Ψαροταβέρνες - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα

Έχετε κάποιον φίλο ή συγγενή για να κάνετε επίσκεψη στη Σαλαμίνα;

Σε κάθε περιοχή, αναλόγως της εντοπιότητας του καθενός, υπάρχουν κάποια σημεία αναφοράς! Το σκέφτομαι και γελώ τώρα που το γράφω αλλά έχω ένα φίλο ψάλτη (από τη Σαλαμίνα) που έχει κόλλημα με την εκκλησία όπου όταν τον ρωτήσεις για κάποια περιοχή που θες να πας, σου απαντάει και ποιές εκκλησίες βρίσκονται εκεί. Και μιλάμε πανελλαδικώς!

Εμένα πάλι, με την τόση ενασχόληση στο ask4food, αν τύχει και με ρωτήσουν περιοχή θα βάλω στην κουβέντα μου κάποιο εστιατόριο (στην καλύτερη) ή κάποιο γήπεδο (στη χειρότερη).

Στην παρεξηγημένη (;) Σαλαμίνα όπου πρόκειται γενικά για μια κλειστή κοινωνία που αργά ή γρήγορα όλα μαθαίνονται, υπάρχουν κάποια σημεία αναφοράς. Αυτά που έρχονται στο δικό μου μυαλό, χωρίς να έχω εντρυφήσει κιόλας είναι τα εξής:

- Ο φούρνος του Μπεγνή, με τα ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΑ προϊόντα που δεν μου έχει τύχει να αγοράσω ποτέ μπαγιάτικο.

- Τα Βοτσαλάκια για τη διαμονή, αλλά και σαν all-day (για τα δεδομένα της Σαλαμίνας) χώρος, είτε μεσημέρι είτε βράδυ.

- Ο Κανέλλος για τα κρεατικά του. Νέα προσθήκη αυτή, εγώ δεν τη γνώριζα. Βρισκόταν στην Κακή Βίγλα, αλλά τώρα μετακινήθηκε πιο κεντρικά. Θα τον έχω κατά νου.

Για θαλασσινά όλοι οι Σαλαμίνιοι όταν τους ρωτήσεις θα σου πουν "Αν δεν φείδεσαι χρημάτων, στον Κάκια να πας" και "Κάκιας και ΜΟΝΟ Κάκιας".

Από φίλους που κατοικούν στη Σαλαμίνα, κατά καιρούς έχω ακούσει και για άλλα μαγαζιά για θαλασσινά. Τι θα γίνουν και οι υπόλοιποι επιχειρηματίες;Κλέφτες;

Όμως ο Κάκιας έχει αυτό το κλικ παραπάνω στην ποιότητα που θα τον κάνει να ξεχωρίσει.

Για να χρησιμοποιήσω και ένα μπασκετικό παράδειγμα (για τους Ολυμπιακούς): Όταν η μπάλα "καίει" στο κρίσιμο ματς που θα κρίνει τίτλο, δεν περιμένεις από τον Αγραβάνη και τον Τσαϊρέλη να σκοράρει αλλά από τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη.

Θέλω να πω δηλαδή ότι άλλος ο καλός παίκτης και άλλο ο ΜΕΓΑΛΟΣ παίκτης.

Υπάρχουν καλοί και με ποιότητα στη Σαλαμίνα μαγαζάτορες αλλά ο Κάκιας κάνει τη διαφορά. Και για να το πάω παραπέρα και να κλείσω....

Το Ταξιδεύοντας στα Βόρεια είναι 4ο στη συνολική κατάταξη ενώ του Κερατσινίου είναι 31ο στο σάιτ. Αν δεν υπήρχε αυτή η απόσταση και η διαδρομή μέσω θαλάσσης, να είστε σίγουροι πως θα ήταν πολύ υψηλά στις αξιολογήσεις του σάιτ και σε πλήθος κριτικών.

Ένα Ταξιδεύοντας (Κερατσινίου) της Σαλαμίνας!

Πάμε τώρα στην επίσκεψη μας:

Ένας από τους 3 φίλους έχει κάποιο οικογενειακό θέμα που δεν του επιτρέπει να λείπει εκτός σπιτιού για πολλή ώρα (πλην της εργασίας του). Καιρό είχε να βγει και μου είπε να μπω Σαλαμίνα για να είμαστε κοντά. Ψάχνω e-table και με έκπληξη παρατηρώ ότι Σάββατο βράδυ 28-11-2015 υπάρχει έκπτωση 20%. Δεν το πολυσκεφτήκαμε.

Αν ανατρέξετε στο σάιτ του καταστήματος θα μάθετε πως Κάκιας είναι το παρατσούκλι του Νίκου (Νίκος-Νικάκιας-Κάκιας χάριν συντομίας) όπως είχε αναφέρει σε παλαιότερη κριτική του ο Fratello. Γιός παλιού ναυτικού, ναυτικός κι ο ίδιος από ότι ξέρω, έχει ανοίξει εδώ και καμιά 15αριά χρόνια με πολύ μεράκι και ψαγμένα υλικά που δεν βρίσκεις σε συνηθισμένες ψαροταβέρνες.

Δε θα πας να φας μόνο γαύρο-μαριδάκι-σαρδέλα και στο τσακίρ κέφι κάνα μπαρμπούνι. Θα φας ακόμα αχινοσαλάτα, πίνες, χάβαρα, σκάτιλιες (όστρακο με μπόλικο ψαχνό που το βρίσκουν μόνο στα στάσιμα νερά στην Κούλουρη και σήμερα κοντεύει να εξαφανιστεί όπως λένε), πετροσωλήνες αλλά και αστακούς, καραβίδες.

Σίγουρα σου προσφέρει ΟΤΙ φρέσκο υπάρχει, οπότε μπορεί ο κατάλογος να είναι μακροσκελής, όμως 1-2 επιλογές μας δεν υπήρχαν όπως η ευγενέστατη κυρία μας ενημέρωσε. Κάναμε κέφι για αστακομακαρονάδα (αν θυμάμαι καλά στα 18 ευρώ με 250 γραμμάρια αστακό) αλλά δεν υπήρχε. Αναλόγως την εποχικότητα.

Ένας γνωστός μου που μόνο γενναιόδωρο δεν τον λες, μου είχε πει για τον Κάκια...

"Με τέτοιες τιμές και μερίδες, ας τα φάει ο Κάκιας μόνος του... "

Όχι, μην φοβηθείτε όπως έκανα κι εγώ. Αν ανοίξετε τον κατάλογο θα δείτε πως οι τιμές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Για τον χώρο δεν έχω να πω πολλά. Καλυμένος με νάυλον απ'έξω, δεν θα σας κάνει κάποια εντύπωση όπως και στα περισσότερα μαγαζιά της Σαλαμίνας. Δεν μιλάμε για τη Μύκονο αλλά για τη Σαλα-μύκονο, την πιο οικονομική απόδραση για να κάνει ο λαός τα μπάνια του το καλοκαίρι και τις βόλτες του. Η περιοχή "τιμάται" από το διαμέρισμα της Β' Πειραιώς (Κερατσίνι-Νίκαια-Κορυδαλλός κλπ) όπου αρκετοί (συνταξιούχοι κυρίως) έχουν τα εξοχικά τους.

Ο εσωτερικός χώρος περιποιημένος, στολισμένος για τις γιορτές τώρα με καραβάκια πάνω σε χριστουγεννιάτικο δέντρο, άκρως πολιτισμένος και με επαρκείς αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Η διακόσμηση καθόλου φορτωμένη, με αστερίες, καραβάκια και κάποιες κονσερβούλες. Για μαγαζί του είδους μια χαρά διακόσμησμηση έχει.

Εντύπωση μου έκανε η "βιτρίνα" με πάρα πολλά αποστάγματα παρατεταμένα σαν "Dream Team". Στον κατάλογο είναι χωρισμένα ως μονής-διπλής-τριπλής απόσταξης. Κάποιος πιο ειδικός θα μπορεί να μας διαφωτίσει σε επόμενες κριτικές.

Η απόσταση από τα φέρρυ μπόουτ είναι στα 3-4 χιλιόμετρα, μια ευθεία από την έξοδο σας (από τα φέρρυ). Στα κεντρικά φανάρια μετα από 3 χιλιόμετρα θα δείτε το φούρνο του Μπεγνή στο δεξί σας χέρι. STOP! Αν είναι βράδυ να ξέρετε ότι στις 23.00 κλείνει οπότε προνοήστε να έχετε κάνει τα ψώνια σας.

Συνεχίζοντας, θα βρείτε σχετικά εύκολα να παρκάρετε. Με την είσοδο σας στο μαγαζί να ξέρετε πως μπαίνετε σε ένα οικογενειακό μαγαζί που αποκλείεται να μην το έχει επισκεφτεί κάποιος ντόπιος. Εκτός και αν πρόκειται για καρμοίρη!

Θα σας υποδεχτούν ευγενικά, θα σας ενημερώσουν με όσες λεπτομέρειες επιθυμείτε γύρω από τα εδέσματα τους και θα έχετε επαγγελματική προσοχή σε ότι κι αν ζητήσετε. Εντύπωση δε, μου έκανε πως μας ήρθε ένα τεράστιο πλοκάμι χταπόδι και η ευγενική κυρία (νομίζω συνιδιοκτήτρια του μαγαζιού) μας το προετοίμασε μπροστά μας, κόβοντας το σε λωρίδες και τοποθετώντας όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ από πάνω (λεμόνια κλπ). Δεν θέλουν να αφήνουν τίποτα στην τύχη.

Ο κατάλογος μακροσκελής όπως ανέφερα, με αρκετά ορεκτικά αλλά και με όλους τους θησαυρούς της θάλασσας. Μπορείτε να βρείτε από μπουρεκάκια με παστουρμά, αρκετές σαλάτες και πολλά θαλασσινά. Δε θυμάμαι να διάβασα κάτι σε κρεατικό στον κατάλογο.

Η παραγγελία μας:

Ασυναίσθητα με το που καθήσαμε μας ρώτησε ο ευγενικός σερβιτόρος αν επιθυμούμε χταπόδι για να αρχίσουν να το ετοιμάζουν. Απαντήσαμε αμέσως ναι.

- Ψωμί μοναστηριακό που έρχεται σε χαρτοσακούλα στα 2.25 ευρώ. Φρέσκο και ελαφρώς ψημένο. Ότι πρέπει για...

- Την αχινοσαλάτα που παραγγείλαμε, στα 5 ευρώ (υπάρχει μια μικρή αμφιβολία αν ήταν 5 ή 9 ευρώ καθώς ήταν σημειωμένη η τιμή με το χέρι). Ο Μπούτσης (ποιός άλλος), την πήρε όλη μπροστά του και την άπλωνε πάνω στο ψωμάκι. Πρόσθεσε και λεμονάκι και... ΑΦΡΟΔΙΣΙΑΚΟ όπως είπε. Δυσκολευτήκαμε για να μην παραγγείλουμε κι άλλη γιατί μόνο λίγα δεν πήραμε.

- Μους ταραμά στα 5 ευρώ. Με 4 κρατσανιστα ψωμάκια (σαν Bake Rolls), μου φάνηκε σκορδάτη και όχι ακριβώς μους. Δηλαδή όχι κρεμώδης αλλά λιγάκι πιο υγρή. Σε σύγκριση με το Ταξιδεύοντας δεν ήταν τραχιά. Την παρήγγειλα εγώ αν και δεν είναι στις επιλογές μου γενικά.

- Στριφτάρι στα 5 ευρώ. Μεγάλο τηγανιτό κομμάτι με φέτα και γκούντα αν δεν απατώμαι, χορταστικό αλλά να το μοιραστείτε. Αρκετά τραγανό, λίιιιγο λαδάκι λιγότερο θα ήθελα. Η αδελφή μου βέβαια που έχει κάνει ήδη 3 επισκέψεις είναι μεγάλη φαν του!

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4.5 ευρώ. Έρχονται 6 στογγυλά τεμάχια, τραγανά κι αυτά. Άρεσαν αρκετά στην παρέα, εγώ θα σας πρότεινα να αποφύγετε τα πολλά ορεκτικά και να επικεντρωθείτε στα θαλασσινά.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Μεγάλη μερίδα και φρέσκες, όμως ήταν το μόνο πιάτο που δε φαγώθηκε και ο λόγος ήταν πως ήρθαν τελευταίες (!! ).

- Γάμπαρη τηγανιτή στα 10 ευρώ. ΩΠ ΜΑΓΚΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΝΤΑ! Αυτό το πήρα εργολαβία εγώ. Γαριδομπουκιές, ζουμερές και βούτηγμα στη σως. Ευτυχώς η παρέα κατάλαβε ότι μου έτρεχαν τα σάλια και δεν με ενόχλησαν. Τους ευχαριστώ γι'αυτό. Ακόμα τις σκέφτομαι.

- Χταπόδι στα 16 ευρώ. Στον κατάλογο η τιμή αναγράφεται από 10 ως 18 ευρώ. Το δικό μας πλοκάμι κόστισε 16, γενναία ποσότητα όπως ανέφερα και περιποιημένη. Άφησα άλλον να το φάει και ευχαριστήθηκε ιδιαίτερα.

- Ριζότο γαρίδας στα 15 ευρώ. Συνοδεύεται απο πιπεράκι και παρμεζάνα για να βάλεις κατά το δοκούν. Ατάκα "Τι το πήρατε ρε;Δεν μου αρέσουν καθόλου τα ρύζια και τα μακαρόνια με τα θαλασσινά". Ευτυχώς που τα κινητά τηλέφωνα έχουν φωτογραφική κάμερα και τον απαθανατίσαμε για να έχουμε αποδεικτικά στοιχεία! Χυλωμένο άριστα με καλοψημένες γαρίδες, γλύκισμα! Ριξτε πιπεράκι για να αναδειχτούν τα αρώματα του!

- Κουτσομούρες μερίδα στα 9 ευρώ. Ήρθε μια αρκετα καλή ποσότητα με φρεσκοψημένα, τραγανιστά ψαράκια, σαν να βγήκαν από το νερό μόλις. Ούτε καν χέρι δεν χρειάζεται για να τα καθαρίσετε. Μόνο κάντε μια τομή στη μέση, το κόκκαλο θα βγει άκοπα.

- 4 μπύρες Νήσος 500άρες στα 16 ευρώ συνολικά. Σημειώστε πως οι πιο εμπορικές επιλογές τύπου Άμστελ-Χάινεκεν κλπ ξεκινούν από 2.5 ευρω. Τιμή που συγκρίνεται με σουβλατζίδικου.

- Νεράκι 1 λίτρου εμφιαλωμένο 1.5 ευρώ
- 2 Κόκα Κόλες 250 μλ στα 3 ευρώ συνολικά.

- Κέρασμα ραβανί από 1 κομμάτι στον καθένα, ότι πρέπει για να αλλάξει η γεύση (με υποψία ινδικής καρύδας).

ΣΥΝΟΛΟ στα 94.75 ευρώ, με την έκπτωση 76 ευρώ (25-26 ευρώ το άτομο).

Καταλήγω πως:

Η απόσταση είναι σημαντική όπως και το κόστος του πήγαιν-έλα (5.5 ευρώ με μηχανή, από 12 ως 20 ευρώ με αμάξι). Το θέμα είναι αν έχεις τη διάθεση να πας και το τι δικαιολογία να σκεφτείς. Η περιοχή είναι ταυτισμένη με ανέμελα καλοκαίρια και ηλιοθεραπεία για όσους δεν επιθυμούν να απομακρυνθούν ή δε διαθέτουν αρκετά χρήματα για νησιά των Κυκλάδων ή της ΚΡΗΤΑΡΑΣ μας!

Σημειώστε εδώ πως παίζουν και 2 μενού με 39 ευρώ για 2 άτομα ή 57 ευρώ για 4 άτομα, με συγκεκριμένες επιλογές αλλά και με αντιπροσωπευτικά πιάτα του μαγαζιού.

Βρείτε το ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΤΑΪΜΙΝΓΚ και κάντε μια επίσκεψη!

Και επειδή η εποχή δε συνίσταται για μπάνιο εκτός και αν είστε χειμερινός κολυμβητής, πάρτε τους γονείς σας μια Κυριακή πρωί να τους πάτε στη μονή Φανερωμένης να ανάψουν ένα κεράκι. Στον γυρισμό πηγαίντε τους στον Κάκια να απολαύσουν θαλασσινά. Θα το εκτιμήσουν όσο δεν πάει! Θα σας δώσουν την ευχή τους!