Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το casa di giorgino το είχαμε βάλει στο μάτι εδώ και καιρό, ορμώμενοι από τις πολύ καλές κριτικές που είχαμε διαβάσει στο site ειδικά από παλιούς και έμπειρους χρήστες του site.

Δεδομένου οτι η πίτσα και η μακαρονάδα τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει συνώνυμο του delivery, θεωρώ οτι είναι υποχρέωσή μας να στηρίζουμε που και πού με τις κριτικές μας τα αναλογικά λίγα εστιατόρια που επιμένουν στο dinning σε αυτό το είδος, ώστε να μην απαξιωθεί εντελώς.

Μόλις λοιπόν αποφασίσαμε να κάνουμε κράτει στην κρεατοφαγία, αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε το Σάββατο 5/12.

Προνοητικοί, κλείσαμε τραπέζι για 3 άτομα, ώστε να μην έχουμε εκπλήξεις, πράγμα που ορθώς απεδείχθη οτι πράξαμε, γιατι λόγω ημέρας εαν το επιχειρούσαμε μάλον θα απογοητευόμαστε και ίσως να μην μπορούσαμε να το δοκιμάσουμε.

Το εστιατόριο βρίσκεται επί της οδού Κύπρου στη Γλυφάδα, είναι γωνιακό και είναι αυτό που θα αποκαλούσαμε "κέντρο-απόκεντρο", δηλ σε απόσταση αναπνοής από τη βαβούρα των λοιπών καταστημάτων υγιειονομικού ενδιαφέροντος και χώρων διασκέδασης, αλλά διατηρώντας στο σημείο που είναι μια ησυχία και ένα ζεστό και φιλόξενο χώρο.

Εαν λοιπόν ψάχνετε γαι ένα χώρο όπου μπορείτε να δειπνήσετε ήσυχα και να απολαύσετε το δείπνο σας και να μπορείτε να μιλάτε χωρίς να φωνάζετε για να σας ακούσει η παρέα σας, τότε από αυτήν την άποψη το casa di giorgino θα σας αποζημιώσει με το παραπάνω.

Στην ουσία το εστιατόριο είναι αναπτυγμένο στην πρασιά του κυρίως ακινήτου του, δηλ ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος όπου εμείς κρατήσαμε τραπέζι είναι αρκετά μικρός και μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι και 25 άτομα περίπου.
Αντίθετα η πρασιά του ακινήτου που έχει μεταμορφωθεί σε χώρο κύριας χρήσης, κλεισμένο με τζαμαρία, πολύ φιλόξενο και διακοσμημένο λιτά με ζεστά χρώματα και διακριτικό φωτισμό, είναι ικανή να δεχτεί πολλαπλάσιο αριθμό πελατών από τον κυρίως χώρο.

Εμείς προτιμήσαμε τον έσωτερικό χώρο, μόνο και μόνο με το σκεπτικό της διασφάλισης της ακαπνίας, σε περίπτωση που ο εξωτερικός χώρος γινόταν αντικείμενο καπνιζόντων, μια και έχουμε ευαισθησία στο θέμα του τσιγάρου, ιδιάιτερα οταν συνοδεύει το φαγητό μας. Τολμώ να πω πάντως ότι μέχρι και που αποχωρήσαμε από το εστιατόριο, δεν ειδαμε καπνό ούτε φυσικά στον εσωτερικό χώρο, ούτε στο χώρο της πρασιάς, και γενικά το περιβάλλον κρατήθηκε καθαρό και από μυρωδιές κουζίνας.

Μόλις κατσαμε, μας προσφέρθηκε αμέσως κατάλογος (menu) καθώς και κατάλογος κρασιών και εντός 3λέπτου μας ήρθε εμφιαλωμένο νερό (δεν μας ρώτησαν εαν επιθυμούμε εμφιαλωμένο ή νερό βρύσης οπότε εγώ προσωπικά το θεωρώ από τα μεγάλα μείον του εστιατορίου όχι για το θέμα της τιμής αλλά για τον τρόπο της επιβολής), καθώς και μπρουσκέτες (φέτες ψωμί ζεστές, με ντοματούλα, σκόρδο και λαδάκι), που υπάρχει στον κατάλογο μεν ως ορεκτικό που μπορείς να το παραγγείλεις, αλλά μας¨"επεβλήθη" και αυτό ως κουβέρ(και εδώ χάνει πόντους το εστιατόριο για τον ίδιο λόγο της "επιβολής")

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κυρίως μακαρονάδες, πάσης φύσεως και συνδυασμών καθώς και μαι καλή γκάμα από πίτσες. Επίσης περιλαμβάνει αξιοπρεπή κατάλογο ορεκτικών.

Επιλέξαμε να δοκιμάσουμε μια πίτσα μαργαρίτα, μια μακαρονάδα με σπαγγέτι και μανιτάρια πλευρώτους ως ορεκτικό.

Τα μανιτάρια ήρθαν στην ώρα τους πρώτα και μετά από λογική ώρα επακολούθησαν τα κυρίως.

Τα μανιτάρια ήταν πολύ καλά σε ποσότητα, σωστά και όμορφα σερβιρισμένα, ισομεγέθη κομάτια και προσεγμένα. Ηταν όμως λίγο flat στη γεύση τους και εγώ προσωπικά θα τα περίμενα λίγο πιό τραγανά. Ισως να είναι ο τρόπος που μαγειρεύονται και ετοιμάζονται, και είναι ο λόγος που στέρησε την 4η ντοματούλα στη βαθμολογία της γεύσης. Πάντως σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πώ οτι δεν τρωγόντουσαν, απλά δεν είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει και ίσως να μην είναι το forte του εστιατορίου.

Η πίτσα ήταν ακριβώς όπως την περίμενα ως ιταλική, με λεπτή ζύμη, σωστά ψημένη, ούτε καμένη ούτε ωμή, με το ζυμάρι να είναι μαλακό και να κόβεται εύκολα. Η ποσότητά της ήταν πέραν από επαρκής, ικανή μάλιστα να χορτάσουν ίσως εώς και δύο άτομα.

Η μακαρονάδα που επιλέξαμε ήταν η crudaiola, που ήταν με σπαγγέτι και κομμάτια ντοματούλας, παρμεζάνα και βασιλικό,

Ηταν ομολογουμένως πολύ καλή και αναδείκνυε σε σωστές αναλογίες όλα τα αρώματα, σωστά βρασμένη και όχι λασπωμένη -όπως έχω φάει σε άλλα ιταλικά -, σε επαρκή ποσότητα, σερβιρισμένη σε βαθύ πιάτο, ώς είθισται.

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη, (4 σερβιτόροι εξυπηρετούσαν τον εσωτερικό και τον εξωτερικό χώρο), μας ρώτησαν και κατά τη διάρκεια αλλά και με το πέρας του δείπνου τις εντυπώσεις μας για το αν όλα ήταν καλά και γενικά όλοι φέρθηκαν με το σωστά εννοούμενο επαγγελματισμό.

Στο τέλος μας κέρασαν λιμοντσέλο και ποτό μαστίχα, που ήταν και τα δύο πολύ καλά.

Κατά την αποχώρησή μας, μας χαιρέτησαν ευγενικά, ένας μάλιστα από τους σερβιτόρους είχε προνοήσει μας μας ανοίξει την πόρτα και να μας χαιρετήσει και στην έξοδο, καθιστώντας αυτές τις μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά σε σχέση με άλλους χώρους και δικαιολογούν το 4άρι στην εξυπηρέτηση.
Για όλα τα ανωτέρω πληρώσαμε 34 ευρώ, τιμή που μάλλον είναι τσιμπημένη αναλογικά με αυτά που πήραμε.

Με άλλα λόγια όταν όλα τα ζυμαρικά κοστίζουν από 8,5 έως 13,5 ευρώ, θεωρώ οτι θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ παρακάτω, όπως επίσης και τα ορεκτικά που κυμαίνονται από 7,7 έως και 9,8.

Εξ αιτίας αυτού και μόνο του λόγου, η βαθμολογία είναι χειρότερη στο vfm, και εαν υπήρχαν μισά μάλλον θα προσέγγιζε το 2,5 αντί το 2 που αναγκάστηκα να βάλω

Συμπερασματικά, είναι ενα πολύ καλό ιταλικό εστιατόριο με πολύ καλή ποιότητα και άριστη εξυπηρέτηση, αλλά με προοπτική βελτίωσης κατά τη γνωμη μου τόσο στο κομάτι των τιμών όσο και στα μικρά tips που ανέφερα στο θέμα διαχείρισης του εμφιαλωμένου νερού και του κουβέρ, που εμένα προσωπικά τείνουν να με "χαλάνε" όταν τα συναντώ