Πολίτικη κουζίνα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Νέα άφιξη στην Ν. Φιλαδέλφεια με θέμα την “Πόλη” και τις γεύσεις της όπως μαρτυρά και η ονομασία του εστιατορίου.

Επίσκεψη δύο άτομα, Παρασκευή 13/11/2015 ώρα 19:45 περίπου.

Η αλήθεια είναι ότι όσο καιρό γίνονταν οι εργασίες, από τα χρώματα και τον τρόπο με τον οποίο στηνόταν το μαγαζί, πίστευα ότι θα γίνει άλλος ένας Μπαρμπαδήμος! Δεν ξέρω αν ήταν αυτή η αρχική πρόθεση ή όχι, πάντως κάτι πρέπει να άλλαξε σίγουρα στην πορεία, γιατί αφενός μεν άργησε σχετικά να ολοκληρωθεί -σύμφωνα με τους ρυθμούς που συνήθως προχωράνε τα νέα μαγαζιά στην περιοχή- (από αρχές καλοκαιριού σίγουρα ίσως και νωρίτερα) και αφετέρου έγιναν κάποιες μετατροπές στην πορεία σε πράγματα τα οποία είχαν ήδη στηθεί. Anyway.

To αποτέλεσμα είναι ότι η γωνία αυτή, που για πολλά χρόνια και συγκεκριμένα μετά τον σεισμό του ‘99 όπου και καταστράφηκε το τότε στεγασμένο -αμιγώς Αεκτζήδικο- ψητοπωλείο Ιdeal και μεταφέρθηκε στην απέναντι γωνία, είχε μείνει ανεκμετάλλευτη και άχαρη, τώρα πια πήρε χρώμα και έδωσε μια ευχάριστη παρουσία στην περιοχή.

Ο χώρος παρότι έχει ως μειονέκτημα την κίνηση της διασταύρωσης με την οδό Δεκελείας στο ύψος του γηπέδου της Αεκάρας, έχει το πλεονέκτημα ότι είναι μεγάλος και εσωτερικά και εξωτερικά και είναι αρκετά καλαίσθητος κι ευχάριστος. Έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να είναι εκμεταλλεύσιμος χειμώνα καλοκαίρι αφού είναι κλεισμένος με μια καθόλου πρόχειρη θα έλεγα κατασκευή.

Η πρωτότυπη εξωτερική σιδερένια είσοδος μοιάζει με ένα μεγάλο τρούλο σε σχήμα (δεν ξέρω αν έχω πολύ φαντασία, δε μπορώ όμως να σκεφτώ τι άλλο θα μπορούσε να υποδηλώνει το σχήμα του). Στην είσοδο μας υποδέχτηκε μια ευγενική κοπέλα.

Ο εξωτερικός χώρος έχει εναλλαγές με ψηλούς πάγκους, τραπέζια και ψηλά καθίσματα με πλάτη αλλά και μεγάλους καναπέδες με κανονικά τραπέζια. Είναι κλεισμένος με τζάμι και νάυλον από την μέση και πάνω κι έχει αρκετές σόμπες. Είναι χώρος προορισμένος για καπνιστές.

Εσωτερικά, το πάτωμα είναι στρωμένο με πλακάκια σχήματος σκακιέρας και κυριαρχεί το ξύλο και το τζάμι. Ράφια με μεγάλες γυάλες που είναι γεμάτες από μπαχαρικά, ξηρούς καρπούς μέχρι γλυκά κουταλιού. Ωραία φωτιστικά δυο-τριών (διαφορετικών) ειδών στο σύνολό τους, κρέμονται σε σειρές. Επίσης σε κάποια σημεία ψηλά κρέμονται αλλαντικά.

Το τραπέζι που καθίσαμε έβλεπε την πολύ μεγάλη ανοιχτή κουζίνα πάνω από την οποία απεικονίζεται ένα παλιό μπακάλικο “της Πόλης” εν ώρα εργασίας, γεμάτο τσουβάλια με κάθε λογής προϊόντα που πωλούνταν με την σέσουλα…! Από κάτω ακριβώς τεράστιες γυάλες με τουρσι, ελιές κτλ. Πιο μέσα κάποια πορτρέτα εποχής διακοσμούν την ξύλινη επένδυση. Γενικά το όλο στυλ είναι πολύ συμπαθητικό και όμορφο.

Οι υπάλληλοι της κουζίνας όλοι με τις στολές τους, τα καπελάκια τους και τα γαντάκια τους (πολύ σημαντικό). Ο καθένας έχει το πόστο του. Μου έκανε εντύπωση η κοπέλα που ετοίμαζε τα τυλιχτά. Είχε φτιάξει μια στοίβα με λαδόχαρτο και κόκκινες χαρτοπετσέτες εναλλάξ για να είναι σε ετοιμότητα. Όταν άρχισε η κίνηση με τις παραγγελίες, τα σουβλάκια τυλίγονταν όμορφα και στο τέλος τα τύλιγε και με αλουμινόχαρτο. Πολύ νοικοκυρεμένα. Ακόμα δεν κάνουν delivery, μόνο πακέτο μπορεί κάποιος να πάρει.

Την καταγραφή του χώρου θα τελειώσω με την ωραία ξύλινη βιτρίνα που φιλοξενεί τα μπουκάλια με τα κρασιά (η οποία προφανώς έχει και συγκεκριμένη θερμοκρασία), η κάρτα των οποίων έχει αρκετά μεγάλη γκάμα απ’ ότι είδα. Μπροστά από αυτήν υπάρχει η βιτρίνα με τα ανατολίτικα γλυκά…σεκέρ παρέ, σαραγλάκια, κανταΐφια…όλα τα καλά! Και δίπλα ακριβώς 6 μεγάλες “καμπάνες” με διάφορες γεύσεις παγωτού από κάτω που είναι το ψυγείο. Μπροστά από αυτές, όμορφες μεγάλες γυάλες με διάφορα σιρόπια και λικέρ…οι χρωματισμοί είναι πανέμορφοι! Νομίζω ότι καθίσαμε στο πιο κατάλληλο σημείο για πρώτη φορά! Οι τουαλέτες στο βάθος περιποιημένες και υπάρχει ξεχωριστή και για ΑΜΕΑ!

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα αν και δεν είχε πάρα πολύ κίνηση όταν καθίσαμε, με την πάροδο της ώρας όμως άρχισε και γέμιζε. Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικός. Οι χρόνοι που σερβιριστήκαμε επίσης καλοί. Και να σημειώσω εδώ ότι όλοι οι σερβιτόροι επίσης φοράνε ποδιές και καπελάκια. Και μια λεπτομέρεια που ξέχασα. Σε όλα τα τραπέζια υπάρχει μακρόστενη θήκη που φιλοξενεί αλάτι, πιπέρι, πάπρικα και κανέλα για όποιον θελήσει έξτρα προσθήκη.

Πάμε στο φαγητό.

Για αρχή μας έφεραν τέσσερα ε κ π λ η κ τ ι κ ά ζεστά ψωμάκια αλειμμένα με βουτυράκι μυρωδάτο. Τα δύο είχαν μαυροκούκι και γλυκάνισο και τα άλλα δύο ήταν σουσαμένια. Μέσα στο σκεύος στο οποίο τα έφεραν με την λαδόκολλα συνοδεύονταν με ραπανάκια, κάπαρη, ντοματίνια, ελίτσες και πιπερίτσες. Πολύ όμορφη αρχή για την οποία όμως έπρεπε να ερωτηθούμε αφού χρεώνεται, άσχετα με το εάν είναι μόνο 0,50€ κατά άτομο.

- Ρύζι πολίτικο…ένα πιάτο θεσπέσιο!!! Με κουκουνάρι, σταφίδες, κανέλα και μαϊντανό στημένο με τσέρκι. Είναι γλυκίζον οπότε δεν ενδείκνυται σε όσους δεν αρέσουν οι γλυκές γεύσεις. Θα μπορούσε πιστεύω να σερβιριστεί και ως επιδόρπιο.

- Πεϊνιρλί πολίτικο σπέσιαλ δηλαδή κασέρι σουτζούκι παστουρμάς και αυγό μάτι…ο ν ε ι ρ ε μ ε ν ο!!! χ 7,60€ Ακριβούτσικο αλλά το μέγεθός του και η ποιότητά του νομίζω τ’ αξίζουν.

Το ζυμάρι του εξαιρετικό και άριστα ψημένο λες και βγήκε από ξυλόφουρνο. Ρώτησα και μου είπαν ότι έχουν αν και δεν τον πρόσεξα. Ίσως να μην κατάλαβα εγώ καλά ή ο σερβιτορος την ερώτηση που του έκανα. Φαινόταν ξεροψημένο αλλά δεν ήταν ξερό…ήταν τραγανό, αφράτο και γυαλιστερό από το απαραίτητο βουτυράκι. H εμφάνισή του ήταν λαχταριστή, το ίδιο και η γεύση του. Οι πρώτες ύλες πολύ καλής ποιότητας. Ο παστουρμάς και το σουτζούκι “δυνατά” όπως ακριβώς μου αρέσουν.

- Πατάτες με αυγά (μάτια). Η γνωστή, ίσως πολυφορεμένη αλλά για μένα τρελά αγαπημένη και διαχρονική εκδοχή. Φρέσκιες τραγανές πατατούλες που τις είδα προηγουμένως να ανακατεύονται με τα μυρωδικά τους στην κουζίνα σε μια τεράστια μπασίνα. Δύο μεγάλα αυγά μάτια από πάνω με πάπρικα και μαϊντανό. Σερβιρισμένο κι αυτό σε σκεύος με λαδόκολλα. Στην μερίδα επιβάλλεται να προστεθούν κι άλλες πατατούλες…δεν έχουν κανένα φοβερό κόστος για να γίνονται τσιγκουνιές. 4€

- Γύρος χοιρινός, γευστικός χωρίς να είναι λύσσα όπως συμβαίνει συνήθως στα περισσότερα ψητοπωλεία και σε πολύ καλή μερίδα. Σερβιρισμένος σε ξύλο κοπής επάνω σε πίτες, με ντομάτα σε φέτες, πατατούλες τηγανιτές, κρεμμύδι και πολύ ελαφρύ τζατζικάκι που δεν βρωμοκόπαγε σκόρδο. Θα μπορούσα να το δοκιμάσω ακόμα κι εγώ που έχω προηγούμενα μαζί του. (τόσο ελαφρύ φαινόταν) χ 7,90€.

- Κεμπάπ κοτόπουλο μισή μερίδα η οποία περιλαμβάνει 2 σούβλες (η κανονική μερίδα έχει 4 σούβλες κεμπάπ), μια πιπεριά ψητή, ντοματούλα σε φέτες, παντζάρι, κρεμμύδι, μαϊντανό και γιαουρτάκι (ευτυχώς) όχι τζατζικάκι. Αξιοπρεπέστατη γεύση, χωρίς στομαχικές διαταραχές αργότερα και αξιοπρεπής επίσης η μερίδα για μισή που ήταν χ4,80€

Νεράκι βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι με το λογότυπό τους επάνω. Εντύπωση μας έκαναν τα μπουκάλια που ήταν πεντακάθαρα απ’ έξω και δεν είχαν ίχνος λίγδας όπως συμβαίνει συνήθως. (Ελπίζω να διατηρηθεί αυτό). Για τους φανατικούς λάτρεις της coca-cola (όπως είμαι εγώ) ενημερώνω ότι υπάρχει μόνο Pepsi.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 29,20€

Μέχρι να ολοκληρώσω αυτήν την κριτική μεσολάβησε άλλη μια επίσκεψη, Δευτέρα βράδυ 23/11 καθώς ήθελα να δοκιμάσω και τα τυλιχτά του.

Η παραγγελία πάλι για δύο άτομα, αυτή τη φορά περιελάμβανε:

- Λουκάνικο σχάρας με πατάτες και αυγό μάτι. Το λουκάνικο δεν μας ενθουσίασε, ήταν συμπαθητικό αλλά όχι κάτι φοβερό. Δεν θα το επέλεγα ξανά χ 4,90€

- Πιτάκια Καισάρειας…εκπληκτικά για το γούστο μου σε καλή μερίδα τεσσάρων τεμαχίων (μεγαλούτσικα ρολά). Ωραία ζύμη χωρίς λάδια, η γέμιση πολύ καλή σε ποσότητα που δεν την έψαχνες με το τουφέκι. Εξαιρετικό τυρί και ο παστουρμάς πολύ καλός. χ 4,90€

- Ένα τυλιχτό με γύρο κοτόπουλο, ντομάτα, πατάτα, σος αρκετά καλό και αξιοπρεπές αλλά θεωρώ ότι σε σουβλάκι, υπάρχει καλύτερη επιλογή στην Φιλαδέλφεια και συγκεκριμένα στην πλατεία Πατριάρχου. Και θεωρώ ότι είναι πολλά τα 2,30€

- Ένα τυλιχτό με κεμπάπ κοτόπουλο ντομάτα, μαρούλι, πατάτα, σος ίδιες εντυπώσεις με παραπάνω με την διαφορά ότι το κεμπάπ κοτόπουλο είναι από μόνο του πιο ιδιαίτερο. 2,10€

Και για γλυκό

- Ένα κιουνεφέ που περιμέναμε λίγο παραπάνω για να ψηθεί. Ήρθε σε ωραίο μπακιρένιο σαγανάκι με παγωτό τριαντάφυλλο και τριμμένο φυστίκι.

Δεν μας ενθουσίασε για να πω την αλήθεια, εκτός από το παγωτό που ήταν πολύ ιδιαίτερο. Ούτε το τυρί του μας άρεσε, που το βρήκαμε αρκετά αλμυρό. Ούτε το γεγονός ότι το σκεύος έκαιγε αλλά το γλυκό ήταν χλιαρό (! ) μας άρεσε. Και προσωπικά θα ήθελα περισσότερο σιρόπιασμα, ίσως αυτό του έλειπε για να ισορροπήσει με το τυρί. Επίσης δεν μας άρεσε ούτε η τιμή του. Μπορεί να μην ήταν η μερίδα μικρή, αλλά δεν ήταν και για να κοστολογηθεί όσο ένα πιάτο…στα 9€!

Γι’ αυτά μαζί με δύο πιτούλες κομμένες χ1€ (για να βουτηχτούν στο αυγουλάκι) πληρώσαμε 24,20€ (15€χωρίς το γλυκό…δεν είναι κι άσχημα).

Εγώ πάντως προτιμώ τις μερίδες του και το ίδιο θα πρότεινα και σ’ εσάς. Άλλωστε η Φιλαδέλφεια δόξα τω Θεώ δεν πάσχει από σουβλάκια. Επίσης ο κατάλογος περιλαμβάνει και πιάτα σούβλας όπως κοντοσούβλι, κοκορέτσι αλλά και γουρουνόπουλο ρολό αν θυμάμαι καλά, όμως αυτά μόνο τα ΠΣΚ.

Μοναδικό μελανό σημείο και των δύο επισκέψεων, αποτέλεσε το γεγονός ότι δεν κεράστηκε oύτε ένα φύλλο ξερό, στοιχείο που έρχεται “κόντρα” στην νοοτροπία και τα έθιμα της Πόλης που τυχαίνει να γνωρίζω, καθώς έχω καταγωγή από εκεί.

Είναι κρίμα πραγματικά να χαλάει η εικόνα μιας τόσο όμορφης προσπάθειας από μια τακτική που θεωρώ απαράδεκτη και τσιγκούνικη! Θεωρώ ότι τέτοια λάθη είναι πλέον ανεπίτρεπτα ειδικά όταν στήνονται από νέους ανθρώπους που δείχνουν ότι έχουν όρεξη, γούστο, κέφι και μεράκι.

Δηλαδή δεν νομίζω ότι θα έχει χασούρα το μαγαζί προσφέροντας ένα λικεράκι, ένα σεκέρ παρέ βρε αδερφέ ή ένα γλυκό του κουταλιού. Και δεν λέω να βάλεις έναν κουβά γλυκό. Δυό σπυριά γλυκό του κουταλιού, μια μπουκίτσα σαραγλάκι, …κάτι τελοσπάντων. Έχουν τόσο κόστος; Βάλε ένα λουκουμάκι βρε αδερφέ που τώρα μου ήρθε στο μυαλό, γιατί θυμήθηκα ότι είδα δυο μπολάκια με μπουκίτσες πάνω από τα γλυκά. Η κίνηση μετράει και σίγουρα θα βγεις κερδισμένος!!!

Κλείνω με τα θετικά, γιατί προς τα εκεί κλείνει η ζυγαριά και γιατί πρόκειται για πολύ νέο μαγαζί που σίγουρα θα κάνει βελτιώσεις, άρα χρειάζεται λίγη επιείκεια για αρχή.

Η “Πόλη” με τον ερχομό της ανοίγει μια καινούρια -ωραία κι ενδιαφέρουσα- πόρτα στην πόλη της Ν. Φιλαδέλφειας, με αξιοπρεπείς ανατολίτικες γεύσεις που μπορούν να καλύψουν από ένα γρήγορο γεύμα μέχρι μια πιο ιδιαίτερη περίσταση. Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες σε κάποια πιάτα όπως και στα τυλιχτά. Όμως η ποιότητα, η νοστιμιά, η ποσότητα, οι εναλλακτικές που δίνει με τις μισές μερίδες αλλά και το περιβάλλον… στο τέλος αποζημιώνουν.

Έχει λοιπόν το βασικό πακέτο για την επιτυχία και πιστεύω πως θα τα καταφέρει. Αρκεί οι υπεύθυνοι να έχουν μάτια και αυτιά ανοιχτά, για να βελτιώνουν τα μελανά σημεία.

Προτείνεται.