29 Νοε 2015

Μεξικάνικο ταχυφαγείο στο κέντρο της Αθήνας, στο Σύνταγμα, σε έναν μικρό και ήσυχο πεζόδρομο, κέντρο απόκεντρο.
Ο χώρος μεγάλος, με κάποια τραπεζάκια έξω αλλά και αρκετά στο εσωτερικό. Η διακόσμηση είναι απλή, διακριτική και όμορφη, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τα έντονα χρώματα κυριαρχούν.
Η εξυπηρέτηση είναι self service. Υπάρχει μια βιτρίνα στην οποία ο πελάτης μπορεί να δει όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται και αναλόγως να διαλέξει. Η "λογική" του μαγαζιού είναι η εξής:

- αρχικά επιλέγεις τη "βάση" (meal options) ανάμεσα σε: tacos, burrito, burrito bowl και σαλάτα. Καθένα από αυτά έχει ένα συγκεκριμένο περιεχόμενο, π. χ. το burrito είναι tortilla (σιτάρι) με επιλογή από κρέας ή λαχανικά, ρύζι, φασόλια, salsa, μαρούλι, τυρί ή sour cream

- στη συνέχεια επιλέγεις περιεχόμενο (fillings) ανάμεσα σε: carne adobado (μαριναρισμένο μοσχάρι), pork carnitas (χοιρινό αργά ψημένο), pollo (κοτόπουλο), lamb barbacoa (αρνί με κόλιανδρο), fish tacos (φιλέτο λευκού ψαριού), mushrooms (ποικιλία μανιταριών) και sweet potatoes with chorizo (ψητές γλυκοπατάτες με λουκάνικο)

- μετά επιλέγεις σάλτσα ανάλογα με το πόσο περισσότερο ή λιγότερο καυτερή θέλεις να είναι...

2 άτομα παραγγείλαμε:
- 1 πράσινη σαλάτα με dressing από lime και κόλιανδρο, δροσερή, χορταστική και νόστιμη με ωραία παρουσίαση
- 1 burrito με αρνί

Και για τα 2 ερωτηθήκαμε επακριβώς πώς τα θέλουμε και μας πρότειναν, συμβούλευσαν με ποια γεύση-συνοδευτικό τιαριάζει το καθένα, πόσο καυτερή ή όχι θέλουμε τη σάλτσα κλπ.
- 2 ποτήρια κόκκινο χιλιανό κρασί, δροσερό και ό, τι έπρεπε για να συνοδεύσουμε το φαγητό μας που μας ενθουσίασε
- Νερό σε κανάτα

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 25 ευρώ. Θα έλεγα κανονική τιμή για όσα φάγαμε και απολαύσαμε.
Νομίζω ότι μοναδικό μείον είναι ότι θα ήθελα μεγαλύτερη ποικιλία στις σαλάτες και επιλογή από κάποιο γλυκό.
Γενικά με εντυπωσίασε η φιλικότητα, η ευγένεια και η προθυμία του προσωπικού οι οποίοι μας ρώτησαν αν μείναμε ικανοποιημένοι από το φαγητό και γενικά αν μας άρεσε η όλη εμπειρία.

29 Νοε 2015

evi