KOI
Ιαπωνία - Sushi - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Και ναι, άνοιξε νέο ΚΟΙ στον Πειραιά! Στην γνωστή γωνιά με τα παραδοσιακά ψητοπωλεία και τα λαχταριστά μπεργκεράδικα. Δίπλα ακριβώς βρήκε τη γωνιά του και το sushi bar. Όχι παίζουμε!

Έχω πει πολλές φορές ότι λατρεύω την ιαπωνική κουζίνα και κυρίως το σούσι, στο ΚΟΙ όμως δεν είχε τύχει να φάω ποτέ. Σε κανένα της αλυσίδας.

Την προηγούμενη Κυριακή όμως που κατέβηκα για έναν καφέ στο Πασαλιμάνι πρόσεξα την νέα άφιξη και κάτι μέσα μου σκίρτησε. Και φυσικά δεν γινόταν να περάσει αναξιοποίητη. Πέρασαν μόλις δύο μέρες κι έσυρα τον αδελφό μου άρον-άρον μετά τη δουλειά να πάμε να δοκιμάσουμε το ΚΟΙ του Πειραιά.

Λοιπόν, για να μην μακρηγορώ, θα επιβεβαιώσω όλους όσους μιλούν για αξιοπρεπές και οικονομικό σούσι. Παραγγείλαμε τα παρακάτω και πληρώσαμε μόλις 23 ευρώ! Επαναλαμβάνω μόλις 23! Πρωτοφανές για σούσι στην Ελλάδα.

- 2 miso soup
- edamame beans
- dragon roll
- california maki
- tobiko
- spicy salmon roll

Ήταν όλα νόστιμα και καθαρά, φαγώθηκαν ολοσχερώς, με την πείνα που είχαμε.

Οκ, τα edamame beans ήρθαν λίγα σε μικρό πιάτο, κι όχι σε βαθύ μπολ, όπως συνηθίζονται, αλλά πόσα πια ωμά φασόλια μπορείς να φας! 2,5 ευρώ.

Οκ, την miso soup θα την ήθελα πιο ζεστή (καυτή μ' αρέσει), αλλά έκανε μόλις 3 ευρώ, οπότε who cares?

Oκ, το spicy salmon δεν ήταν ιδιαίτερα spicy, αλλά πολύ νόστιμο έτσι κι αλλιώς. Και γιατί να κλαίω τα λεφτά μου με τα spicy που πάω και παίρνω σε άλλα εστιατόρια και δακρύζω από την κάψα, αλλά τα λυπαμαι κιόλας να μείνουν στο πιάτο γιατί τα πληρώνω χρυσά; 3,50 ευρώ

Οκ, το Tobiko ήταν με αυγά χελιδονόψαρου, δεν είναι το φόρτε μου αλλά είπα να το δοκιμάσω και παράπονο δεν έχω (2 μεγάλα κομμάτια 3 ευρώ)

Για τα california και τα dragon δεν έχω καμιά παρατήρηση. Πολύ νόστιμα και χορταστικά (3 και 5 ευρώ). Επίτηδες πήρα αυτά τα signature rolls για να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Αλλά πραγματικά, αν θέλαμε μπορούσαμε να δοκιμάσουμε κι άλλα rolls. Η ποικιλία είναι μεγάλη. Πρώτη φορά άνοιγα κατάλογο σουσάδικου και ένιωθα τόση απελευθέρωση στην παραγγελία! Επιτέλους ένα sushi bar που κάνει το σούσι προσιτό σε όλους (όπως πρέπει) και θυμίζει τα Wasabi που τόσο είχα ζηλέψει στο Λονδίνο!

Τελική αποτίμηση: Δεν λέω ότι το ΚΟΙ διεκδικεί δάφνες, ούτε ότι το σούσι του συγκρίνεται με υψηλού επιπέδου γιαπωνέζικο εστιατόριο. Αλλά γι' αυτό που πληρώνεις, η ποιότητα είναι αξιοπρεπέστατη. Και μην ξεχνάμε ότι είναι sushi bar, όχι sushi restaurant.

Προσφέρεται από μια πρώτη γνωριμία με το σούσι, μέχρι για μια παρεϊστικη έξοδο ή για ένα γρήγορο γεύμα για συνειδητοποιημένους σουσολάτρεις όπως εγώ!

Θα ξαναπάω σίγουρα. Ελπίζω να αντέξει τον σκληρό ανταγωνισμό του σουβλακίου και του μπέργκερ και να βρει τον χώρο του στην hardcore πιάτσα του Πασαλιμανιού.

υ. γ. το σέρβις πολύ καλό. Μια κοπελίτσα εξυπηρετούσε μόνο την ώρα που πήγαμε (νωρίς το βραδάκι). Πολύ κατατοπιστική, ευγενική και άμεση.