Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι 29/11 και ορμώμενος από τις πολύ καλές κριτικές έτερων μελών του ask4food, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε την εν λόγω ταβέρνα στο Παγκράτι για να διαμορφώσουμε ιδία άποψη.

Για όσους ενδιαφέρονται να μετακινηθούν αποκλειστικά με αυτοκίνητο και να βρούν και θέση στάθμευσης κοντά στο εστιατόριο, θα τους απογοητεύσω. Θα πρέπει να οπλιστούν με αρκετή υπομονή εάν πρόκειται να πάνε με αυτοκίνητο, ή να προτιμήσουν μέσο μαζικής μεταφοράς και ιδιαίτερα το μετρό που εξυπηρετεί πολύ.

Εμείς, ημασταν τυχεροί και βρήκαμε θέση στάθμευσης σχετικά κοντά, οπότε δεν χρειάστηκε να ταλαιπωρηθούμε.

Στη διαδρομή μας από το αυτοκίνητο μέχρι το εστιατόριο, διαπιστώσαμε την ύπαρξη αρκετών γατιών στο δρόμο, που θέλοντας και μη μας "εισήγαγαν" στη λογική του.... μαύρου γάτου, σε όλο του το... μεγαλείο.

Το εστιατόριο, βρίσκεται στον ημιυπόγειο χώρο κτιρίου, διαγωνίως απέναντι από την έτερη κουζίνα που τιτλοφορείται Μαύρο Πρόβατο, κριτική για την οποία επιφυλάσσομαι να γράψω στο μέλλον αφού την επισκεφθώ

Ο χώρος λοιπόν δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και τολμώ να πώ ότι εάν δεν τον ξέρεις, δύσκολα θα αντιληφθείς την ύπαρξή του, εάν δεν προσέξεις την επιγραφή του ονόματος στην είσοδο.

Μπαίνοντας στον χώρο και αφού περάσεις από το χώρο της υποδοχής, βρίσκεσαι σε ένα ενιαίο χώρο μεν, ο οποίος όμως απαρτίζεται από δύο υποχώρους, ο ένας σε χαμηλότερο επίπεδο από τον άλλο.

Φθάσαμε λίγο μετά τις 13:30, με σκοπό να μην συμπέσουμε ει δυνατόν με την ώρα αιχμής της εξόδου για φαγητό, πράγμα και το οποίο επετεύχθη.
Με το που κάτσαμε (4 άτομα), η ευγενέστατη σερβιτόρα, μας εντόπισε και μας έφερε καταλόγους και νερό σε κανάτα.

Μετά τη λήψη της παραγγελίας, μας έφερε και το συνοδευτικό ψωμί, ψημένο στα κάρβουνα ώστε να είναι ζεστό.

Αποφασίσαμε για να δοκιμάσουμε όσο το δυνατό περισσότερα από τις σπεσιαλιτέ που είχαμε εντοπίσει, να πάρουμε παιδάκια, συκώτι, μια χοιρινή, μια σπανακόπιτα και χόρτα.

Τα χορτα ηταν άγρια και κατά την προσωπική μου γνώμη ήταν σωστά βρασμένα, καλό πιάτο ως ποσότητα και σίγουρα αξιοπρεπή ως εμφάνιση.

Η σπανακόπιτα, δεν δικαίωσε τις προσδοκίες που τουλάχιστον είχα διαβάσει στις κριτικές έτερων μελών του site, ήταν επαρκής ως ποσότητα, αλλά δεν με έκανε ούτε εμένα ούτε τα έτερα μέλη της συντροφιάς να πούμε ότι ήταν κάτι το φοβερό. Φυσικά τρωγόταν όμως και δεν μπορώ να πώ ότι έμεινε στο τέλος του γεύματος.
Τα παϊδάκια ήταν πολύ καλά ψημένα, χωρίς να αναδεικνύουν τη γνωστή αίσθηση λιπαρότητας που έχουν κυρίως τα αρνίσια, ήταν όσο πρέπει ζουμερά ώστε να μην είναι σκληρά.

Η χοιρινή ήταν εξαιρετική, ζουμερή και όχι "στεγνή", επαρκέστατη σε ποσότητα.
Το συκώτι νομίζω ήταν το καλύτερο πιάτο, αφού ήταν όσο λεπτό χρειαζόταν ώστε να είναι σωστά ψημένο και ούτε καμένο ούτε άψητο, πράγμα που συμβαίνει στις περισσότερες φορές που έχω παραγγείλει συκώτι σε άλλες ψησταριές.

Οσο για το εσωτερικό περιβάλλον, ο χώρος θα έλεγα ότι ενώ είναι καθαρός και τα τραπέζια με αρκετή απόσταση ανάμεσά τους, είναι λίγο άχρωμος και μόνο η μία πλευρά του εστιατορίου έχει τοιχογραφίες για να σπάει τη μονοτονία.
Λόγω του ημιυπόγειου χώρου, όσο το κατάστημα γέμιζε με κόσμο, τόσο η βουή από τις ομιλίες του κόσμου δυνάμωνε και ο χώρος καθ ότι υπόγειος λειτουργούσε ως αντηχείο, δίνοντας ίσως λίγα περισσότερα ντεσιμπέλ από όσα θα έπρεπε.

Η μουσική υπόκρουση που υπήρχε ακουγόταν σε δεύτερο επίπεδο, πάντως οι συνομιλίες στο τραπέζι γίνονταν χωρίς να αναγκάζεσαι να φωνάζεις όπως σε άλλους ανάλογους χώρους εξ αιτίας του πολύ κόσμου.
Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να κάνω για τις τουαλέτες που ήταν πεντακάθαρες, αυτό μάλιστα που εκτιμήθηκε από τα γυναικεία μέλη της παρέας μου ήταν η ύπαρξη γυναικείων ειδών ατομικής υγιεινής στις γυναικείες τουαλέτες

Δεν πήραμε ποτά, οπότε ο λογαριασμός για όλα τα ανωτέρω ανήλθε στα 35 ευρώ, υποδηλώνοντας ένα εξαιρετικό vfm, το οποίο τιμά το κατάστημα, ιδιαίτερα σε σχέση με την ποιότητα που προσφέρει. (Ας σημειωθεί ότι στο τέλος μας κέρασαν γιαούρτι με κυδώνι και χαλβά)

Εκεί που χάνει είναι ο χώρος, όπου όπως προανέφερα είναι ημιυπόγειος, λίγο άχρωμος και λίγο "ανεκτικός" στο θέμα του καπνίσματος, για το οποίο δεν μπορώ να πώ ότι νιώσαμε κάπνα (μια παρέα όταν φύγαμε κάπνιζε), αλλά αντιλαμβάνομαι ότι ίσως να μην είναι εύκολο να τηρηθούν οι σχετικοί κανόνες στο ακέραιο.

Το κατάστημα ήταν γεμάτο κυρίως από οικογένειες με παιδιά και παρέες όλων των ηλικιών, που σημαίνει ότι προτιμάται από όλο το φάσμα όσων επενδύουν στο καλό φαγητό και εμπιστεύονται τους ανθρώπους που το τρέχουν.
Η συνολική εμπειρία μας από την επίσκεψη ήταν θετική και σίγουρα άξιζε τον κόπο η επίσκεψη, δικαιώνοντας απόλυτα τους εμπειρότατους και παλιότερους χρήστες του site, με ανάλογες καλές κριτικές.

2015-12-02 20:03:14

Σας ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας!
Ευχόμαστε να σας ξαναδούμε σύντομα!!

2016-06-12 17:15:57
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Pathfinder.