Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Ε λοιπον, ως γεννημα-θρεμμα χολαργιωτης που ειμαι, ενα πραγμα που δεν περιμενα ποτε να δω, ειναι να γινεται η περιοχη μου, γευστικος προορισμος και μαλιστα Αξιωσεων! Εδω γεννηθηκα, εδω μεγαλωσα, εδω ενηλικιωθηκα, εδω εζησα τα περισσοτερα χρονια του μεχρι στιγμης βιου μου. Μεχρι πριν απο δυο δεκαετιες, αν ηθελες να βρεις κατι καλο για να φας στο Χολαργο, θα απογοητευοσουν οικτρα!

Σημερα οι προτασεις ατελειωτες και οχι μονο αυτο, αλλα πλεον υπαρχουν και τουλαχιστον τρια με πεντε στεκια που αποτελουν πολο ελξης για ολοκληρη την Αθηνα. Αναμεσα τους Τσιπουριτο, Κουκουναρι και μολις επιβεβαιωσα αλλο ενα: Τη φυσαρμονικα! Μεχρι πριν απο δυο περιπου χρονια ηταν ενα μαλλον απωθητικο σουβλατζιδικο. Τωρα μεταμορφωθηκε σε ενα υπεροχο "μεζεδοποτειον" οπως αυτοπροσδιοριζεται!

Ο χωρος ειναι λιαν χαριτωμενος, με ομορφη διακοσμηση (μαλιστα χθες που πηγαμε ειχε ολοκληρωθει και ο καταλληλος χριστουγεννιατικος στολισμος), καθαριοτητα και ταξη. Ο μεσα χωρος πιο ζεστος και χωρις καπνισμα (επισης πολυ σημαντικο: χωρις οσμες κουζινας! ), ο εξω χωρος για τους καπνιζοντες, πιο "δροσερος", παρα τις σομπες, ομως και οι δυο αξιοπρεπεστατοι. Για το δε σερβις τι να πω? Χαμογελα, γλυκα, ευγενεια και αψογη εξυπηρετηση. Ομορφη μουσικη και στη σωστη ενταση και ενας φωτισμος οτι πρεπει για να φας ευχαριστα!

Ο καταλογος -που σημειωτεον, προσγειωθηκε στο τραπεζι σχεδον αμεσως μολις καθισαμε-μεγαλουτσικος, με εμφαση κυριως στα ορεκτικα. Οι προτασεις εξαιρετικα ενδιαφερουσες, μιας και καταλαβαινες απο την πρωτη ματια, οτι θα φας κατι διαφορετικο η πειραγμενο. Κατι που εγινε με φαντασια αν μη τι αλλο. Μολις αρχισεις να δοκιμαζεις, θα διαπιστωσεις πως ειναι και υπεροχο γευστικα! Μετα απο αρκετη σκεψη και μιας και ημασταν μονο δυο (ενω τα ελκυστικα πιατα ηταν πολλα) αποφασισαμε να παρουμε τα εξης:

-Μιλφειγ μελιτζανας με φετα. Απογειωση! Πιατο αξιωσεων με τη μελιτζανα τελεια ψημενη και την νοστιμη φετα στην ποσοτητα που χρειαζεται ωστε να δενει αρμονικα σε ενα αποτελεσμα υπεροχο! Η τιμη 5,10 η ποσοτητα σχετικα μικρη, αλλα επαρκης. Αξιολογηση 9 στα 10 ανετα.

-Φωλια πατατας με αυγα και τριμμενη γραβιερα. Προκεται για μια πραγματικα ξεχωριστη παραλλαγη του κλασσικου πιατου, που εδω πια γινεται "gourmet" (που λεμε και στα Καλαβρυτα, τον τοπο καταγωγης μου)! Ξεροψημενη, αψογα τηγανισμενη τριμμενη πατατα ωστε να σχηματιζει τη φωλια, εντος της οποιας "κρυβονται" δυο αυγα ματια σκεπασμενα με τριμμενη γραβιερα! Η τιμη 5,90 (ισως μπορεις να πεις ελαφρα τσιμπημενη σε σχεση με τα οικονομικα υλικα της, αλλα η αποψη κοστιζει και αυτη). Σαν αξιολογηση εδω θα βαλω 10 στα 10, μολονοτι δε δινω σχεδον ποτε το 10αρι μου!

-Πουγκια καλοκυθιου με σος φετας. Τεσσερα μικρα πουγκακια γεμισμενα με κολοκυθι και φετα, τηγανισμενα αλλα αναλαφρα, πανω σε μια σως τυριου. Πολυ πολυ νοστιμα, δυστυχως ομως και μικρα και λιγα. Η τιμη στα 4,60, εντιμη για την ποσοτητα. 9 στα 10 και εδω.

-Χοιρινα μπριζολακια λαιμου. Καλοψημενα και ζουμερα με μιαν αναλαφρη σαλτσα λεμονιου και δεντρολιβανου. Δυστυχως δεν συνοδευοταν απο πατατουλες η οτιδηποτε αλλο και με ψιλοστεναχωρησε αυτο. Η τιμη μαλλον λογικη, στα 6,30 και η αξιολογηση 7 στα 10.

-Μισο λιτρο χυμα κοκκινο κρασι, πολυ πανω απο τον μεσο ορο για χυμα εστιατοριου. 3,50 το κοστος-πολυ καλη τιμη για την ποιοτητα του-9 στα 10 με το σπαθι του.

-Ενα τσιζκεικ φραουλας. Εδω θα την πω την αμαρτια μου. Ενα μικρο κερασματακι στην αρχη η στο τελος το περιμενα. Ετσι εχει επικρατησει στην αγορα, ετσι θα ηθελα να γινει και εδω. Γλυκακι σαν κερασμα δεν ειχε και ετσι αποφασισαμε να παρουμε ενα για να δουμε τι παιζει και με τα γλυκα τους. Σχετικα μεγαλο αλλα αρκετα αδιαφορο. Ισως το μονο πιατο που δεν αξιζε. Στα 4,50 η τιμη.

Να μην ξεχασω να πω οτι αρχικα ηρθε στο τραπεζι νερακι σε κανατα και προς τιμην τους δε μας χρεωσαν ενα εμφιαλωμενο, αλλα να γκρινιαξω και λιγο γιατι μας ρωτησαν αν θελαμε ψωμακι με χρεωση η οχι. Απο την αλλη βεβαια, ισως ειναι καλυτερα ετσι. Ο επιχειρηματιας ουτως η αλλως θα στο χρεωσει το ψωμακι εφοσον στο φερει, ασχετα αν αυτο θα φαινεται στον λογαριασμο που θα παρεις στα χερια σου. Οπως και να'χει ομως, καποιο κερασμα λειπει απο το εστιατοριο.

Συνολο για ολα τα παραπανω 30 ευρω (με αποδειξη). Ειναι μια καλη τιμη για την συγκεκριμενη ποιοτητα και δικαιως το μαγαζι ειναι γεματο ακομα και τις καθημερινες.

Συνεπως απο μενα εγκρινεται και με το παραπανω. Μαλιστα θα το ξαναεπισκεφτω λιαν συντομως για να δοκιμασω τις προτασεις που μου εκαναν "κλικ" και δεν πηρα την πρωτη φορα. Χαιρομαι να γραφω καλα λογια. Μη νομιζεις, κατα βαθος ειμαι "καλος ανθρωπος" κι'ας γκρινιαζω συχνα! Ο λογος που γκρινιαζω ειναι γιατι θεωρω οτι η Αθηνα της γευσης, παρα την αλματωδη βελτιωση της τα τελευταια χρονια, συνολικα παραμενει πισω.

Ειναι μεγαλη ανακουφιση να βλεπεις να ανοιγουν στεκια που μας πανε μπροστα. Και σχεδον υποχρεωση μας να τα προτιμαμε!