Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Μόλις τώρα γύρισα σπίτι από την Pizzeria Dei Fratelli και ήδη από τον δρόμο είχα αρχίσει να σκέφτομαι την κριτική που θα έγραφα. Δυστυχώς όμως ξέχασα την απόδειξη και έτσι δεν θα είμαι ακριβής στις τιμές.

Είχα διαβάσει κριτικές εδώ κ είχα ακούσει και σχόλια, απο προσωπικούς φίλους, για το συγκεκριμένο μαγαζί εδώ και καιρό και ήθελα να πάω αλλά δεν είχε τύχει. Τώρα λοίπον που ένας φίλος μου μου είπε οτι εδώ και καιρό είχε επιθυμήσει Ιταλικό, δεν το σκέφτηκα καθόλου κ του πρότεινα κατευθείαν το συγκεκριμένο μαγαζι!!!

Ήταν αργά μεσημέρι την ώρα που φτάσαμε, περίπου 16:30, δεν είχε κόσμο το μαγαζί, ένα ζευγάρι ακόμα. Μας υποδέχτηκε μία χαμογελαστή κυρία και μας είπε να καθήσουμε οπου μας αρέσει. Ο χώρος είναι πόλυ ωραίος με διακριτική διακόσμηση.

Η κυρία που μας υποδέχτηκε μας έφερε τα menu και μας ρώτησε εάν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης, ζεστό ή κρύο. Ζήτησαμε απλό βρύσης. αφού μελετήσαμε λίγο το menu τελικά καταλήξαμε να παραγγείλουμε:

-Caesar Salad περίπου στα 7,50€
μαρούλι, ψητό κοτόπουλο, κρουτόν, νιφάδες παρμεζάνας, caesar dressing

-Penne con Pollo e Moscato D’Asti περίπου στα 9,00€
Πένες µε ροζ κρέµα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωµες πιπεριές, εστραγκόν, σβησµένo µε Moscato D’Asti

-Carbonara con Guanciale περίπου στα 8,50€
αυθεντική Ιταλική συνταγή με spaghetti, guanciale, μπείκον, αυγό και παρμεζάνα.

-focaccia & dip 1€
Ιταλικό ψωμί με dip το οποίο μας πρότεινε ο κύριος που μας πήρε παραγγελία.
και δύο ποτήρια λευκό κρασί 3,5€/ποτήρι.

Τέλος παραγγείλαμε κ 2 γλυκά
-mini sweet calzone περίπου στα 3,90€
-Chocolate Cherry Cake περίπου στα 4,90€ με παγωτό +1,50€

Όλα ήταν εξαιρετικά, η ποιότητα των υλικών φαινόταν από μακρια, η σαλάτα φρεσκότατη και το κοτόπουλο ζουμερό, τα ζυμαρικά al dente, όπως τα προτιμώ, ίσως η ροζ κρέμα πάπρικας να ήθελε λίγη παραπάνω ένταση, αλλά αυτό είναι προσωπικό, καθώς ο φίλος μου δεν είχε την ίδια αποψη.

Το κρασί ήταν ευχάριστο και τα ψωμάκια απλά υπέροχα! Μέχρι κ εγώ που δεν τρώω ψωμί δεν μπορούσα να σταματήσω να τρώω! Το mini sweet calzone για μένα είχε πάααααααααρα πολύ σοκολάτα, το οποίο δεν είναι απαραιτήτως κακό, ανάλογα τι αρέσει στον καθένα και το Chocolate Cherry Cake το οποίο συνοδεύσαμε με παγωτο βανίλια ήταν απλά από τα πιο ωραία cake που έχω φαει τον τελευταίο καιρό. ΤΕΛΕΙΟ!!!!

Σύνολο για όλα αυτα δωσαμε κάτι λιγότερο απο 42€.

Όλα τα πιάτα ήρθαν στην σωστή ώρα, ο συμπαθητικός κύριος που μας σέρβιρε φρόντιζε όταν κάποιο πιάτο άδειαζε να το μαζέψει, μας έτριβε παρμεζάνα πάνω από το πιάτο μας φορώντας γάντι, όταν ζητήσαμε κατάλογο για να κοιτάξουμε τα γλυκά μας κέρασαν από ένα μονό espresso και αφού τελειώσαμε κ τα γλυκά μας μας κεράσανε και από ένα limoncello.

Σε γενικές γραμμές σίγουρα θα ξαναπάω και την επόμενη φορά θέλω να δοκιμάσω και την pizza τους!!!!