Μοντέρνες ταβέρνες - Αργυρούπολη, Αθήνα

Προβληματίστηκα αρκετά για το αν θα γράψω κριτική για το Σουσάμι ή όχι και αυτό γιατί σε δύο διαφορετικές επισκέψεις δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Είμαι από τους ανθρώπους που προσπαθώ να βρίσκω δικαιολογίες όταν ο άλλος δεν αποδίδει ή κάνει κάποιο λάθος και επειδή το internet έχει μεγάλη δύναμη και όσο εύκολα μπορεί να απογειώσει ένα μαγαζί άλλο τόσο εύκολα μπορεί να το καταστρέψει, καλό θα ήταν όλοι εμείς που γράφουμε εδώ να μην θάβουμε αβίαστα ένα κατάστημα εστίασης, από το οποίο ζουν οικογένειες. Τόσο των ιδιοκτητών όσο και των εργαζομένων σε αυτά.

Την πρώτη φορά στο Σουσάμι πήγαμε Κυριακή μεσημέρι. 8μελής παρέα και το μαγαζί γεμάτο. Τότε η δικαιολογία μου ήταν ότι με τόσο κόσμο λογικό να μην ευχαριστηθείς τόσο και να είναι αργό το σέρβις και να υπάρξει και κάποια αστοχία στην εκτέλεση των πιάτων. Θυμάμαι ειδικά ένα από αυτά που ήταν με μαστίχα Χίου (νομίζω κοτόπουλο) ήταν απογοήτευση. Τα υπόλοιπα μεζεδάκια ήταν απλά καλά με την έννοια ότι πατάτες τηγανητές, φάβα και πλευρώτους βρίσκεις παντού.

Την δεύτερη φορά πήγα καθημερινή νωρίς το απόγευμα. Τότε η δικαιολογία μου ήταν ότι λόγω της ώρας που δεν είναι αιχμής, είτε μπορεί να μην ήταν ο βασικός μάγειρας στην κουζίνα είτε μπορεί να ήταν απασχολημένοι με προετοιμασία για το βράδυ. Λάθος μου βέβαια που σκέφτομαι με τέτοιον τρόπο αλλά......

Ειδικά τη δεύτερη φορά το μόνο αξιόλογο πιάτο που φάγαμε ήταν η φάβα με την κάππαρη. Το λέει κάπως αλλιώς στον κατάλογο αλλά δεν θυμάμαι πως. Το ψαρονέφρι που πήραμε ήταν από τα πιο άνοστα κρέατα που έχω φάει. Το σαγανάκι με μέλι και σουσάμι ήταν τόσο νερουλό το μέλι που εύκολα νόμιζες ότι είχαν ξεχάσει να στεγνώσουν το πιάτο πριν σερβίρουν. Έχω την αίσθηση ότι πήραμε και κάτι ακόμα αλλά για να μην θυμάμαι καν τι ήταν αυτό, νομίζω απαντά και σε ενδεχόμενη ερώτηση εάν μου άρεσε.

Το κλου της υπόθεσης ήταν με το σέρβις που πέσαμε σε αλλαγή βάρδιας. Ο σερβιτόρος που μας πήρε παραγγελία και έφερε τα πρώτα ορεκτικά πολύ καλός. Τον δεύτερο σερβιτόρο τον ψάχναμε. Ακόμα κι όταν θέλαμε να πληρώσουμε, ήταν άφαντος.

Κρασί χύμα λευκό απλά οκ. Νερό φέρνει σε κανάτα.

Δεν θα ξαναπάω. Ειδικά στην περιοχή που έχει πλέον πάρα πολλά μεζεδοπωλεία και μέρη για φαγητό. Συστήνεται πάντως για όλους εσάς που θέλετε νερό σε κανάτα. Φαγητό είναι πολύ μέτριο αλλά μπορείς να πιεις όσα λίτρα θες