Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Το μαγαζάκι αυτό, που είναι κατά βάση μεζεδοπωλείο, βρίσκεται μόνο του πάνω σε μια λεωφόρο που δεν βρίθει φαγάδικων, αποτελεί μια μικρή όαση γεύσης, νοστιμιάς, παρεΐστικου κλίματος και ατμόσφαιρας -που εμένα τουλάχιστον- μου θύμισε τα φοιτητικά μου χρόνια. Θυμίζει και λίγο παραδοσιακό καφενείο και είναι πολύ φιλικός χώρος. Ωστόσο, αν δεν προσέχεις, το προσπερνάς, καθώς δεν έχει κάτι κάποια μεγάλη πινακίδα ή άλλου είδους σήμανση για να το εντοπίσεις με την πρώτη ματιά. Θεωρώ μάλιστα ότι είναι και από τους λόγους που κάποιος δεν θα βρεθεί τυχαία εκεί, αλλά θα πάει αναζητώντας το συστημένος.

Ο χώρος διαιρείται σε 3 διαφορετικά μέρη, με αποτέλεσμα να φαίνεται μικρός με την πρώτη ματιά αλλά να μην είναι και τόσο καθώς, μπορούν να χωρέσουν αρκετοί και μεγάλες παρέες. Περιποιημένος και φροντισμένος, ομορφαίνει με τα έντονα και ζωρά χρώματα σε συνδυασμό με τα παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα. Τη διακόσμηση συμπληρώνουν ράφια με παραδοσιακά προϊόντα τα οποία μάλιστα διατίθενται και προς πώληση.

Η εξυπηρέτηση άψογη και χαμογελαστή, το περιβάλλον φοιτητικό και παρεΐστικο το κλίμα αρκετά κεφάτο και η ατμόσφαιρα ζεστή που συμπληρώνεται με την πολύ καλή μουσική και στη σωστή ένταση.

Οι ιδιοκτήτες που το δουλεύουν πρέπει να έχουν ποντιακή καταγωγή, καθώς αρκετά εδέσματα του καταλόγου έχουν αντίστοιχες γευστικές αναφορές, σίγουρα όμως διαθέτουν και αρκετό μεράκι. Γενικά τα πιάτα του 43 είναι παραδοσιακά ελληνικά και κάποια από αυτά (όπως τα κεφτεδάκια) θυμίζουν πολύ συνταγές της γιαγιάς. Τα περισσότερα είναι μεζέδες. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, καθώς έχουν ακόμη και οι παρέες των 2 ατόμων -πόσο μάλλον των περισσότερων- τη δυνατότητα να γευθούν πολλά πιάτα και μάλιστα αρκετά από αυτά είναι ιδιαίτερα και πρωτότυπα. Έχει επίσης και 2-3 επιλογές με ψαρικά-θαλασσινά. Αυτός που ήρθε και μας πήρε την παραγγελία, μας εξήγησε αναλυτικά κάποια πιάτα με προθυμία και υπομονή, μας έλυσε απορίες και μας κατηύθυνε γευστικά. Δοκιμάσαμε μια ευρεία γκάμα πιάτων. Αναλυτικότερα:

- κεφτεδάκια νόστιμα και ζουμερά
- 2 πατάτες τηγανιτές σε χορταστική μερίδα
- κριθαρότο με γαρίδες, νόστιμο αλλά θα το ήθελα λιγότερο χυλωμένο, περισσότερο al dente
- τυροκαυτερή ανεπανάληπτη και από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει
- λουκάνικο νοστιμότατο
- πεϊνιρλί ποντιακό με γραβιέρα και αυγό μάτι, κατέφτασε με το που βγήκε από το φούρνο φρεσκότατο
- λαχματζούν ιδιαίτερο με φύλλο πέρεκ, που δεν ήταν πικάντικο αλλά άφηνε μια γλυκιά γεύση στο στόμα μάλλον εξαιτίας του συγκεκριμένου φύλλου
- σύγκλινο Μάνης εξαιρετικό, λίγο όμως σε ποσότητα
- εμφιαλωμένο ελληνικό κρασί σε εξαιρετική τιμή, κατέφτασε στη σωστή θερμοκρασία και συνόδευσε ευχάριστα το φαγητό μας
- γλυκό σουφλέ σοκολάτας με παγωτό, ωραιότατο για κλείσιμο
ψωμί
νερό σε κανάτα

Γενικά μου έκανε εντύπωση ότι αρκετά πιάτα προέρχονταν από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, ήταν αντιπροσωπευτικά και η πρώτη ύλη τους ήταν παραδοσιακή.

Οι τιμές του είναι πάρα πολύ προσιτές. Πληρώσαμε περίπου 18 ευρώ το άτομο, σκάσαμε κυριολεκτικά από το φαγητό και μείναμε όλοι ευχαριστημένοι.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι είναι μια αξιόλογη, τίμια και φιλότιμη προσπάθεια με καλό φαγητό σε πολύ προσιτές τιμές. Στα συν είναι σίγουρα το προσιτό επώνυμο εμφιαλωμένο κρασί.