Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Τα Φουρνομαγειρεματα σαρωνουν! Και στο παρον σαιτ αλλα και στην καθημερινοτητα τους! Ανθρωποι απο καθε γειτονια της Αθηνας σπευδουν να δοκιμασουν την κουζινα αυτου του ξεχωριστου εστιατοριου στην Ηλιουπολη! Και τολμω να πω οτι σχεδον μου κακοφανηκε αυτη η μανια! Και πηγα ως εκει (δεν μου πολυαρεσει, εχω να σου πω, αγαπητε αναγνωστη να διανυω ολοκληρη την Αθηνα μονο για να φαω, αλλα πηγα) πιο πολυ για να ανακαλυψω την υπερβολη. Για να εκφρασω τις αντιρρησεις μου. "Αμαν πια! Πολλα μας τα κανατε με τα Φουρνομαγειρεματα πλεον! ".

Κι όμως αγαπητε αναγνωστη. Ειμαι υποχρεωμενος να πω την αληθεια! Απετυχα τελειως!

Πηγαμε δυο ατομα βραδακι καθημερινης και βασανιστηκαμε αρκετα να βρουμε το εν λογω καταστημα, γιατι βρισκεται σε εναν μαλλον πολυ ησυχο δρομο της Ηλιουπολης (ησυχο προαστιο ουτως η αλλως κι' αυτη), που εκτος των αλλων, σε ολες τις ταμπελες, αλλα και στις αναζητησεις στο Google, γραφεται λαθος: "Ηρώς Κωνσταντόπουλου". Αν και γενικα ανορθογραφος ο ιδιος και αρκετα απροσεκτος οταν γραφω, ξερω οτι θα επρεπε να τονιζεται στο "που" και οχι στο "ντο", οπως οι επισημες ταμπελες του Δημου γραφουν. Αφηνω το "Ηρώς" που πιο σωστο θα ηταν "Ηρούς" κατα την ταπεινη μου αποψη. Θα μου πεις, πολυ παραξενο να μιλαει για τονισμους καποιος που γραφει άτονα! Σωστο κι'αυτο....

Φτασαμε που λες και καθισαμε σε ενα τραπεζακι δυο ατομων (τα προσεχουν αυτα στο μαγαζι - εχουν κοσμο και κοιτουν να βολεψουν οσο περισσοτερους γινεται και καλα κανουν ως επαγγελματιες στις μερες μας). Το περιβαλλον ειναι λιαν ευχαριστο, καθαρο και νοικοκυρεμενο και με μια διακοσμηση που προσωπικα βρισκω οτι βγαζει μιαν αθωοτητα. Το σερβις αμεσο. Οι καταλογοι προσγειωθηκαν στο τραπεζι μας σχεδον αμεσως. Να σημειωσω εδω οτι οποτε χρειαστηκε να μαθουμε καποια λεπτομερεια για το μενου και οι δυο σερβιτοροι ηξεραν να μας απαντησουν και μαλιστα με ακριβεια, πραγμα αρκετο σπανιο στην Αθηνα του 2015. Εμεις, μετα απο μελετη, αποφασισαμε να φαμε:

-Μελιτζανοσαλατα σπιτικη. Καπνιστη, μυρωδατη, αερινη, απολαυστικη. Αν πρεπει να τη βαθμολογησω, θα πω 9 στα 10. Η δε τιμη, λογικοτατη, στα 3,20.

-Σαλατα φουρνιστη. Λαχανικα ψημενα στον φουρνο με καραμελωμενο μπαλσαμικο. Εδω εχουμε να κανουμε με κατι εξαιρετικο! Τετοια σαλατα δεν εχεις ξαναφαει. Κατι τοσο νοστιμο, αλλα και παραλληλα ελαφρυ, κατι τοσο υπεροχο! 10 στα 10 αν και οπως εχω ξαναπει, το 10ρι μου δεν το δινω σχεδον ποτε, Τιμη 5,50, επισης μια χαρα.

-Πατατες "crispy", σαν τηγανιτες, οπως γραφει και το μενου. Νοστιμοτατες, αρωματισμενες τελεια και αναλαφρες μιας και γινονται στον φουρνο. Με μια μικρη διαφορα: Οτι τηγανιτες δεν τις λες! Ειμαι λατρης του ειδους, μεγαλος πατατοφαγος σου λεω και ξερω πεντε πραγματα. Εχουμε ενα νοστιμο πιατο με πατατες, αλλα ουχί τηγανιτες, ουτε σαν τηγανιτες! Τιμη 3,80, αξιλογηση 8 στα 10.

-Ρεβυθαδα. Κλασσικη κυκλαδιτικη ρεβυθαδα, αλλα στην τελεια εκδοχη της. Φανερα αργοψημενη και απολαυστικη μεχρι την τελευταια μπουκια! 9 στα 10 και τιμη μονο 4,30!

-Καπνιστη χοιρινη μπριζολα με κρασι και πατατουλες φουρνου. Ζουμεροτατη και νοστιμοτατη. Οι δε πατατες ελιωναν στο στομα! Συστηνεται για τους κρεατοφαγους. 9/10 και κοστος 9,80.

-Χοιρινο με μουσταρδα και αρμπαροριζα και συνοδεια αγριου ρυζιου. Μου αρεσε πολυ, παρα το γεγονος οτι δεν ειμαι φαν της αρμπαροριζας και αρχικα ανησυχησα μηπως "φαινεται" παραπανω στο πιατο και καλυψει ολες τις γευσεις. Επεσα εξω (παλι! ) ευτυχως. Το πιατο ειναι αρμονικοτατο και πεντανοστιμο. 8/10 βαθμολογια και 8,80 η τιμη του.

-Μισο κιλο κοκκινο (χυμα) κρασι καμπερνε. Το κρασι οπως πρεπει να ειναι. Κουραστηκα να δοκιμαζω αδιαφορα η αγευστα κρασια, οπως συνηθως σερβιρουν ως χυμα. Εδω ειχαμε ενα σωστο κοκκινο κρασακι! 9/10 και κοστος 4,50. Υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξεις αγιωργιτικο με 4 ευρω το μισοκιλο, αλλα δεν το πηρα και δεν ξερω να πω.

Τελος μας εφεραν γλυκακια σε δυο γυαλινα σφηνακια, ενα με μους σοκολατας και ενα με φανταστικο "λευκο" χαλβα ψυγειου. Τοσο μου αρεσε ο δευτερος που ζητησα να μου φερουν σε κανονικη μεριδα! Ομως φευ! Δεν εγινε ποτε! Μου εφεραν (προκειμενου να με χορτασουν) 4-5 μικρα σφηνακια χαλβα, γιατι οπως μου εξηγησαν, δε γινεται να σερβιριστει αυτο το γλυκο σε κανονικο πιατο, δεν στεκεται! Μαλιστα ηρθε ο ιδιος ο σεφ για να μας το εξηγησει και να μας κανει και μια περιγραφη της συνταγης.

Πειστηκαμε και για την αδυναμια σερβιρισματος, αλλα και -κυριως- να μην επιχειρησουμε να το φτιαξουμε σπιτι. Χαλβας σιμιγδαλενιος στο φουρνο και μαλιστα με γαλα, το εχεις ξανακουσει? Ουτε εγω!
Μην ξεχασω να αναφερθω στο τελειο σπιτικο ψωμακι που ερχεται αρχικα με συνοδευτικο καποια σως την οποια βρηκα μαλλον αδιαφορη. Ομως εκεινο το ψωμακι ειναι τοσο υπεροχο, που το εφαγα μονο με ελαχιστο ελαιολαδο (απ'αυτο που υπηρχε στο τραπεζι, πολυ καλης ποιοτητας και εκεινο) και καταχαρηκα!

Συνολικο κοστος 42 ευρω. Θα μπορουσε να πει κανεις πολλα για δυο ατομα. Κι ομως στην περιπτωση μας δεν ισχυει αυτο, διοτι πηραμε ενα σκασμο πραγματα. Και σα να μη φτανει αυτο, δεν αφησαμε και τιποτα στο πιατο μας. Και σα να μη φτανει αυτο (ξανα), δε δυσκολευτηκε καθολου το στομαχι μας με την ποσοτητα αν και ηταν βραδυ!

Μη ρωτας αν το συστηνω, ειναι αυτονοητο πως ναι! "Συστηνω και επαυξανω" για να παραφρασω και μια στρατιωτικη ατακα, απο τοτε που υπηρετουσα και ετρωγα καμπανες οι οποιες "εγκρινονταν και επαυξανονταν" απο το διοικητη.

Υ. Γ: Ειναι καπως παραλειψη να μη γραψω για τον χαριτωμενο σεφ! Ομως η πληθωρικη του περσονα ειναι αδυνατον να περιγραφει σε λιγες γραμμες. Θα χρειαζομουν και πολυ χωρο και πολυ χρονο για να καταφερω κατι τετοιο και παλι χωρις μεγαλη επιτυχια. Κλεινω λοιπον και σας προτρεπω να μη χασετε και αυτη την ευχαριστηση με την πρωτη ευκαιρια: Να τον γνωρισετε!

2015-12-08 14:18:25

ΘΑ ηθελα αρχικα να σας ευχαριστησω για την επισκεψη σας στο καταστημα μας...

Σε δευτερη φαση για την διαθεση σας να γραψετε για εμας και να μας επαινεσετε με τα καλα σας λογια. Θα ηθελα πραγματικα να σας υποσχεθω οτι παντα μα παντα θα κανω τα αδυνατα δυνατα ωστε να μην αλλαξει ποτε αυτο που πραγματικα μας εκανε να ξεχωρισουμε: Το καλο φαγητο ο σεβασμος προς ολους εσας και η αγαπη μας γιαυτο που κανουμε

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

Υ. Γ. χαιρομαι πραγματικα να μιλαω με ολους εσας και απο αυτο να βελτιωνομαι και προσωπικα αλλλα και σαν επιχειρηση.
αυτο εχει τελικα μεγαλη αξια και δεν θα το αλλαξω ποτε...

2015-12-08 18:30:30

Χαιρομαι για τον επαγγελματισμό σας, την αξία σας και τον ζεστό τρόπο με τον οποίο υποδεχεστε τους πελάτες σας.

Σας εύχομαι και άλλες, ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον.

2016-06-14 12:42:24
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την manos36.