Beer Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Βασικα αναρωτιεμαι τι δουλεια εχει αυτο το μαγαζι εδω εφοσον δεν ειναι εστιατοριο αλλα μονο μπυραρια με κατι μεζεδακια...

Πηγα εχτες Κυριακη, δεν ειναι τοσο ευκολο να το βρεις αλλα οκ, καλη θεληση να υπαρχει! Εμπιστευομαι τους κριτικους εδω μεσα και ειπα να παω και εκει εφοσον αγαπω οτι κοντα στη μπυρα! Αλλα το μαγαζι δεν ειναι για φαγητο παρα μονο μπυρα!

Κυριακη λοιπον και μπαινουμε σ ενα μαγαζι, βασικα ενα μεγαλο, ψηλοταβανο δωματιο θα το χαρακτηριζα εγω, καθολου ασχημο αλλα για μενα πολυ σκοτεινο.. Ημασταν εγω και το αγορι μου, καθησαμε λοιπον σ ενα stand κοντα στη τζαμαρια με συστημα που βαζαμε εμεις μπυρα απο μονοι μας!

Το αγορι μου ζητησε ενα ποτηρι ενω εγω το καταλογο να δω πρωτα τη ποικιλια. Βασικα ηθελα να δω τα φαγητα πιο πολυ γιατι ειχα πεθανει απο τη πεινα!

Του εφεραν το ποτηρι, του εξηγησαν πως θα βλεπει τι καταναλωνει και εγω ζητησα να μου πει τι μπυρες μπουκαλι υπηρχαν γιατι δεν ειχα προλαβει να δω και δεν ηθελα να φυγει απραγος ο σερβιτορος! Και εκει μου απανταει (θα ελεγα σαρκαστικα.. ), "δεν τις διαβασατε;;" Προφανως και οχι σκεφτηκα για να τον ρωταω! Αρκεστηκα απλα σ ενα "δεν προλαβα" αλλα μεταξυ μας, ξεκινησε ηδη η προκαταληψη απεναντι του.. Anyway, μου τις ειπε και πηρα μια ale που δεν ειχα δοκιμασει ενω το αγορι μου ειχε ηδη σερβιριστει μια weisse απο το βαρελι "μας"! Ζητησα και ενα τασακι (για δευτερη φορα αφου το ειχα ζητησει και μαζι με το καταλογο) αν μπορουσε να ερθει σ ενα λεπτο για τα φαγητα..

Παραγγειλαμε σκορδοψωμα με λιωμενο τυρι, μια ποικιλια που περιειχε μια μικρη πιτσα (σαν ατομικη που περνουμε σε φουρνο), μια αραβικη με τοματα, τυρι και αγγουρι κομμενη σε φετες, και παραπανω σκορδοψωμακια!

Κοιταξτε, δεν ηταν ασχημα απλα δεν ηταν φαγητο, το μονο που δε μου αρεσε ηταν η πιτσα αλλα οκ, δεν ειναι κατι για να το κακοχαρακτηρισω, κανεις εξαλλου δεν μου ειπε οτι θα παω εκει για να σκασω απο το φαι, απλα δεν ηταν κατι για να το παρεις ατομικο!

Παρατηρησεις τωρα:

1) Η weisse του αγοριου μου, μου φανηκε ξεθυμασμενη,

2) Στο σερβιτορο οπως καταλαβαινετε δεν εχω καμια ιδαιτερη συμπαθεια γιατι ακομα και το τασακι που εφερε ηταν αδειο μεν αλλα βρωμικο και τα nachos που εφερε στην αρχη ειχαν υγρασια απο κατω και ειχαν πανιασει προφανως γιατι το ξεπλυνε και χωρις να το σκουπισει μας το σερβιρε,

3) Καποια στιγμη, ακουσα Ρακιντζη αντι για rock που ειχε αρχικα.

Τα καλα του κομματια (γιατι πρεπει να τα λεμε και αυτα) ειναι πως ειχε το αυτοματο συστημα για τις μπυρες και μπορεις να σερβιριστεις μονος σου!

Επισης ο λογαριασμος ηταν κανονικος, για 2 μπυρες βαρελισιες των 500ml, μια μπυρα μπουκαλι και τα 2 πιατα που ανεφερα πιο πανω, πληρωσαμε 27,80€, ουτε λιγα αλλα ουτε και πολλα!

Γνωμη μου, αν πεινατε, μην πατε εκει!