Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Τα φουρνομαγειρέματα φαίνεται πως έγιναν το στέκι της εποχής. Μετά τα άκρως κολακευτικά σχόλια των χρηστών της σελίδας θεώρησα χρέος μου να δοκιμάσω!
Σάββατο βράδυ δυο άτομα μετά απο κράτηση.

Φτάσαμε οχι και πολύ εύκολα, το εστιατόριο βρίσκεται σε κάποιο σημείο της Ηλιούπολης που δεν το βρίσκεις εύκολα αν δεν είσαι ντόπιος. Ο χώρος ειναι συμπαθέστατος, με βασικό στοιχείο διακόσμησης τα χαριτωμένα παιδικά παιχνίδια. Ικανοποιητική διάταξη των τραπεζιών, ώστε να μην "πνίγεσαι¨" απο το στρίμωγμα, ο φωτισμός προσεγμένος και η μουσική(έντεχνη ελληνική βασικά)στη σωστή ένταση.

Ο κατάλογος επαρκής, ούτε τεράστιος, ούτε πολύ περιοριστικός. Γνωρίζαμε ασφαλώς οτι όλα γίνονται στον φούρνο(η ιδιοτυπία του μαγαζιού)κι έτσι παραγγείλαμε ότι μας φάνηκε πιο ενδιαφέρον. Αρχικά πήραμε σαλάτα ψητών λαχανικών. Αν και λάτρης του είδους, ομολογώ οτι κάτι τόσο νόστιμο δεν έχω ξαναδοκιμάσει. Κάτι σαν μπριαμ μοιάζει περισσότερο αλλά υπέροχο! Κοτομπουκιές με φρέσκα μανιτάρια και φαρφάλες. Πολύ ενδιαφέρον πιάτο αν και έπεσε λίγο παραπάνω το μοσχοκάρυδο(μπαχαρικό που έτσι κι'αλλιώς δε συμπαθώ ιδιαίτερα)και ουσιαστικά μου κάλυπτε τη γεύση των μανιταριών.

Επίσης καπνιστή μελιτζανοσαλάτα, πάραπολύ καλή. Χοιρινό με μουστάρδα και αρμπαρόριζα. Πολύ πρωτότυπο πιάτο και πολύ γευστικό! Πατάτες "σαν τηγανιτές", αρκετά νόστιμες, σωστά αρωματισμένες με μυρωδικά και κομμένες με τέτοιον τρόπο ώστε να θυμιζουν τις τηγανιτές. Να πω εδώ όμως πως δε θεωρώ πως είναι όντως σαν τηγανιτές γευστικά. Ναι μεν νόστιμες και ποιοτικές αλλά ενταξει, τηγανιτές δεν τις λες.

Απο ποτά, μισό κιλό κρασί και 3 μπύρες. Να πω επίσης οτι αρχικά μας ήρθε πεντανόστιμο ζυμωτό ψωμάκι μαζί με μια σος. Στο τελος μας έφεραν μέσα σε σφηνάκια σοκολατόπιτα και λευκό χαλβας-πάραπολύ νόστιμα αμφότερα! Τόσο που στενοχωρήθηκα που δεν πήραμε σε κανονική μερίδα και τα δυο-ιδίως τον χαλβά!

Για τα παραπάνω πληρώσαμε συνολικά 43 ευρώ. Περιττό να πω ότι το εστιατόριο προτείνεται σχεδόν φανατικά! Τόσο οι γεύσεις, οσό η εξυπηρέτηση αλλά και η σχεση κόστους-τιμής ειναι εξαιρετικά!

Αξίζει!

2015-12-02 12:27:46

Θα ηθελα αρχικα να σας ευχαριστησω για την επισκεψη σας στο καταστημα και κατα δευτερον να σας ευχαριστησω για την πολυ καλη εικονα που δινεται για εμας στον υπολοιπο κοσμο που διαβαζει-συμβουλευτε αυτο το site

Συνηθως εχω πολλα πραγματα να γραψω για τα πολυ καλα σας σχολια αλλα το μονο που δεν θελω να κανω ειναι να κουραζω τους αναγνωστες με την επαναληψη των ιδιων πραγματων

Ειλικρινα θα ηθελα για αλλη μια φορα ειλεικρινα να σας ευχαριστησω για την καλη εικονα που εχετε για εμας
Με εκτιμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-02-15 15:35:12
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την scotto.