπ => και εδώ τα χαλάμε. Δύο πιτάκια μακρόστενα κλειστά τα οποία κόψαμε εμείς και αποκαλύφθηκε το περιεχόμενο. Δεν μου άρεσε που είχε πατάτα τηγανητή μέσα. Ενώ το κεμπάπ και η πίτα ήταν μια χαρά. Γενικά, ενώ είναι ένα από τα αγαπημένα μου πιάτα το συγκεκριμένο στο Ασία, εδώ δεν μου έκανε καμία εντύπωση.

Για τα παραπάνω μαζί με 1/4 λευκό κρασί, μια μπύρα και δύο αναψυκτικά, ο λογαριασμός ανήλθε στα 64 ευρώ, δηλαδή περί τα 16 ευρώ το άτομο. Καλή τιμή, αν αναλογισθεί κανείς ότι σκάσαμε και έμεινε και φαγητό στο τέλος.

Μας κέρασαν γλυκάκια, καζάν ντιπί, κιουνεφέ και μπακλαβα - ωραία χειρονομία.

Εν κατακλείδι, το μαγαζί είναι όντως μέτριο προς καλό (μακάρι να υπήρχε δυνατότητα να του βάλω 2,5 στη γεύση για να μαι δίκαιη), έχει καλής ποιότητας κρέατα, πλούσιο κατάλογο, αλλά πλέον που το κεμπάπ έχει γίνει επιστήμη και ανάλογου τύπου μαγαζιά έχουν ανοίξει άπειρα ανά την Αθήνα, του λείπει αυτό το κάτι που θα το κάνει να ξεχωρίσει.