Meat Restaurants - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Δύσκολη μέρα η Παρασκευή λόγω κάποιου σεμιναρίου που κάνω με το πανεπιστήμιο Πελοποννήσου όπου τα τέστ και τα διαγωνίσματα πέφτουν βροχή. Πόση τρέλα έχω με το αθλητικό μάνατζμεντ! Συναγωνίζεται αυτή με το Ask4food!

Οι επιλογές όχι πολλές αφού ο φίλος από τη Σαλαμίνα είχε αποφασίσει να φάει παϊδάκια στη Χασιά και συγκεκριμένα στον Μοριά, μάλιστα μου είπε πως ήταν λουκούμι τα φαγητό οπότε θα το έχω κατά νου.

Δεν είχαμε πολύ κέφι να απομακρυνθούμε, το Μπαρ Μπεε Κιου ούτε να το σκεφτούμε λόγω ουράς. Να θυμηθώ κάποια στιγμή να προσθέσω 2 μπεργκεράδικα που άνοιξαν στην περιοχή μου αν δεν το κάνει άλλος χρήστης. Η πιο εύκολη λύση ήταν το Be Happy Burger Bar και θυμηθείτε την ονομασία του γιατί δεν είναι ένα απλό μπεργκεράδικο. Είχα προνοήσει και είχα στείλει τον Μπούτση 2-3 βδομάδες νωρίτερα και μου είχε πει καλά λόγια από την εμπειρία του.

Την επιχείρηση την ξεκίνησε περίπου την άνοιξη του 2015 μια πολύ καλή φίλη ενός συγγενή μου, με μεγάλη εμπειρία στην εστίαση (αν θυμάμαι καλά Pizza Fan και Palmie Bistro). Μάλιστα επειδή ασχολείται με την μαγειρική (και πιστεύω πως σύντομα θα δημιουργήσει κι αυτός το δικό του μαγαζί) τον είχαν καλέσει για να βοηθήσει στις γευστικές δοκιμές που κράτησαν αρκετό καιρό. Μοιραία κάποια στιγμή θα έκανα κι εγώ την επίσκεψη μου.

Η επιλογή της τοποθεσίας είναι στρατηγική αλλά και δύσκολη. Ναι μεν βρίσκεται πολύ κεντρικά, πάνω στη διασταύρωση Θηβών και Ιεράς οδού, αλλά ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος πλέον συν ότι δεν μπορείς να παρκάρεις πολύ κοντά στο κατάστημα. Επιπλέον, τα τελευταία χρόνια στον συγκεκριμένα χώρο τίποτα δεν είχε στεριώσει. Αν θυμάμαι καλά πριν από το Happy υπήρχε ένα κομμωτήριο και ένα σουβλατζίδικο με τον ΕΠΙΚΟ τίτλο Gyro Bank!

Καταλαβαίνετε όλοι τι δύσκολος δρόμος είναι η Θηβών, καθώς έχει μόλις 2, ο Θεός να τις κάνει, λωρίδες κυκλοφορίας. Το κατάστημα βρίσκεται απέναντι από τα Everest και γειτονεύει με την Αίγλη. Υπάρχουν 2 χώροι (δεν το γνώριζα), ένας του μπεργκεράδικου και ένας ακριβώς δίπλα που είναι κυρίως για το κοκτέιλ. Ο καθένας με την ανάλογη διακόσμηση. Επίσης έχουν εκμεταλλευτεί και τον χώρο της πλατείας για να εξυπηρετούν περισσότερο κόσμο.

Γενικότερα στην επίσκεψη μας (2 ατόμων) κυριάρχησε μια ωραία χαλαρότητα. Καθήσαμε στο μπεργκεράδικο, δεν υπάρχει πρόβλημα όμως να εξυπηρετηθείτε και στο κοκτειλάδικο. Οι ώρες λειτουργίας του είναι από τις 12.00 και τις καθημερινές είναι ως τη 01.00, Παρασκευή ως 02.00 και Σάββατο ως 03.00! Όπως μας ενημέρωσε ο πολύ ευγενικός σερβιτόρος σερβίρουν καφέ από 1.5 ευρώ. Προσπαθούν κι αυτοί να κερδίσουν κομμάτι πελατείας.

Ο χώρος που καθήσαμε έχει ανοικτή κουζίνα όπου είδα να φτιάχνουν τα μπέργκερ νέα παιδιά με τη χρήση γαντιών. Δεν είχαν επαφή με χρηματικές συναλλαγές όπως σε άλλα καταστήματα. Το γράφω τώρα και γελάω αλλά πολύ πρόσφατα αγόρασα σάντουιτς στον δρόμο για το σπίτι μου και ενώ ο κύριος χρησιμοποιήσε γάντια για την παρασκευή του, όταν έδωσα τα χρήματα δεν προνόησε να τα βγάλει. Έχυσε όλη την καρδάρα με το γάλα. Λεπτομέρεια αλλά σημαντική.

Πάνω από την κουζίνα αναγράφονται τα μπέργκερ και οι τιμές. Υπάρχουν (σχετικά ψηλά) καναπεδάκια αλλά και τραπεζάκια, πεντακάθαρα και άφθαρτα. Δεν υπάρχουν άλλες λεπτομέρειες να καταγραφούν, βιομηχανικό το στυλ θα έλεγα. Επίσης οι τουαλέτες 2 και καθαρές. Σε μπεργκεράδικο ε, όχι σε ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της Ελλάδος.

O κατάλογος περιλαμβάνει γύρω στα 12 μπέργκερ,4 πατάτες τηγανιτές με συνδυασμούς λουκάνικου, κιμά, τσένταρ κλπ. Κάποια χοτ-ντογκ, λουκάνικο, κοτόπουλο φιλέτο. Τα ορεκτικά είναι φέτα πανέ με μέλι (4.4 ευρώ), onion rings (3.9 ευρώ), κοτομπουκιές, φτερούγες κοτόπουλου, σπρινγκ ρολς λαχανικων.3 σαλάτες όπου "παίζουν" και με φαλάφελ.

ΠΟΛΛΑ κοκτέιλ! Σημειώστε πως έχουν προσφορά 1+1 κάθε βράδυ από τις 21.00 ως τις 00.00!

Η παραγγελία μας:

- Νερό κρύο δικό τους, σε όμορφη μποτίλια (χωρίς χρέωση).

- Για ορεκτικό πήραμε The Pekker στα 5.3 ευρώ. Πρόκειται για λουκανικάκια κοκτέιλ σε σχήμα κομπολογιού (15 τον αριθμό), ψημένα στο γκριλ με συνοδεία από τηγανιτές πατάτες και 2 σως, σπιτική curry mayo και spicy mayo sauce. Καλύτερα να το μοιραστείτε αν έχετε παρέα ή να το πάρετε σαν κυρίως. Σχετικά βαρύ και πικάντικο πιάτο, ειδικά αν έχετε φάει και μπέργκερ. Νομίζω 3-4 τεμάχια να φάτε είστε κομπλέ. Εγώ θα τους πρότεινα να βάλουν και ένα τηγανιτό αβγουλάκι μέσα ώστε να γίνει "παιχνίδι" γεύσης με τον κρόκο (αν και πολυφορεμένο πλέον).

- Be Happy burger με διπλό τυρί τσένταρ, iceberg, crispy bacon, τομάτα, be happy sauce σε αφράτο ψωμί μπριός στα 6.9 ευρώ. Δεν ήταν το δικό μου αλλά μου φάνηκε νόστιμο και με μαζεμένα υλικά χωρίς να καπακώνει κάποιο.

- Pizza burger στα 7.9 ευρώ σε χωριάτικου τύπου ψωμάκι. Πράσινη πιπεριά, σωταρισμένα μανιτάρια, μπέικον, τυρί γκούντα που είχε λιώσει άψογα, τομάτα και μαγιονέζα. Νομίζω πως θα έπρεπε να έχουν μια κόκκινη σάλτσα τομάτας για να γίνει πιο ζουμερό το αποτέλεσμα και να "γλιστράει" κάτω πιο εύκολα. Όταν αναφέρεις πίτσα, έ δεν γίνεται να μην έχεις μια σαλτσούλα. Βάζεις μαγιονέζα στην πιτσα;Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς;

Τα μπιφτέκια στα μπέργκερ είναι από 100% μοσχαρίσιο φρέσκο κιμά,200 γραμμαρίων. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Θα ήθελα όμως κάποια καρυκεύματα παραπάνω για να γίνει λιγάκι πιο αφράτος, να μην έχει αυτή τη "γυμνή" γεύση.

Οι πατάτες όπως αναφέρονται και είναι συνοδευτικές σε κάθε μπέργκερ, είναι φρεσκοκατεψυγμένες. Το ίδιο συμβαίνει και με onion rings, φτερούγες κοτόπουλου και κοτομπουκιές. Δεν είναι να τρελαίνεσαι με τις πατάτες, κομμένες σε ροδέλες. Ας πούμε απλώς αποδεκτές για να χορτάσεις. Έρχονται σε μίνι φριτεζούλα.

Σημειώστε πως σε κάθε μπέργκερ προτείνουν με τι μπύρα να το συνδυάσετε (δεν θυμάμαι αν πρότειναν και κάποιο άλλο είδος ποτού). Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση!

- Για γλυκό πήραμε τσιζκέικ βύσσινο με παγωτό στα 4.2 ευρώ. Αρκετά καλό κομμάτι και φρέσκο. Αρκετά έντονη γεύση τυριού, το συγκαταλέγω στα θετικά. Και το παγωτό ήταν καλής ποιότητος με το σιροπάκι μια χαρά.

- 2 κοκτέιλ από τον κατάλογο που έχει Carlsberg και Somersby, καμιά δεκαριά σύνολο!

Εγώ το N'asti Carlsberg με αφρώδη οίνο και Carlsberg, σε ποτήρι Carlsberg. Θα το ήθελα λίγο πιο δροσερό.

Το δεύτερο ήταν το Summersby, με πουρέ ανανά-χυμό ανανά-χυμό lime-σιρόπι ζάχαρης και Somersby. Άκρως δροσερό και εύγευστο.

Και τα 2 μαζί στα 6.9 ευρώ. Εκμεταλλευτείτε την προσφορά!

Σύνολο στα 31.2 ευρώ.

Για να είμαι δίκαιος, η βαθμολογία του φαγητού δεν είναι για 2, πιο κοντά στο 2.5 θα έλεγα. Εννοείται πως δεν δυσαρεστηθήκαμε καθόλου με το φαγητό αλλά θέλω ακόμα περισσότερη βελτίωση λόγω και του ανταγωνισμού. Θεώρησα πως το 3 ίσως είναι υπερβολή και είμαι λίγο αυστηρός.

Άφησα για το τέλος την εξυπηρέτηση που ήταν εξαιρετική! Πραγματικά το παιδί (με τα μαζεμένα μαλλιά) ήταν ιδιαίτερα ευγενικός και καθόλου στημένος. Γνώστης του μενού, με φιλικότητα χωρίς να ξεπερνάει τα όρια. Και το άλλο παιδί επίσης ήταν πολύ καλό στη δουλειά του. Δουλεύουν αρκετά άτομα στο μαγαζί με καταμερισμένους τους ρόλους τους και όλα φάνηκαν να λειτουργούν με ακρίβεια.

Θα το πρότεινες ;

Νομίζω μια ξεκάθαρη βελτίωση σε λεπτομέρειες στα μπέργκερ χωράει. Σίγουρα δεν είναι το μέρος που θα προγραμματίσεις να κάνεις μια έξοδο. Αν βρίσκεσαι όμως στην περιοχή, ειδικά χωρίς πλάνο είναι μια καλή και αξιοπρεπής λύση. Θα μπορούσατε να το κάνετε μετά από ψώνια.

Και μην ξεχνάτε. Υπάρχουν αρκετά κοκτέιλ, μάλλον ευφάνταστα και σε συνδυασμό με την προσφορά μπορείτε να τα δοκιμάσετε και να χαλαρώσετε. Και σας το λέω εγώ που δεν τα πολυσυμπαθώ καθώς νομίζω πως είναι μια τακτική για να φουσκώνουν την τιμή.

Εγώ πάντως θα ξαναπάω γιατί είναι τίμια πρόταση.

Σαν μπόνους σας δίνω και αυτό το βιντεάκι από άλλους επίδοξους κριτές!

https: //www. youtube. com/watch?v=xPCyesEVPP8

Υ. Γ. Από ότι είδα στη σελίδα τους στο facebook πρόσφατα έγινε φωτογράφιση στο κατάστημα και μάλλον παρουσίαση από το Τζενάκι. Ποιό Τζενάκι;Δείτε στο Oneman. Όλο και κάποια "φάση" θα έχει να σας προτείνει!