Beer Restaurants - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

To "Abacus" είναι ενας all day χώρος με american-style γεύσεις (και κάποιες κλασικές ελληνικές) στη Δάφνη, στον πεζόδρομο του μετρό, ακριβώς απέναντι από την πλατεία Καλογήρων. Το σημείο είναι αρκετά κεντρικό και η πρόσβαση με το μετρό πανεύκολη. Το παρκάρισμα σχετικά εύκολο και αναλόγως της ώρας.

Τι εννοώ all day χώρος; Εϊναι ανοικτός από το πρωί για καφέ και συνεχίζει μέχρι το βράδυ με φαγητό αλλά και ποτό. Σαν χώρος είναι μεγάλος, και η διαρύθμιση θυμίζει μπυραρία. Έχει μια μεγαλούτσικη μέσα αίθουσα με μεγάλα αλλά και μικρότερα τραπέζια και τον ημιυπαίθριο χώρο μπροστά, ο οποίος είναι σκεπασμένος. Από μπύρες όμως, σαν μπυραρία δεν έχει την ποικιλία που έχουν οι μπυραρίες πχ της Αργυρούπολης, που είναι κοντά. Σαν γεύσεις κυριαρχούν american style burgers αλλά και μερίδες κλασσικής ελληνικής κουζίνας πχ κοντοσούβλι(! ).

Σε γενικές γραμμές προσπαθεί να καλύψει όλους τους πιθανούς γευστικούς ανταγωνιστές του που βρίσκονται στην πλατεία Καλογήρων.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή. Ίσως όχι τόσο γρήγορη, μια και με το που κάτσαμε περιμέναμε μέχρι να μας στρώσουν και να πάρουν παραγγελία και στη συνέχεια τα φαγητά είχαν μια μικρή καθυστέρηση. Αυτό όμως πιθανώς να σημαίνει ότι είναι φρέσκα. Εξάλλου είχαμε μια πολύ ωραία κουβέντα οπότε δε μας δυσκόλεψε η αναμονή. Δε γνωρίζω βεβαια τι θα γίνεται σε περιπτώσεις όπου είναι γεμάτο όλο το μαγαζί. Έβαλα 4 ωστόσο για να ισοσκελίσω τα 2 στη γεύση και value for money (αμφότερα 2.5).

Πήραμε για ορεκτικό τυρομπουκιές, που ήταν δύο μεγάλες φλογέρες, γεμισμένες με τυριά, νόστιμο ορεκτικό, 1 μερίδα ψητά λαχανικά με ταλαγάνι, καλή μερίδα, καλή εκτέλεση και τρια burger δυο greek king(μεγάλο burger, μεγάλο μπιφτέκι, δε θυμάμαι όλα τα υλικά αλλά είχε καραμελωμένο κρεμμύδι, μπείκον, cheddar συν φέτα) και ενα king(το ίδιο χωρίς φέτα).

Πάμε τώρα στο γιατί στη γεύση βάζω 2 και στο value for money 2. Καταρχάς τα burgers δε συνοδεύονται από πατάτες, τις οποίες προσθέτεις εσύ με έξτρα κόστος(1,20 πατάτες και sauce). Δηλαδή το burger μου έφτασε στα 10 ευρώ περίπου. Η ποσότητα ήταν καλή, αλλά η ποιότητα/γεύση δε δικαιολογεί την τιμή. Βέβαια είδα και μια σαλάτα (του καίσαρα?) σε ποσότητα ίση με ένα μεγάλο μπωλ, οπότε μπήκε στα υπόψιν σε μελλοντική επίσκεψη.

Για τα παραπάνω συν 2 μπύρες και μια coca cola το ποσό έφτασε στα 49 ευρώ. Καλό για συνοικιακό μαγαζί, ειδικά στην περιοχή της Δάφνης.

Αν μου άρεσε και αν θα ξαναπήγαινα; Να πω την αλήθεια, μου άρεσε η έξοδος, μια και είχα καιρό να δω τους φίλους μου. Τα φαγητά ήταν αποδεκτά σε τιμή και γεύση, ειδικά για την περιοχή, το ίδιο και η μουσική και η ατμόσφαιρα. Το abacus δε νομίζω να φιλοδοξεί να μπει στο γαστριμαργικό αστερισμό των Michelinατων εστιατορίων ή να προσελκύσει κόσμο από μακριά. Σαν μια συνοικιακή εναλλακτική λοιπόν για american style φαγητό ή μια μπυρα είναι καλό, οπότε μπορεί και να ξαναπάω. Πάντως ένα τέτοιο υπάρχει σε κάθε γειτονιά, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει κάποιος να ξενιτευτεί για να το δοκιμάσει.