Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Άμα ήταν έτσι όλα τα γυμνάσια θα ήθελα πολύ να είμαι αιώνια μαθήτρια!!!
Μου είχε κάνει 'κλικ' από την πρώτη στιγμή αυτό το μεζεδοπωλείο, μιας και δεν έχει υπάρξει ούτε μία φορά που να μην φάμε όχι απλά καλά, αλλά καταπληκτικά και ταυτόχρονα να περάσουμε πολύ όμορφα!

Το γυμνάσιο είναι στην κατηγορία των μαγαζιών που πρέπει να πας τουλάχιστον 2-3 φορές ώστε να δοκιμάσεις αρκετά φαγητά, αλλά και για να εξερευνήσεις τον εσωτερικό χώρο του, που είναι τόσο περιποιημένος και 'ζεστός'. Το μεράκι με το οποίο έχει διακοσμηθεί είναι ξεκάθαρο! Τα χρώματα απαλά κατά κύριο λόγο με κάποιες χρωματιστές πινελιές. Αγαπημένα μου σημεία είναι τόσο μπροστα στην τζαμαρία στο θρανίο-τραπέζι(είναι τραπέζι που ειναι χρωματικά και κατασκευαστικά στα πρότυπα των παλιών θρανιών, με αποθηκευτικό χωρό στο σημειό πάνω απο τα πόδια!!!!! ) να χαζεύω την περατζαραρία, όσο και στο πίσω μέρος, δίπλα στην βιβλιοθήκη που ειλικρινά νίωθεις τόσο χαλαρά και άνετα, όσο θα ένιωθες στο σαλόνι σου! Φοβερή πινελιά είναι πως όλο το μαγαζί διατρέχεται στο ταβάνι απο αριθμητήρια, αλλά και ένας τοίχος που έχει χρήση σχολικού πίνακα με διάφορα σκονάκια, αφιερώσεις και άλλα τρελά πάνω γραμμένα!!
Η μουσική ταιριαστή στο προφίλ του μαγαζιού, με έντεχνα και λα'ι'κά τραγούδια, πραγματοποιούν και κάποια live ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Πέρσι είχαμε πετύχει ένα μία Πέμπτη βράδυ και ειλικρινά είχα εκπλαγεί από το άκρως γιορτινό (άνευ κάποιας γιορτής) και εύθυμο κλίμα που επικρατούσε. Το συνιστώ 100% να πάτε μια μέρα με ζωντανή μουσικη!!

Η βαθμολογία μου λοιπόν για τον ΧΩΡΟ είναι ξεκάθαρα 4/4, μιας και τρέφω μια ιδιαίτερη αδυναμία προς τα θεματικά μαγαζιά με άποψη!!!

Πάμε στην ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ τώρα, που απαρτίζεται από ότι έχω καταλάβει απο 2-3 νεαρά αγόρια και μία ξανθιά κοπέλα που της έχουμε ιδιαίτερη αδυναμία σαν παρεά μιας και πάντα φροντίζει να μας βάζει στα τραπέζια μου της έχουμε πει πως μας αρέσουν. Όλα τα παιδιά είναι ιδιαίτερα γρήγορα και φιλικά, και χωρίς υπερβολή δεν θυμάμαι ούτε μια φορά να μας έχουν καθυστερήσει ποτό ή φαγητό ανεξαρτήτως ημέρας!
4άρι λοιπόν στην εξυπηρέτηση, για να μην πολυλογώ!

Και τώρα η ώρα του κρισιμότερου τομέα... ΦΑΓΗΤΟ-ΓΕΥΣΗ!
Θα ξεκινήσω αναφέροντας, πως πρόκειται για ένα μαγαζί που ανανεώνει αρκετά συχνά τον κατάλογό του βάση εποχικότητας, πράγμα ιδιαιτέρως σημαντικό, γιατί δείχνει πως δίνουν μεγάλη προσοχή στις πρώτες ύλες!

Ξεκινάω με:
- Μία καινούργια σαλάτα που μας πρότεινε ένας σερβιτόρος στην τελευταία μας επίσκεψη, με διάφορες πρασινάδες, sticks ξυνόμηλου, σταφίδες βρασμένες σε γλυκό κρασί και καβαρδισμένους ξηρούς καρπούς με σως μήλου. Πεντανόστιμη και τόσο δροσιστική, ένα ιδανικό ξεκίνημα γεύματος! 6€

- Η σαλάτα με το κοτόπουλο, τα κριτσανιστά κρουτόν, το μπέ'ι'κον και τη σως τυριού, μπορεί να την βλέπουμε συχνά σε πολλά μαγαζιά (βλέπε καίραρα) αλλά η συγκεκριμένη ξεχωρίζει λόγω της πληθώρας των υλικών! 6,30€

- Πατατοκεφτέδες με σύγκλινο και τυρί κρέμα! Αυτό το πιάτο έχει πάρει την θέση μιας πατατοσαλάτας που είχαν, μου κόστισε αυτή η απώλεια είναι γεγονός αλλα και οι πατατοκεφτέδες με ξάφνιασαν ευχάριστα! 6 τεμάχια στο σύνολο, με το σύγκλινο να το συναντάς σε κάθε μπουκιά και το κρεμώδες τυρί να κλέβει τις εντυπώσεις! 5€

- Λατρεμένο πιάτο... τα μανιτάρια γεμιστά με κατσικίσιο τυρί και λεμονάτη μαγιονέζα!!! Το κατσικίσιο τυράκι πεντανόστιμο και ταυτόχρονα διακρητικό μέσα στα ζουμερά μανιτάρια. Πρόκειται για ένα μεζεδάκι που βλέπεις να παίζει σχεδόν σε όλα τα τραπέζια, δικαιολογημένα γιατί κάτι αντιστοιχο δεν έχεις ξαναφάει, μιας και τα 'μανιτάρια πλευρώτους με σως βαλσάμικο' πλέον τα συναντάς σε κάθε λογής μεζεδοπωλείο, εστιατόριο μέχρι και σουβλατζίδικο.. enough! 5€

- Πατάτες τηγανιτές!!! Φρέσκες, χρυσαφένιες και χεράτες (πάνω από ολα) 3€

- Τυροκαυτερή! Βουτυρένια, πικάντικη τόσο όσο, με μεγάλα κομμάτια τυριού να ξεχωρίζουν. Ιδανική συνοδεία για τις πατατούλες! 3€

- Φλογέρες με πράσσο, διάφορα τυριά σερβιρισμένες με σουσάμι και μέλι. Μιά νοστιμιά!!! Τόσο νόστιμες αλλά και ισορροπημένες μιας και τα τυριά ισορροπούν τα υπόλοιπα γλυκά συστατικά της συνταγής. [την τιμή αυτή δεν την συγκράτησα, νομίζω 3-4€]

- Παστουρμαδόπιτα! Δεν έχω λόγια... Ποτέ μα ποτέ δεν παίρνουμε μόνο μια μερίδα! Εξαιρετικό φύλλο, με μπόλικο κασέρι και παστουρμά. 6,8€

- Μοσχαράκι κοκκινιστό, σε φύλλο σφολιάτας με τυρί σε πήλινο.... Αρχικά ένα μεγάλο μπράβο στο μάγειρα γιατί όλα τα υλικά δένουν τόσο, μα τόσο πολύ μεταξύ τους, με το μοσχάρι να λιώνει και το φύλλο να νοστιμίζει απόλυτα το τελικό αποτέλεσμα! Ιδανικό χειμωνιάτικο πιάτο! 7,5€

- Πανσετάκια μαγειρεμένα σε λευκό κρασί και δεντρολίβανο. Έχω αναφέρει και στο παρελθόν πως δεν είμαι fun των λιπαρών κρεάτων αλλά το συγκεκριμένο μεζεδάκι έχει μιά σαλτσούλα μοναδική και ιδανική για βούτες! Αντρικό μεζέ θα τον έλεγα! 6,8€

- Τηγανιά κοτόπουλο με μπέ'ι'κον, πιπεριές, φέτα και σάλτσα μουστάρδας! Γιάμι, γιάμι.... Διαφορετική από τις περισσότερες τηγανιές που έχετε φάει, με το κοτόπουλο ζουμερό και πεντανόστιμο και σε μεγάλη ποσότητα! 6€

- Φιλετάκια χοιρινά με πουρέ γλυκοπατάτας!! Τα φιλετάκια χωρίς λίπος, αριστα ψημένα(8-9 κομμάτια), με τον πουρέ βουτυρένιο, μυρωδάτο και εξίσου μπόλικο. 9€ Οι πιο απαιτητικοί πελάτες σίγουρα θα ξετρελαθούν με αυτό το πιάτο!!

Έχω γευτεί γύρω στα 3-4 πιάτα ακόμα αλλά επειδή δεν θυμάμαι με μεγάλη ακρίβεια τα συστατικά αλλά και την τιμή τους, είπα να μην τα αναλύσω και αναφέρω κάτι λανθασμένο.

Από ποτά επιλέγουμε τσίπουρο χύμα, αρωματικό και αρκετά ελαφρύ (όπως ακριβώς μου αρέσει) ή ημίγλυκο παγωμένο κόκκινο κρασί, εξαιρετικό και ευκολόπιωτο!

Όσο για το κέρασμα, χαλβας σιμιγδαλένιος, αλλά και ο μοναδικός κορμός λευκής σοκολάτας, θερμιδική αμαρτία, ναι το ξέρω... αλλά θα ήταν μεγαλύτερη αμαρτία να μην το τρώγαμε!!!
Φαγητό: 4/4 λοιπόν!
Είμαι καλοφαγού πως να το κάνουμε, και αυτό το αξιαγάπητο μαγαζί μας τα'ί'ζει πάντα, και με το παραπάνω...
Το vfm είναι ένα ακόμα ατού του μαγαζιού μιας και κυμαίνεται στα 9-12€ ανά άτομο!
ΥΓ. Όσο για τις αποδείξεις που είναι ένας τομέας που δίνω μεγάλη βαρύτητα, το γυμνάσιο δεν έχει υποπέσει σε κάποιο φάουλ μιας και οι αποδείξεις μας έρχονται είτε μαζί με τα φαγητά, είτε στο τέλος με το γλυκάκι.

Μία είναι η συμβουλή μου, συνεχίστε έτσι παιδιά!!!!