American Style - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Έλα ρε Μπαρ Μπεε Κιου!!! Έλα ρε τρισμέγιστη μαγαζάρα!!!

Λοιπόν, έχουμε και λέμε...
Το μαγαζί λίγο πολύ το γνωρίζουμε... Αυτό που δεν γνώριζα είναι ότι έκανε ανακαίνιση, πήρε τον διπλανό χώρο και μετέφερε την κουζίνα του! Διπλάσια χωρητικότητα, διπλάσια απόλαυση! Και εξηγούμαι...

Ήμουν από τους πρώτους πελάτες του καταστήματος, όταν είχε να φανταστείτε κοκορέτσια (απίθανο) και κοντοσούβλι!!! Ναι, είναι αλήθεια πως πριν γίνει το πιο διάσημο μπεργκεράδικο στην Ελλάδα (και στην Ευρώπη αφού το τοποθέτησαν στην δέκατη θέση), είχε σουβλιστά κρεατικά, τζατζίκια και χωριάτικη! Και εκεί θέλω να δώσω ένα τεράστιο μπράβο στον Μιχάλη που ήταν τόσο μάγκας ώστε να "πιάσει" το νόημα και να μετατρέψει το μαγαζί σε θρύλο!

Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά... Δεν ξέρω αν είναι το δέκατο καλύτερο στην Ευρώπη αλλά είναι το καλύτερο vfm της κατηγορίας του! Άπειρες φρέσκες τηγανητές πατάτες, φρεσκότατο ψωμάκι που το φτιάχνει καθημερινά φούρνος (! ) της γειτονιάς του, ζουμερό μπιφτέκι και άριστα υλικά! Όλο αυτό μαζί με την εξυπηρέτηση που έχουν τα κορίτσια στο service, εντάξει τώρα πλέον έχουμε γίνει γνωστοί με τόσες φορές που με βλέπουν, με κάνουν να δώσω το όσκαρ στο μικρό μαγαζάκι του Πειραιά! Απίστευτες ονομασίες, τρελές καφρίλες πχ το "Σουμόκα", όσοι το δοκίμασαν ξέρουν!!!

Σε λίγο βγαίνει και το καινούργιο μενού, αφού μεγάλωσαν και το μαγαζί! Οι αναμονές ευτυχώς για εμάς, μειώθηκαν σε χρόνο, την τελευταία φορά που πήγαμε είχε 10 παρέες αναμονή και κάτσαμε σε 25 λεπτά!
Α να υπενθυμίσω ότι το μαγαζί έχει και τεράστιες μερίδες κρεατικών, χοιρινά μπριζολάκια λαιμού, έφερε και μπριζόλα Αργεντινής απίστευτη και έμαθα από τον Μιχάλη ότι στο καινούργιο μενού θα επαναφέρει το συκώτι με τα καραμελωμένα κρεμμύδια και την καπνιστή πάπρικά!!! Σε αγαπώ δικέ μου!!! Είναι φοβερό πιάτο, εαν το πετύχετε να το τιμήσετε οπωσδήποτε!

Εν κατακλείδι να πω την σειρά προτιμήσεως επειδή είμαι και αντικειμενικός...

Μπαρ Μπεε Κιου στην κορυφή, Kozi's και Juicy Grill!

Όλοι οι άλλοι της κατηγορίας είναι γατάκια, κάτι δίευρα κατεψυγμένα μπιφτεκάκια στο κέντρο της Αθήνας για τους μεθυσμένους ή τις κακόγουστες κόπιες που παλεύουν για λίγη δημοσιότητα!

Αυτά είναι τα μαγαζιά που γουστάρω, αυτός είμαι εγώ!
Εύχομαι να μείνουν για πάντα κοντά μας!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Nicolas Cage.