Bar Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Το τελευταίο διάστημα είμαι αναγκασμένη να μείνω εκτός της πολυαγαπημένης μου συνήθειας, της εξόδου για φαγητό, λόγω μιας μικρής περιπέτειας υγείας. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ από το Ask4food τις νέες ανακαλύψεις των φίλων καλοφαγάδων και μάλιστα πολλά από αυτά έχουν μπει στα υπόψιν...

Μπορεί, λοιπόν, αυτό το διάστημα να απέχω από εξόδους για φαγητό αλλά οφείλω μια κριτική για ένα μαγαζί που έχω επισκεφθεί πολλές φορές αλλά δεν είχα ανεβάσει μέχρι τώρα κριτική... Πρόκειται για ένα all day bar restaurant στον πεζόδρομο της Μαντζαγριωτάκη στην Καλλιθέα, απέναντι από το Δημαρχείο της πόλης. Ένας πεζόδρομος που το τελευταίο διάστημα έχει αναπτυχθεί σημαντικά με χαριτωμένα καφέ και μεζεδοπωλεία.

Το Point 105 Bistrot & Cocktail Bar είναι ένας σχετικά καινούργιος χώρος, δεν πρέπει να έχει συμπληρώσει δύο χρόνια ζωής ακόμα, ο οποίος εσωτερικά είναι ιδιαίτερα προσεγμένος ως προς την διακόσμηση και σε ταξιδεύει σε κάποιο παριζιάνικο μπιστρό. Περιποιημένος είναι και ο εξωτερικός χώρος στον πεζόδρομο, ο οποίος διαφέρει από τα τυπικά καφέ με σιδερένια φερφορζέ τραπέζια και καρέκλες.

Το προσωπικό και οι ιδιοκτήτες (;) είναι ιδιαίτερα ευγενικοί και εξυπηρετικοί ενώ σε πολύ καλό επίπεδο για το είδος και τις τιμές του, που είναι απόλυτα εναρμονισμένες με την εποχή, είναι και οι γεύσεις του. Εκτός από καφέδες και πολλά και πρωτότυπα είδη τσάι για τους funs του είδους, διαθέτει μια μεγάλη ποικιλία από σνακ (πολύ ωραίο club) αλλά και νόστιμες σαλάτες και πιάτα.

Εμείς έχουμε δοκιμάσει μια σαλάτα με κοτόπουλο πολύ νόστιμη, τα μπιφτέκια σχάρας που ήταν ωραία και κρεατένια αλλά και κάποια κεφτεδάκια με μια γλυκόξινη σάλτσα πολύ νόστιμα. Όμως επειδή το εν λόγω κατάστημα παίζει με διάφορες ενδιαφέρουσες προσφορές έχουμε δοκιμάσει και: 1ον. Ομελέτα μιας και τα πρωινά την προσφέρει μαζί με τον καφέ και ψωμάκια στην τιμή των 5 ευρώ. Την δοκίμασε ο καλός μου και του άρεσε... 2ον. Την προσφορά που περιλαμβάνει δύο καραφάκια (τσίπουρο ή ρακί) των 50 ml με τρία πιατάκια διαφορετικά κάθε φορά στην τιμή των 5,5 ευρώ. Πρόκειται για μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα προσφορά μιας και κάθε φορά σου φέρνουν και κάποιο άλλο πιατάκια από τα πιάτα του μαγαζιού και ότι έχουμε δοκιμάσει είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και σωστό γευστικά (μπουτάκια κοτόπουλο με μια λευκή σάλτσα, μελιντζανοσαλάτα, βασιλοτύρι, κεφτεδάκια) και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι αλλά θυμάμαι ότι όλα είναι αξιοπρεπέστατα. Επιπλέον σου φέρνουν νόστιμο ψωμάκι μπαγκέτα χωριάτικη που δεν χρεώνεται...

Επιπλέον, όπως έχουμε δει αλλά δεν έχουμε πετύχει στις επισκέψεις μας έχει διάφορα events όπως πρωινά Σαββάτου με σαξόφωνο ή stand up comedy κάποιες μέρες και όχι μόνο. Στην σελίδα του στο facebook μπορείτε να ενημερωθείτε.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα μαγαζί που φαίνεται ότι το ψάχνει προς πολλές κατευθύνσεις και πιστεύω ότι αν βρεθείτε στην περιοχή ή είστε κάπου κοντά αξίζει μια ευκαιρία...