Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Έχοντας διαβάσει τόσες διθυραμβικές κριτικές για τα Φουρνομαγειρέματα και έχοντας δει την ανοδική του πορεία μέσα από Ask4food τους τελευταίους μήνες, ήταν θέμα χρόνου το πότε θα το επισκεπτόμουν κι εγώ ο ίδιος να το δοκιμάσω. Παράλληλα, έπεσε στην αντίληψη μου μία προσφορά για έκπτωση στο μενού του συγκεκριμένου εστιατορίου, οπότε η απόφαση πάρθηκε με συνοπτικές διαδικασίες.

Η επίσκεψη λοιπόν πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 22/11/2015 το μεσημέρι στις 2.00 από τέσσερα άτομα με τη χρήση δύο εκπτωτικών κουπονιών και αφού προηγουμένως είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση. Τα δύο κουπόνια κόστιζαν 28 € για κατανάλωση μέχρι 40 €.

Το μαγαζί βρίσκεται επί της οδού Ηρώς Κωνσταντοπούλου, σε κοντινή σχετικά απόσταση από την κεντρική πλατεία της Ηλιούπολης. Στο εσωτερικό του καταστήματος υπάρχουν γύρω στα 12-15 τραπέζια, ενώ στον επάνω όροφο διακρίνονται κάποιοι μεγάλοι φούρνοι, όπου απ’ ότι φαντάζομαι βρίσκεται και η κουζίνα. Ευχάριστη εντύπωση πάντως προκαλεί η διακόσμηση του χώρου, η οποία αποτελείται από παιδικές φωτογραφίες του Mickey και της Minnie, μέχρι κουτιά από Monopoly και εξώφυλλα από κόμικς. Οι δε τουαλέτες είναι διακοσμημένες μέχρι και με παρατάσεις της Hello Kitty!

Η εξυπηρέτηση σε γενικές γραμμές ήταν καλή. Στην αρχή μας έφεραν νερό βρύσης το οποίο ανανεώθηκε, ενώ προσφέρθηκαν να βάλουν στο τραπέζι μας και ένα παιδικό κάθισμα για τη 2,5 χρονών κόρη μας. Τα φαγητά ήρθαν στο τραπέζι μας σε σωστούς χρόνους, χωρίς κάποια καθυστέρηση. Απόδειξη κόπηκε κανονικά για τα 30€ της εξτρά χρέωσης της παραγγελίας μας. Στο τέλος δεν προσφέρθηκε κάποιο γλυκό ή κέρασμα, όμως σε αυτό μπορεί και να μην φταίει το προσωπικό του καταστήματος, αφού φύγαμε κάπως βιαστικά, καθώς η μικρή άρχισε να γκρινιάζει.

Από τα πιάτα του μενού δοκιμάσαμε τα εξής:

- Στην αρχή μας έφεραν ψωμί με ένα ντιπ σαν μελιτζανοσαλάτα. Το ψωμί ήταν πολύ νόστιμο και παραγγείλαμε κι άλλο, καθώς χρειάστηκε να κάνουμε ορισμένες «βούτες» στις νόστιμες σάλτσες των πιάτων. Χρεώνεται 0,90 € / άτομο.

- Από σαλάτα επιλέξαμε την πράσινη, η οποία είχε χοντροκομμένο μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια και γραβιέρα και σάλτσα μπαλσαμικού. Ικανοποιητική σε ποσότητα και νόστιμη.

- Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές”, σύμφωνα με τον κατάλογο. Πρόκειται για πατάτες που αντί να τηγανιστούν ψήνονται στο φούρνο με αποτέλεσμα να είναι τραγάνες και χωρίς ίχνος λαδίλας. Είχαν διάφορα μυρωδικά που τους έδιναν μια ιδιαίτερη γεύση. Το μεγάλο όμως φάουλ του πιάτου ήταν το γεγονός ότι οι πατάτες δεν ήταν φρεσκοκομμένες αλλά κατεψυγμένες. Και θεωρώ ότι με αυτό το πιάτο τα Φουρνομαγειρέματα αδικούν τον εαυτό τους, γιατί κατά τα άλλα έχουν πολύ νόστιμα και ευφάνταστα πιάτα που αξίζει να τα δοκιμάσει κανείς. Και μάλιστα απορώ που αυτό δεν έχει επισημανθεί από κανέναν άλλο χρήστη. Ίσως βέβαια και να ήταν μία αστοχία της συγκεκριμένης ημέρας.

- Μία φέτα σκέτη εκτός καταλόγου για χάρη της μικρής. Καλής ποιότητας και αρκετά νόστιμη.

- Μία μερίδα κοτομπουκιές στο πήλινο με μανιτάρια και φαρφάλες. Πολύ νόστιμο πιάτο με ιδιαίτερη σάλτσα (νομίζω ότι είχε κουρκουμά ή κάρυ) το οποίο όλοι μας τιμήσαμε δεόντως. Δυστυχώς η μερίδα ήταν πολύ μικρή.

- Μία παστουρμαδόπιτα, η οποία έρχεται σερβιρισμένη σε ένα μεγάλο πιάτο, συνοδευόμενη από μία εύγεστη και πικάντικη σως. Ειλικρινά είναι η καλύτερη παστουρμαδόπιτα που έχω δοκιμάσει στη ζωή μου! Χωρίς ίχνος λαδίλας αφού ψήνεται στο φούρνο, με πλούσια γέμιση παστουρμά και τυριού, ενώ και η μερίδα ήταν άκρως ικανοποιητική.

- Από κυρίως πήραμε μια μερίδα μπιφτέκια πολίτικα με πιπεριά Φλωρίνης, η οποία περιελάμβανε τρία μπιφτέκια, πατάτες φούρνου και μουστάρδα με χοντρό πιπέρι. Το πιάτο έχει αρκετά μυρωδικά και φάνηκε σχετικά βαρύ ιδιαίτερα στις γυναίκες της παρέας. Επίσης δεν ήταν τόσο έντονη η γεύση του κιμά, η οποία χανόταν στη φρυγανιά που είχε χρησιμοποιηθεί. Δεν μας ικανοποίησε ούτε γευστικά, ούτε ποσοτικά.

- Δοκιμάσαμε χοίρινο με σάλτσα μουστάρδας το οποίο ήταν πάρα πολύ νόστιμο. Μεγάλη μερίδα από χοιρινό κομμένο σε μπουκίτσες και το ποίο είχε μαγειρευτεί σε σάλτσα μουστάρδας. Νοστιμότατο γευστικά, συνοδευόταν από άγριο ρύζι, το οποίο έδενε απόλυτα με το κρέας. Περιττό να αναφέρω ότι η σάλτσα ήταν τόσο νόστιμη, που κυριολεκτικά σκουπίσαμε το πιάτο και μάλλον τα παιδιά στη λάντζα θα το πέρασαν για καθαρό!

- Χοιρινό κότσι, ψημένο στο φούρνο με κρούστα με δεντρολίβανο, το οποίο συνοδευόταν επίσης από πατάτες φούρνου και μουστάρδα. Εδώ το κότσι τα σπάει! Όπως έχει αναφερθεί και από τους περισσότερους φίλους του Ask4food, το κρέας ήταν τόσο ζουμερό, μαλακό και νόστιμο που δεν χρειαζόταν μαχαίρι για να το κόψεις. Δε είχε καθόλου λίπος και κοβόταν άνετα με το πηρούνι. Σίγουρα ήταν το καλύτερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε. Μπράβο στο μάγειρα!

Για όλα τα παραπάνω μαζί με μισό κιλό κρασί λευκό Μοσχοφίλερο το οποίο ήταν ιδιαίτερα εύγευστο, ο λογαριασμός έφτασε στα 70 €, ενώ εμείς πληρώσαμε 58 € λόγω έκπτωσης. Γενικά πιστεύω ότι πρόκειται για καλή σχέση ποιότητας τιμής, αν και ίσως ορισμένες μερίδες θα έπρεπε να είναι πιο χορταστικές.

Οι αστοχίες που ανέφερα παραπάνω με αποτρέπουν από το να βαθμολογήσω με τεσσάρι κάποια από τις κατηγορίες. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι το εν λόγω εστιατόριο δεν είναι καλό. Νομίζω ότι αξίζει κανείς να το επισκεφθεί και να δοκιμάσει ορισμένα από τα πιάτα του και σίγουρα δεν θα το μετανιώσει. Το προσωπικό δείχνει ότι προσπαθεί για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Δεν βρίσκεται άλλωστε τυχαία στις κορυφαίες θέσεις των εστιατορίων του Ask4food.

2015-12-06 05:19:47

Θα ήθελα πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την επίσκεψη σας στο κατάστημα μας αλλά και στη διάθεσή σας να γράψετε την άποψη σας για εμάς
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων όμως θα ήθελα να επισημάνω τα εξής
Πρώτα από όλα θα ήθελα να σας πω ότι η πατάτες crispy δεν είναι κατεψυγμένες και δεν μπορώ να καταλάβω πως ελαφρά την καρδία δηλώνετε κάτι τέτοιο.
Απλά έχουν συγκεκριμένη διαδικασία παραγωγής και φυσικό είναι να μην είναι εύκολο αντιληπτό πως γίνεται μια πατάτα στο φούρνο να γίνεται ετσι.
Δεύτερο που θα ήθελα να επισημάνω ότι οι κοτομπουκιες δεν είναι μερίδα αλλά φούρνο μεζές και κατά τη προσωπικη μου άποψη για μεζές που στοιχίζει 5.50 € είναι πλούσια. θα σας πω ότι αρκετός κόσμος το παίρνει ως κυρίως πιάτο και αυτό θα μπορούσατε να το επιβεβαίωσε τε από προηγούμενες κριτικές σε αυτό εδώ το site.
Όσο για τα μπιφτέκια θα έρθω να σας επιβεβαιώσω και να σας δηλώσω ότι είναι πιάτο που έχει φανατικούς οπαδούς και φανατικούς εχθρούς είναι πολύ ιδιαίτερα και δεν αρέσουν σε όλους.
Και πραγματικά είναι αποδεκτό και φυσικά αντιληπτό
Πάντως το σημαντικότερο από όλα είναι αυτή η επικοινωνία ώστε να πηγαίνουμε παρακάτω και να αλαζουμε πράγματα όταν χρήζουν αλαγης και να αντιλαμβανομαστε πολύ γρήγορα τι συμβαίνει γύρω μας
Δυστυχώς η εποχή δεν συγχωρεί λαθη.
Με εκτίμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ