Σουβλάκι & Σχάρα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Έχετε βαρεθει να παραγγελνετε σουβλακι και να σας φερνουν τη μικρη, καχεκτικη κορη της οικογενειας? Οι πιτες των γευσεων ειναι η Εδεμ σας.

Ας αρχισουμε απο τα βασικα. Τοποθετημενο λιγο μετα τη διασταυρωση Γαλατσιου-Βεϊκου με κατεθυνση προς Κυψελη, βρισκεται αυτο το μικρο, σχετικα χαριτωμενο μαγαζακι. Η κύρια κατασκευη βασιζεται στο ξυλο, χωρις καποιο διακοσμητικο στοιχειο με εντονη σκηνικη παρουσια, μια μεγαλη πλασμα που δειχνει ποδοσφαιρο και ενας πινακας στον τοιχο συνθετουν ολο και ολο το ντεκορ, που συμπληρωνεται απο ξυλινα τραπεζοκαθισματα. Καθε φορα που εχω παει αισθανομαι αμυδρα οτι βρισκομαι σε ψητοπωλειο σε νησι, και ισως το ενιωθα πιο εντονα αν δεν γινοταν ο κακος χαμος στη θαλασσα του Γαλατσιου απο κορνες και πλωτα αυτοκινητα.

Στον παραμεσα χωρο, που ειναι λιγο τσαπατσουλικα στημενος, στα δεξια η ψησταρια και στα αριστερα το πασο της ταμειακης και το τηλεφωνικο κεντρο, που παιρνει φωτια απ τα απανωτα τηλεφωνηματα για ντελιβερι.

Το καπνισμα ειναι κατοχυρωμενο δικαιωμα σε καθε κυβικο εκατοστο του μαγαζιου, αλλα η καλη αποσταση τραπεζιων και ψησταριας αποτρεπει τις γατες απο το να σου επιτεθουν κατα την εξοδο σου, λογω τσικνισμενων ρουχων. Αφου δεν ειναι τραγικα τα πραγματα, γιατι εβαλες 2 μωρη τσιγκουνα, στα παιδια, θα ρωτησεις. Καλη η παρατηρηση σου.

Το 2 το δινω με πονο καρδιας, αλλα ελπιζω να πιασει τοπο και να αλλαξουν παραυτα τον επανω χωρο. Αφου ανεβεις μια στενη, χαμηλοταβανη, στριφογυριστη μεταλλικη σκαλα βρισκεσαι σε ενα χωρο σαν εγκαταλελειμενη αποθηκη, με τις τουαλετες, που δεν αστραφτουν κιολας, και το χωρο της λαντζας, που χασκει με την πορτα ανοιχτη. Δεν ειναι ουτε ωραιο θεαμα, ουτε ωραια αισθηση.

Η εξυπηρετηση συνηθως γινεται απο το μοναδικο σερβιτορο, αφου το μαγαζι δουλευει κατα βαση με τηλεφωνικες παραγγελιες, δεν ειναι και τρομερος πολος ελξης ο χωρος, εδω που τα λεμε. Μια χαρα παιδι, οχι ιδιαιτερα αλεγρο, δεν τον εχω πετυχει ποτε με το χαμογελο στα χειλη, αλλα ειναι πολυ γρηγορος και εξυπηρετικος. Ερχεται αμεσως με καταλογους, ξεζαλωνεται και το κανατοκρατουμενο νερο, και ελαχιστα λεπτα μετα επιστρεφει για παραγγελια, δεν εχει τυχει να χρειαστει να τον ψαξω, ειναι παντα σε κοινη θεα. Οχι οτι ειναι και το Μπακινγκχαμ σε εκταση, αλλα και παλι, ειναι παναχου παρων.

Εχω επισκεφθει τις ΠτΓ 4 φορες συνολο, οι 2 πριν 5-6 χρονια, μια πριν ενα τριμηνο και παλι εχθες. Στην τελευταια μας επισκεψη, παρεα 5 φαγανων ατομων παραγγειλαμε:

-Μια σαλατα "Γευσεων", (4.90€) με μαρουλι, αγγουρι, φιλετο κοτοπουλο ψητο, πιπερια, κρεμμυδι και τυρι regato τριμμενο, αραγμενα σε μια ψημενη σαν μπολ φιλοξενη tortilla. Η ποσοτητα μεγαλη, αλλα η σαλατα καπως στεγνη, δεν ηταν σωστα αρτυμενη και η tortilla θεοστεγνη, της ελειπε το λαδακι να γινει πιο ευχαριστη, Τρωγοταν πιο ανετα μετα απο βουτια στο τζατζικι.

-Μια μεριδα πατατες με τυρι regato, (2.50€) που οπως φαινεται το συμπαθουν εντονως. Πολυ καλη ποσοτητα, επεσε λιγο παραπανω αλατι. Οι πατατες προκατ, αλλα αυτες οι ψωμωμενες, οχι τα πατατακια σε παχος λινγκουινι, και πολυ σωστα τηγανισμενες, τραγανες εξωτερικα και καθολου λαδωμενες. Σιγουρα η σπιτικη πατατα ειναι προτιμοτερη, αλλα και αυτο που μας προσφεραν ηταν αξιοπρεπες.

-Μια μεριδα πιτακια (0.40€) 4 στον αριθμο, τα κλασσικα απο σουβλακι τα μικρα, με λαδακι, ριγανη και αλατι.

-Μια μεριδα γυρο χοιρινο (7.00€) που την βαφτιζεις ανετα "δειπνο για 5μελη οικογενεια. " Ειμαι πλεον πεπεισμενη οτι ο ψηστης σερβιρει με φτυαρι, διοτι στα τραπεζια καταληγει μια πιαταρα με μια αξιοσημειωτη ποσοτητα γυρου, ενω απο κατω και γυρω ξεχειλιζουν κομμενες πιτες σε τεταρτα (2 παρακαλω), οι ιδιες τραγανιστες πατατες, και βουνα απο μαρουλι, λαχανο λευκο, λαχανο κοκκινο, καροτο, ντοματινια, αγγουροροδελες και κρεμμυδια, ολα χωριστα, ολα τακτοποιημενα, ολα απειρα. Συνοδευοταν απο ενα πληθωρικο μπολακι τζατζικι. Το κρεας ειναι καλοψημενο και νοστιμο, τα λαχανικα ραντισμενα με λεμονι και καθολου λαδι, πραγμα που θεωρω πολυ καλο, αφου αρκει το ζουμακι απ το κρεας. Ευγε και παλι ευγε.

-Μια μεριδα γυρο κοτοπουλο (7.00€) στην ιδια λογικη και ποσοτητα με τα ανωτερω, απλως συνοδευεται απο σως Γευσεων, πολυ νοστιμη και οχι ιδιαιτερα μαγιονεζατη. Οταν η σως τελειωσε, ζητησαμε κι αλλη -με σκοπο να μας χρεωθει, φυσικα- και μας εφεραν μεγαλη ποσοτητα (μεγαλυτερη απο της μεριδας), την οποια δε μας χρεωσαν, και την οποια ανανεωσαν ξανα μολις τελειωσε, παλι χωρις χρεωση. Οταν τον ρωτησαμε γιατι δε χρεωθηκε, μας απαντησε με ενα πολυ απλο τροπο, οτι ειναι συνοδευτικο της μεριδας και δεν χρεωνεται χωριστα. Το εκτιμησαμε απιστευτα, δειχνει τιμιοτητα σε βαθμο που σε κανει να απορεις.

-ενα τυλιχτο γιγας κοτοπουλο γευσεων, το οποιο φερνει σε μπουρι σομπας, γυρω στα 600-700 γραμμαρια πραγμα, με ντοματα, τα ιδια λαχανικα με τη μεριδα, πατατες, σως. γκουντα, μπεικον, τυρι φετα και πιπερια. Το γιγας τυλιχτο κοστιζει 3.80€+ 1.20€ η επιλογη να γινει "γευσεων". με την προσθηκη των τελευταιων 4 υλικων. Να τονισω εδω οτι ο φιλος που το παρηγγειλε μας ενημερωσε οτι ειχε τα υλικα σε πληθωρικες ποσοτητες, ειδικα το κρεας, αλλα και το μπεικον, δεν ειχαν τσιγκουνευτει καθολου. Περιττο να πω οτι δεν καταφερε ουτε το μισο τελικα!

-Ενα τυλιχτο γιγας με ομελετα 2 αυγων, με ντοματα, πιπερια, τα πολυφορεμενα πλεον λαχανικα, τυρακι γκουντα, σως Γευσεων και πατατες (3.40€) για την ετερη κοπελα της παρεας που δεν προτιμα το κρεας ιδιαιτερα. Της φανηκε ιδιαιτερα ζουμερο, δεν ειχε στεγνωσει το αυγο απο πολυ τηγανισμα, εσκασε βεβαια και αυτη καπου στη μεση γιατι και χωρις κρεας, παλι σαν το νεογεννητο του Γκοτζιλλα ειναι.

Περιττο, φανταζομαι να πω, οτι εμεινε ποσοτητα ικανη να ταισει μια ντουζινα φανταρους, την οποια μας εκαναν 3 πολυ ομορφα και περιποιημενα πακετα. Το νερακι στην κανατα ανανεωθηκε τρις χωρις να πεταρισουμε βλεφαρο, ο σερβιτορος ηταν πολυ διακριτικος και φροντιζε χωρις να ενοχλει για ολα. Μπραβο απο μενα για την προθυμια και την απλοτητα του, ουτε ξινιλα, ουτε δυσανασχετηση, Ουτε αργοπορια. Μας εφερε τα πιατα ελαχιστα λεπτα αφοτου παραγγειλαμε, χαρη στο πολυαριθμο προσωπικο της κουζινας, και την αποδειξη στην αρχη, μαζι με τα σερβιτσια, καθ ολα νομιμη. 4 απο μενα με ολη μου την καρδια, και ελπιζω καποια μερα να παραδιδει σεμιναρια σωστης συμπεριφορας στο service, θα ωφελουσε πολλους συναδελφους του με τουπε και υφος 100 καρδιναλιων και ενος ιδιοκτητη.

To value for money ειναι η μεγαλυτερη εκπληξη, αφου το κοστος ειναι δυσαναλογα μικρο τοσο για την ποιοτητα, οσο και για την εξωφρενικη ποσοτητα. Για το συνολο της παραγγελιας, που ηταν πολυ τραβηγμενη και ανετα χορταινε και αλλο ενα, ισως και 2 ατομα, δωσαμε το εξευτελιστικο ποσο των 30.2€, ήτοι 6.04€ το ατομο! Με τα στομαχια πρησμενα σαν σε πρωιμη εγκυμοσυνη, νιωθαμε οτι κλεβαμε εκκλησια!

Συμπερασματικα, ευελπιστω να βελτιωσουν λιγακι το χωρο, για ακομα καλυτερες δουλειες, και να ειναι παντα ευρωστοι οικονομικα και αγαπητοι απο τον κοσμο, διοτι αν κατι τους χαρακτηριζει ειναι η απλοχεριά, σε μια χωρα που κοιταει μονο πως θα τα αρπαξει. Είθε να ακολουθησουν και αλλοι το παραδειγμα τους, ειναι πραγματι λυπηρο που η γενναιοδωρια ξαφνιαζει τοσο στις μερες μας.