Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Σκεφτόμουν μέρες τώρα αν θα γράψω την κριτική μου για το συγκεκριμένο εστιατόριο.. Έχουν προηγηθεί μερικές πολύ καλές κριτικές από έγκριτά μέλη του site και η αλήθεια είναι πως η δική μου εμπειρία δεν ήταν αντίστοιχη.

Έχουμε και λέμε λοιπόν!
Πρωτοδιαβάζω για την pizzeria στο site και την κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Έτσι, μια Κυριακή του Νοέμβρη μετά την επίσκεψη στην εξαιρετική έκθεση που φιλοξενεί η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών ("Digital revolution" => by the way, όσοι δεν έχετε πάει ακόμα, να πάτε! ) και μιας και είμαστε στην περιοχή, ρίχνω την ιδέα, τσιμπάει το έτερον ήμισυ και 5 λεπτά μετά βρισκόμαστε να καθόμαστε στην pizzeria dei fratelli.

Πρώτη εντύπωση πολύ καλή. Ωραίος χώρος, τον έχουν περιγράψει πολύ αναλυτικά οι υπόλοιποι στις κριτικές τους. Γωνιακό μαγαζί, με τζαμαρία, μοντέρνα διακόσμηση, χωρίς υπερβολές, σε αποχρώσεις του γκρι και του μαύρου.
Αναφορικά με την θέρμανση και επειδή είδα ότι έχει γίνει λόγος γι αυτό το θέμα και σε κάποια από τις προηγούμενες κριτικές, είχα και εγώ λίγο πρόβλημα, κρύωνα ελαφρώς, ίσως έφταιγε η ανοιχτή πόρτα? δεν ξέρω.. Αλλά επειδή ήταν από τις πρώτες μέρες που έπιασε κρύο (εξαιρετικά μουντή και συννεφιασμένη μέρα) δεν θα σταθώ σ' αυτό.

Και πάμε στο βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε και που ήταν η εξυπηρέτηση. Φθάσαμε στο μαγαζί, περί τις 4 το μεσημέρι και όταν μπήκαμε υπήρχαν άλλες 3 παρέες μόνο. Και μέχρι που φύγαμε προστέθηκε ακόμα μία. Δεν μπορώ λοιπόν να δικαιολογήσω καθόλου το αργό σέρβις και την καθυστέρηση στην άφιξη των πιάτων, ιδίως μάλιστα από την στιγμή που κανένας εκ των υπευθύνων δεν μπήκε στην διαδικασία να μας δώσει εξηγήσεις. Συγκεκριμένα λοιπόν, αφότου μπήκαμε και έσπευσαν να τοποθετήσουν στα τραπέζια μας τα σουπλά και να μας δώσουν τους καταλόγους, πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να έρθει ο κύριος που πήρε την παραγγελία μας. Έπειτα αφού μας έφερε τη σαλάτα, πέρασε πάαααρα πολύ ώρα μέχρι να καταφθάσει η πίτσα.. και πάλι, αφού φάγαμε τη μισή, θυμήθηκαν να μας φέρουν και το πιάτο με τα ζυμαρικά.

Όλη αυτή την ώρα δεν είχαμε καμία ενημέρωση για την τύχη της παραγγελίας μας, μόνο όταν έφεραν επιτέλους την πίτσα μας είπαν ένα "συγνώμη για την καθυστέρηση" και ότι "τα ζυμαρικά έρχονται αμέσως", Πράγμα που όμως, και πάλι δεν τήρησαν, καθώς είχαμε ήδη φάει τη μισή πίτσα και είχαμε δώσει την άλλη μισή να μας την κάνουν πακέτο, όταν έφθασαν τα ζυμαρικά.

Η παραγγελία μας:
-Αντί για ψωμάκι, κομμάτια φοκάτσιας - ζεστά, καλοψημένα και μπόλικα σε ποσότητα - συνοδευόμενα από dip ροζουλί χρώματος => το dip δεν θεωρώ πως ήταν πετυχημένο, μου θύμισε γνωστή σάλτσα από ταχυφαγείο που συνήθιζα να επισκέπτομαι στα παιδικά μου χρόνια, αν και είχε και την πιπεριά μέσα και ήταν κάπως πιο καυτερό.

-Σαλάτα toscan rossa => με lola rossa, μαρούλι, κάσιους, μύρτιλα, κατσικίσιο τυρί, coppa citterio & tuscan dressing. Αρκετά καλή σε ποσότητα και σε ποιότητα, μας άρεσε.

-Melazane alla parmegiana => tagliatelle με παναρισμένη μελιτζάνα και παρμεζάνα σε μείγμα τυριών, γαρνιρασμένα με σάλτσα ντομάτας και pesto βασιλικο. Στην αρχή όταν έφθασε το πιάτο, ανησύχησα πραγματικά. Είδα τα ζυμαρικά από κάτω και από πάνω τους το πυργάκι με τις μελιτζάνες και σκέφτηκα πως την πατήσαμε, γιατί θεώρησα πως αφού η μελιτζάνα δεν είχε ανακατευτεί με τα ζυμαρικά και με την σάλτσα, δεν θα χε δώσει γεύση και άρα το πιάτο δεν θα ήταν αυτό που θέλαμε. Πλήν όμως είχα άδικο, το πιάτο ήταν πολύ "δυνατό", πεντανόστιμο και ο συνδυασμός των υλικών άψογος. Στα συν και το γεγονός ότι σου τρίβουν επιτόπου το τυρί πάνω από το πιάτο.

-Pizza Fratelli (40 cm) => με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, ανάμεικτα τυριά, ζαμπόν, μπέικον, φρέσκα μανιτάρια, πιπεριές, & ντοματίνια confi. Τα υλικά πολύ καλά, το μέγεθος καλό (πήραμε τη μισή για το σπίτι - είπαμε μας άφησαν πολύ ώρα με την φοκάτσια - και την σαλάτα- οπότε την φάγαμε όλη), αλλά εγώ είχα θέμα με τη ζύμη, διότι δεν ήταν του γούστου μου. Ούτε λεπτή ούτε παχιά και ψεροξημένη. Σ' άλλους αρέσει και σ' άλλους όχι. Για παράδειγμα εγώ προτιμώ τις πολύ λεπτές ζύμες, οπότε νομίζω θα πρεπε μιας και είναι ένα μαγαζί που ρίχνει το βάρος του στην πίτσα, να δίνει κάποιες επιλογές ως προς τη ζύμη, ώστε να καλύπτει αν όχι όλα - τότε τα περισσότερα- γούστα.

-2 Ποτήρια peroni

O συνολικός λογαριασμός περί τα 20 ευρώ το άτομο.

Υγ: στην σελίδα τους στο ίντερνετ μπορείτε να δείτε όλο τον κατάλογο καθώς επίσης και φωτογραφίες των πιάτων.

Στο τέλος επέμεναν να μας κεράσουν καφέ, εμένα μάλιστα που με είδαν διστακτική λόγω ώρας, προσφέρθηκαν να μου τον κάνουν decafeine. Το ίδιο κέρασμα είδα και στα γύρω τραπέζια.

Αν θα ξαναπάω? Ειλικρινά δεν ξέρω, χαλάστηκα πολύ από την τόση καθυστέρηση. Ενώ και από τα πιάτα περίμενα κάτι καλύτερο, είχα άλλωστε μεγάλες προσδοκίες λόγω και των τόσο καλών κριτικών που είχα διαβάσει.
Δεν ξέρω τι έφταιξε στη δική μας περίπτωση, ούτε μπορώ να μαντέψω, αν πάντως με τόσο λίγο κόσμο πελαγώνουν, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται μέρες που είναι γεμάτοι..
Για την ιστορία το ζευγάρι που ήρθε μια ώρα μετά από εμάς εξυπηρετήθηκε ταχύτατα και μάλιστα φύγαμε ταυτόχρονα από το μαγαζί.

(Επίσκεψη 15.11.2015)