Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Σαββατοβραδο και οπως καθε Σαββατο αποφασισαμε να κανουμε μια ακομα εξορμηση με την παρεα μου σε καποιο μεζεδοπωλειο ελπιζοντας να γνωρισουμε νεα μαγαζια και νεες γευσεις. Παντα ζηταμε νεα πραγματα για να μην τελματωνουμε και να γνωριζουμε καινουριες κουζινες καινουριες περιοχες και οτιδηποτε μπορει να μας εντυπωσιασει σε γευση, χωρο και ανεκτες τιμες.

Εκμεταλευομενοι λοιπον ενα κουπονι που παρουσιαστηκε σε εκπτωτικο site αποφασισαμε να γνωρισουμε το kelds που και σαν ονομα μας εκανε εντυπωση αλλα και γενικα η περιοχη μας ηταν αγνωστη οποτε θα ειχαμε μια καινουρια εμπειρια.
Ανηφορισαμε λοιπον την εθνικης αντιστασεως και ψαχναμε να βρουμε που ειναι το εν λογω μαγαζι. Περασαμε την κεντρικη πλατεια που ειναι γεματη με αξιολογα μαγαζακια και συνεχισαμε την ανηφορα κοιταζοντας τα νουμερα για να μην χασουμε το 228 που αναφεροταν στο εν λογω μαγαζι.

Και καποια στιγμη ω του θαυματος φτασαμε στο εν λογω μαγαζι...... Ω!! ποια οπτκη απογοητευση.... Το μαγαζι εξωτερικα ειχε μια εικονα παροπλισμενου καφενειου να το πω..... συνοικιακου σουβλατζιδικου να το πω.... οπως και να το πω λιγο θα ειναι.

Οφειλω να ομολογησω βεβαια οτι ολα αυτα τα χρονια που κυκλοφορανε αυτα τα εκπτωτικα site και τα εκμεταλευομαστε με την παρεα μου εχουμε " φαει αρκετες ηττες " κατα το κοινως λεγομενο. Βλεπεις μια φωτο ενος μαγαζιου που το θεωρεις μεχρι και γκουρμε και καταληγεις σε ενα χαμαιτυπειο χειρίστης που σε αλλη περιπτωση δεν θα περναγες καν απ'εξω. Σαφως δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο μαγαζι που παρα την εμφανιση του ποροχειρου απ 'εξω σιγουρα δεν ηταν σε καμια περιπτωση χαμαιτυπειο.... το αντιθετο μαλιστα ηταν καθαρο περιποιημενο αλλα απλα προχειρο σαν διακοσμηση και κατασκευη.

Καναμε λοιπον την καρδια μας πετρα ( εδω να σημειωσω οτι απο τον καταλογο και τα πιατα εγω ειχα θεωρησει οτι ειναι καποιο μαγαζι εξεζητημενης κουζινας με σχετικα γκουρμε πιατα ) και σκεφτηκαμε το συνηθες σε τετοιες περιπτωσεις μπαινουμε τρωμε φευγουμε και δεν ξαναερχομαστε..

Μπαινοντας στο μαγαζι απο μια μεταλικη πορτα οντως ειδαμε ενα μαγαζι του στυλ σουβλακερι στην αυλη που ηταν τριγυρω κλεισμενη με μια μεταλικη προχειρη κατασκευη και στο πανω μερος μια κατασκευη με τεντες σε στυλ περγκολας που σιγουρα δεν σε εντυπωσιαζει σαν χωρος.
Οι καρεκλες επισης μεταλικες προχειρες θερινου κινηματπογραφου σε χωριο που θα ελεγα οτι δεν προσφερουν καμια μα καμια ανεση ουτε σε κρατανε πανω απο μιση το πολυ μια ωρα.,

Και τωρα θα απορει καποιος με τοσο σουρσιμο για ποιο λογο το 2αρι στην αξιολογηση και οχι ενας περιποιημενος ασσος και πολυ του παει. Σε καποιο σημειο που τελειωνει το εξωτερικο πεζοδρομιο του μαγαζιου με τις καρεκλες και την σιδηροκατασκευη ( γιατι περι κλεισμενου πεζοδρομειου προκειται ) ξεκιναει το κυριως μαγαζι το οποιο μονο προχειρο δεν το λες. Παντου περισευει το ξυλο πολυ καθαρο και σαφως ολα πολυ ομορφα βαλμενα με την κουζινα στην μεση να σου δινει πληρη αποψη πως συμπεριφερεται ο μαγειρας ( μαγειρισα στην εν λογω περιπτωση ) να βλεπεις την καθαριοτητα και την καθαροτητα του μαγειρεματος και γενικα να αποπνεει μια παστρα και ενα μερακι.
Σε καμια περιπτωση δεν μιλαμε για το ιδιο μαγαζι μεσα κι εξω.
Σαφως ο ευγενεστατος νεος σερβιτορος μας αιτιολογησε την κατασκευη εξω ως εναν εξαναγκασμο του δημου Καισαριανης ο οποιος δεν δινει το δικαιωμα σε κανεναν να κανει μια αξιοπρεπη κατασκευη και ενα αξιοπρεπες διακοσμο σε ενα τετοιο μαγαζι.

Στην αρχη της αξιολογησης μου σκεφτηκα να βαξιολογησω με 3/4 αλλα μετα σκεφτηκα οτι ετσι αδικεις μαγαζια τα οποια εχουν ριξει ολο το μερακι τους και πολλα πολλα χρηματα στο να στησουν μια πολυ ομορφη επιχειρηση οποτε ετσι κατεληξα στο 2/4 που νομιζω οτι θα ειναι και η αποψη οποιου δει το μαγαζι πρωτη φορα.

Τα τραπεζια του εξω χωρου απλα ξυλινα τετραγωνα σχετικα ευρυχωρα χωρις ομως κι αυτα μαζι με τις καρεκλες να δινουν καποιο ποντο παραπανω στο μαγαζι οπως δεν δινουν και οι σομπες μανιταρια που θερμαινουν τον χωρο που ειρήσθω εν παρόδω εχει φιαχτει με μερακι και οχι σαν σουβλατζιδικο βιοπορισμου, και το αναφερω γιατι λογω μειωμενου κοσμου μας δωθηκε η ευκαιρια να μιλησουμε και με την μαγειρισσα ( δεν μου αρεσει η λεξη σεφ ) αλλα και με τον σερβιτορο για τον οποιο θα ομολογησω οτι πηγαινα με μια μικρη επιφυλαξη και αρνητικα προδιατεθιμενος απο την απαντηση που ειχε δωθει σε παλαιοτερη δημοσιευση ( tzia ) επειδη την θεωρησα λιγο αγενη. Σαφως βεβαια εχω σαν αρχη να βγαζω την δικη μου αποψη.

Θα ολοκληρωσω την κριτικη του χωρου αναφερομενος στο τελευταιο μερος ενος μαγαζιου την τουαλετα που ομως για μενα ειναι η μικρη υπογραφη του καθε χωρου εστιασης. Θα τολμουσα να την πω εντυπωσιακη για τον χωρο, που βλεπεις απ εξω και σε απωθει. Ομορφα διακοσμημενηυ σαφως πολυ καθαρη και χωρος που θα μπορουσε να αντστοιχιστει σε πολυ πιο εξεζητημενο μαγαζι, οποτε σε αυτο το επιπεδο οφειλουμε ενα μικρο μπραβο στους ιδιοκτητες.

Αφου πλατιασαμε ( δικαιολογημενα νομιζω ) για τον χωρο ετσι ωστε να ξερει ο καθενας που θα παει εκει να μην απογοητευτει απο την πρωτη ασχημη θεωρω εντυπωση ας κανουμε και καποιο σχολιο για τους ανθρωπους που χειριζοντε το μαγαζι που ισως να εχουν σχεση και με το ιδιοκτησιακο καθεστως ( η μαγειρισσα σιγουρα ειχε )
Μολις μπαινεις στο μαγαζι σιγουρα δεν τρεχουν να σε υποδεχτουν οι εικοσι σερβιτοροι με τα παπιον και τις πετσετες στο χερι. Αντιθετως ο ενας και μοναδικος σερβιτορος ειναι τοσο ευγενης και γρηγορος που καλυπτει την οποια ελλειψη προσωπικου που σαφως δεν υφισταται για τα τραπεζια που εχει το μαγαζι.

Μολις καθισαμε στο τραπεζι της αρεσκειας μας μας εφεραν κατευθειαν καταλογους μενου ημερας αλλα και ποτηρια ψωμια και οτι αλλο μπορει να εχει ενα κουβερ. Ταχυτατα και πολυ διακριτικα. Γενικα η παρουσια του παλικαριου στην εξυπηρετηση θα θεωρηθει πανταχου παρουσα. Δεν θυμαμαι σε ολο τον χρονο που κατσαμε εκει να χρειαστηκε να σηκωσω το χερι μου. Η συνεννοηση ηταν πιο πολυ με τα, ματια.
Το σερβιρισμα πολυ γρηγορο και δη με πιατα που τα ετοιμαζαν εκεινη την ωρα.
Δεν σε αφηνει να περιμενεις καθολου και σου φερνει αμεσως σαλατες και ορεκτικα που θα μπορεσεις να απολαυσεις το κρασακι σου ( παρα πολυ καλο για χυμα ) μεχρι να σερβιριστει το κυρως πιατο.

Σε τρεις περιπτωσεις η ηδια η σεφ ( εδω κολλαει ) βγηκε απο την κουζινα της για να μας εξηγησει και για να μας ρωτησει την αποψη μας για το φαγητο να μας εξηγησει τα πιατα αν ειχαμε καποια απορια για τα πιατα και για τον χωρο και γενικα εδωσε μια εικονα ανθρωπου που ενδιαφερεται γι αυτο που κανει. Πολυ νεα κοπελα με πολυ αξιολογα χερια και πολυ ευγενικη σε τροπους οπως αλλωστε και ο κυριος που ηταν στο σερβις,
Με αυτα και με αυτα ξεχασα εντελως την ασχημη κριτικη που με ειχε επηρεασει ασχημα και εδωσα το απολυτο 4/4 στην εξυπηρετηση γιατι οπως ειπε και η προγραψασα tzia αποψεις προσωπικες ειναι ολα

Και ας φτασουμε στο κυριως θεμα του μαγαζιου γιατι οπως ολοι ξερουμε εδω μεσα δεν γραφουμε για ταινες κινηματογραφου αλλα για φαγητο οποτε η γευση εχει τον πρωτο λογο

Πρωτο πιατο η σαλατα season που παραγγειλαμε καθ υποδειξη του σερβιτορου.
σχετικη απογοητευση και σε αυτην οφειλεται και το χαμενο τεσσαρι στην γευση.
Παντελως ανοστη αν και φρεσκια πολυ ψιλοκομενη για μαρουλι με αδιαφορη εως καθολου σως και ατακτα ανακατεμενα υλικα τα οποια πρεπει να ηταν μαρουλι κρεμμυδι καποιος ξηρος καρπος χαμενος εκει μεσα και τιποτα αλλο
πολυ επιεικως 2/4

Μαζι με την σαλατα ηρθε μια φανταστικη τυροκαυτερη που σαφως δρεπει δαφνες γευσης και συνηθιζω να εκθιαζω τυροκαυτερες γιατι οπως εχω γραψει κι αλλες φορες παντου σερβιρουν τυροσαλατα και οχι τυροκαυτερη. Τελεια υφη τελεια γευση πικαντικη τοσο οσο. Επαξια 4/4

Τριτο πιατο ηταν καποια απιστευτα νοστιμα ρολακια μελιτζανας πολυ ωραια ψημενα και γεμισμενα που λιωνανε στο στομα που θα παρουν κι αυτα το 4/4

Επομενο πιατο που ζητησαμε ηταν ενα απακι το οποιο μας το εφερε ληψο ( και σαφως μας το ανεφερε οτι ηταν το τελευταιο που ειχε μεινει και προς τιμην του δεν το χρεωσε ) το οποιο απακι ηταν οτι πιο νοστιμο μπορεις να φας σε τετοιου ειδους κρεας. Ειλικρινα στεναχωρηθηκαμε που ηταν το τελευταιο και δεν ειχαμε την δυνατοτητα να φαμε κι αλλο. Ακομα και τα κρεμυδια τα υποκαραμελωμενα που το συνοδευαν ηταν πανδαισια γευσης. Σαφεστατα 4/4

Επομενο πιατο ηταν ενα ριζοτο με μανιταρια..... Εδω σαφως η μαγειρισσα επεσε απο την κορυφη. Πολυ καλα ψημενο για ριζοτο αλλα σαφως λιγο ανοστο. Δεν μπορεσα να διαπιστωσω τι ελειπε, αν αυτα ηταν αλατι πιπερι η οτι αλλο, αλλα σιγουρα ετσι οπως το εφερε δεν ηταν και το απολυτα καλο πιατο. Βαζοντας αργοτερα μια γερη ποσοτητα τυριου η γευση εστρωσε αρκετα και θεωρω οτι αν μας ειχε φερει παρμεζανα αντι για το χλιαρο τριμα που εφερε θα μπορουσε να γινει αριστο.3/4 για το ριζοτο

Τελευταιο πιατο ηταν καποια μαριναρισμενα μπριζολακια που σαφως εδω αναδειχτηκε ολη η μαεστρια της μαγειρισσας στο ψησιμο αλλα και γενικα στο σημειο που πρεπει να βγαλεις και να σερβιρεις ενα πιατο. Απλα Τ Ε Λ Ε Ι Α.... καθε μπουκια απλα σε ωθουσε να παρεις την επομενη. Πολυ μαλακο το κρεας με απιστευτη γευση και μια γλυκυτητα απο την μαριναδα που εβγαζε ενα απιστευτο αποτελεσμα. εδω θα εμπαινε ενα 5/4 που θα μπορουσε απλα να ισοφαρισει το ριζοτο και να βγει ενα γενικο 4/4

Και ηρθε η ωρα του γλυκου..... Κατι πριν την κολαση. Οσοι διαβασουν ολες τις προηγουμενες κριτικες μου δεν εχω σχολιασει ποτε γλυκο... δεν τρωω γλυκα γενικα και με αφηνει αδιαφορο αυτο το ειδος τροφης. Εδω ομως θα ομολογησω οτι ειχαμε την διαφορα. Ενα μιλφειγ με κρεμα και παγωτο ( ποσοτητα δε για να σκασουν 4 ατομα ) περιτριγυρισμενο με μπισκοτα ( ισως σαβαγιαρ ) με αψογη γευση και υφη και γενικα ενα αψογο γλυκο για να κλεισει ενα πολυ ωραιο γευμα

Γενικα το θεμα γευσης στο εν λογω εστιατοριο δεν μπαινει σε διαπραγματευση.... ειναι ενα πολυ καλο εστιατοριο που σαφως αξιζει να δωσεις συγχαρητηρια στην μαγειρισα η οποια σαφως εχει πολυ καλη αισθηση αυτου που κανει

Ο λογαριασμος δεν υπερεβει τα 20 ευρω το ατομο με ομολογουμενως αρκετα πιατα που πηραμε και ενα κιλο κρασι οποτε σαφως δεν νομιζω οτι οι τιμες ειναι κατι που θα σε αποτρεψει να πας να φας στο εν λογω εστιατοριο κατι που σαφως το βλεπεις και απο τον καταλογο του μαγαζιου. Μια καλυτερη wine list ισως βοηθουσε το μαγαζι αν μελλοντικα διορθωνανε κατι στο εξωτρικο χωρο που να αντιπροσωπευει αυτο που το μαγαζι μπορει να προσφερει και να μην προσβαλει την τεχνη της μαγειρισας.

Σε γενικες γραμμες οφειλω να πω οτι το μαγαζι προτεινεται για δοκιμη γευσεων.