Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Ένα μαγαζί που ενθουσίασε και το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά. Βρίσκεται πάνω στη λεωφόρο Μεσογείων, στην άνοδο προς Αγία Παρασκευή, λίγο πριν φτάσουμε στην ομώνυμη εκκλησία. Σήμα κατατεθέν, για να το βρείτε, είναι το βενζινάδικο της BP. Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς δίπλα. Πραγματικά δεν φαίνεται ούτε υπάρχει εμφανής πινακίδα, για να το εντοπίσει κάποιος. Σίγουρα δεν πάει κάποιος τυχαία. Το μαγαζί διαθέτει δικό του parking στο πίσω μέρος (είσοδος από λεωφόρο Μεσογείων) το οποίο όμως δεν φαίνεται, εκτός αν ήδη το γνωρίζεις.

Ο χώρος είναι κατά τη γνώμη μου αποκάλυψη. Με το που μπαίνεις, μεταφέρεσαι στο χρόνο. Αξιοσημείωτο γεγονός που πραγματικά μου έκανε εντύπωση γιατί δεν το έχω δει αλλού και δε συνηθίζεται είναι ότι στην είσοδο βρίσκεται η τεράστια και ανοιχτή κουζίνα του στα δεξιά, ενώ αριστερά ένας πάγκος στον οποίο εκτίθενται τα προς πώληση κρασιά, καθώς εμπορεύεται και οίνο εξ ου και μέρος της ονομασίας του καταστήματος. Κατά τα λοιπά προχωράς στο εσωτερικό του και διαπιστώνεις ότι το μαγαζί χωρίζεται σε δύο μεγάλους χώρους. Ο πιο μέσα προορίζεται για τους καπνίζοντες. Αυτό πραγματικά είναι πολύ θετικό, καθώς δεν ενοχλούνται οι μεν από τους δε. Το παλιακό δάπεδο, το μωσαϊκό, η ανακαινισμένη ξύλινη οροφή, η πέτρα σε όλο της το μεγαλείο, η πράσινη εξώπορτα εν είδει διακοσμητικού στοιχείου, τα ρετρό αντικείμενα, όλα συνδυασμένα αρμονικά και συνταιριασμένα άψογα σε οδηγούν πίσω στο βάθος του χρόνου, εκεί όπου ο ελληνισμός, η ιστορία, ο πολιτισμός, η ποντιακή και μικρασιατική κουλτούρα συναντιούνται, για να υπενθυμίσουν σελίδες του παρελθόντος.

Ο συμπαθέστατος και ευγενέστατος κύριος που μας πήρε την παραγγελία και που, όπως υποθέτω, ήταν και ο ιδιοκτήτης ή τουλάχιστον ένας εκ των ιδιοκτητών, κατάγεται από τη μια μεριά από τον Πόντο και από την άλλη μεριά από τη Μικρά Ασία. Πολύ δυνατός συνδυασμός.

Ο κατάλογος, όπως ήταν αναμενόμενο, περιελάμβανε ποντιακά και μικρασιατικά εδέσματα που όλα αναγράφονταν με τις παραδοσιακές τοπικές ονομασίες τους με αποτέλεσμα η παρουσία του παραγγελιολήπτη να είναι απαραίτητη ή ακόμη και επιβεβλημένη για τη μετάφραση, τη διευκρίνιση ως προς τα υλικά, το είδος και το περιεχόμενο των περισσότερων εδεσμάτων του κατάλογου. Εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι τα περισσότερα μας τα ανέφερε προφορικά. Υποθέτω ότι όσα αναγράφονται στον κατάλογο είναι τα στάνταρ, ενώ όσα μας είπε προφορικά εναλλάσσονται και γι΄ αυτό διαφοροποιούνται ανάλογα με την ημέρα. Πάντως τα εκτός καταλόγου ήταν πολύ ενδιαφέροντα.

Επίσης έχει και αρκετά πιάτα της ώρας τα οποία πραγματικά καταφτάνουν (από ό, τι είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω σε τεράστιες μερίδες). Μετά τις απαραίτητες εξηγήσεις και διευκρινίσεις καταλήξαμε σε κάποια, με μεγάλη δυσκολία -είναι η αλήθεια- γιατί πραγματικά η επιλογή είναι εξαιρετικά δυσχερής. Σίγουρα τα πιάτα σε βοηθούν να πάρεις μια μικρή -έστω- γεύση της ιστορίας, της κουλτούρας και του πολιτισμού μιας ολόκληρης περιοχής του ελληνισμού και σε οδηγεί να ταξιδέψεις νοερά πίσω στο χρόνο, στις αλύτρωτες και αξέχαστες πατρίδες. Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι -κατά τη γνώμη μου- ο καταλληλότερος οδηγός.

Σίγουρα δεν μπορώ να θυμηθώ -γιατί οι περισσότερες ήταν και δύσκολες και καινοφανείς σε μένα- τις ονομασίες των πιάτων που παραγγείλαμε. Ωστόσο θα τα αναφέρω πιο περιγραφικά.

- πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι και πάρα πολλές σε ποσότητα.

- τυροπιτάκια με παραδοσιακό φύλλο που φέρνει από την Κωνσταντινούπολη, νομίζω ό, τι καλύτερο έχω δοκιμάσει με τυρί τώρα τελευταία

- μποχτσαδάκια που ήταν ρολά μελιτζάνας με γέμιση κοκκινιστού κρέατος, ιδιαίτερα

- κεφτεδάκια κοκκινιστά

- ένα φοβερό παραδοσιακό σαγανάκι με παραδοσιακό τυρί, πολύ ξεχωριστό

- περίπου 1 κιλό κόκκινο κρασί χύμα

- 2 μπακλαβαδάκια πολίτικα, απίστευτη νοστιμιά

- 1 μαχαλεμπί (κάτι σαν κρέμα ή ρυζόγαλο με ροδόνερο) απλό, όχι λιγωτικό, το καλύτερο κλείσιμο

- νερό εμφιαλωμένο

Στα συν:
-τα σερβίτσια που ήταν παραδοσιακά

- τα γλυκά, όλα πολίτικα, δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλέξουμε. Φιλική συμβουλή: αφήστε οπωσδήποτε χώρο στο στομάχι σας

-το μαύρο και λευκό ψωμάκι που ήταν ζυμωτό και κατέφτασε ψημένο

-η σβελτάδα του συμπαθούς κυρίου ο οποίος -αν και μόνος του και μάλιστα εξυπηρετούσε 2 αίθουσες-ήταν επαρκέστατος και πάρα πολύ πρόθυμος και γρήγορος. Στο τέλος μας ρώτησε αν μείναμε ευχαριστημένοι και γενικότερα είχε ειλικρινές ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε η κουζίνα

- οι παραδοσιακές τουαλέτες που ακόμη και τα σαπούνια ήταν με άρωμα λεβάντας από την Τουρκία

Συμπερασματικά το μαγαζί συνδυάζει με 3 λέξεις: παράδοση, μεράκι, ιστορία. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Ως προς τις τιμές θεωρώ ότι είναι τσιμπημένες. Όχι ότι δεν το αξίζει. Το αξίζει και με το παραπάνω αλλά δεν είναι στοιχείο αμελητέο στην εποχή μας. Υπολογίστε μαζί με το κρασί περίπου 25 ευρώ το άτομο και πάντως σίγουρα πάνω από 20.