Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ποτέ μη κρίνεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλο.. χρυσός κανόνας που το παραδέχομαι ότι που και που τον ξεχνάω (βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει για τα graphic novels αλλά ας το παραβλέψουμε). Όταν ένα απογευματάκι έπεσε η πρόταση για το Παλιό Ταχυδρομείο, ένα μαγαζί που δεν είχα ακούσει ποτέ, μια (όχι ιδιαίτερα συμπαθητική) φωνούλα στο πίσω μέρος του μυαλού μου άρχισε να ακούγεται πιο δυνατά από τις υπόλοιπες... "μα καλά, παλιό ταχυδρομείο;;; ουάου, φοβερά εμπνευσμένο όνομα.. άλλη μία πρωτότυπη προσπάθεια". Όμως η πρόταση ήταν από άτομο εμπιστοσύνης και λέμε δε βαριέσαι; πόσες φορές έχουμε πάει (δυστυχώς) κάπου μέτρια; Οπότε σιγά σιγά κατευθυνθήκαμε στο μικρό δρομάκι της Σοφοκλή Βενιζέλου, μια ανάσα από τον κεντρικό του Χαλανδρίου όπου παλαιότερα στεγαζόταν (πράγματι) το ταχυδρομείο της περιοχής.. το παραδέχομαι από την αρχή ότι η έλλειψη πρωτοτυπίας σταματάει εκεί, στην ονομασία του μαγαζιού.

Καταρχήν ο χώρος σε κερδίζει με τη μία.., με το που περνάς την είσοδο (τηλε)μεταφέρεσαι σε μία όμορφη αυλή με τα όλα της... μεγάλη, με τα τραπεζάκια άνετα τοποθετημένα μέσα σε αυτή και με έντονο το στοιχείο της χλωρίδας. Σοκ και δέος που λένε και οι φίλοι μας... κάνεις 2 βήματα και αλλάζει εντελώς το περιβάλλον σου... Είχα να βιώσω τέτοια αλλαγή από την πρώτη φορά που πήγα SIX D. O. G. S.. Η ενοχλητική φωνούλα σάστισε και της ξέφυγε ένα "αααααα, ωραία είναι εδώ"... Κάναμε μια γρήγορη επισκόπηση και του εσωτερικού χώρου για να δούμε που θα θρονιαστούμε.. τον βρήκαμε καθαρό, καλαίσθητο και προσεγμένο αλλά, μιας και η ώρα και ο καιρός το επέτρεπαν (ας πούμε), καθίσαμε έξω... η αυλή κέρδισε τις εντυπώσεις.

Δεύτερη μεγάλη και θετικότατη έκπληξη ο κατάλογος... άλλο σοκ εκεί (το δέος ακολούθησε μετά). Γνωστές γεύσεις με ιδιαίτερες προσεγγίσεις.. σχέδον τα πάντα μας κίνησαν το ενδιαφέρον για να τα δοκιμάσουμε... και πραγματικά βάλαμε τα δυνατά μας για να το καταφέρουμε. Δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να περιγράψω την παραγγελία πιάτο πιάτο... οι λέξεις (οι δικές μου τουλάχιστον) αδυνατούν να περιγράψουν τόσο καλές εντυπώσεις... οφείλω όμως να πω ότι:
1. η ενοχλητική φωνούλα σταμάτησε να είναι τόσο ενοχλητική και δε σταμάτησε να προτείνει πιάτα,

2. ό, τι πήραμε ήταν καλομαγειρεμένο και γευστικά από νόστιμο έως εξαιρετικό... εδώ θα ήθελα να αναφέρω ότι αυτό το "απλά νόστιμο" είναι ο λόγος που δε βάζω 4 ντομάτες στη γεύση και ίσως το αδικώ...

3. το πιάτο με τον τραχανά, το τυρί και το λουκάνικο άφησε εποχή (και οι 2 μερίδες του)

4. η ρακή του είναι η καλύτερη που έχω πιει μέχρι τώρα στην Αθήνα.

Στα παραπάνω προσθέτουμε:
5. την εξυπηρέτηση που είναι αρκετά γρήγορη, ευγενέστατη, όσο φιλική πρέπει και η οποία κερνάει αβίαστα τσιπουράκι στην παρέα που πήγε πρώτη φορά στο μαγαζί τη σωστή χρονική στιγμή κι όχι μισό λεπτό πριν ζητήσει το λογαριασμό και σηκωθεί να φύγει.

6. την προσοχή που έχουν δώσει οι ιδιοκτήτες στην όλη ατμόσφαιρα του μαγαζιού... από τα όμορφα σουπλά μέχρι τα πιάτα (αυτά τα καλά πιάτα που κατέβαζε η γιαγιά για να μας φροντίσει όταν πηγαίναμε για φαγητό), όλα είναι προσεγμένα.

Ίσως παρατηρήσατε ότι εκτός της επιλογής που δίνει το site, δεν κάνω αναφορά στο λογαριασμό. Συνειδητή απόφαση καθώς όσες φορές έχουμε επισκεφτεί το μαγαζί περνάμε τόσο καλά που καταλήγουμε να μη μας νοιάζει ο λογαριασμός. Πραγματικά δε θα ήθελα να αποτρέψω κάποιον από το να διαπιστώσει ο ίδιος το τι εστί Παλιό Ταχυδρομείο επειδή θα βγει 20-25 ευρώ το άτομο (με τα ποτά).

Πλέον η φωνούλα από ενοχλητική έγινε τρελό fanboy του Παλιού Ταχυδρομείου και όσες φορές επισκεπτόμαστε την ευρύτερη περιοχή των β. π. δεν κρύβει την προτίμησή της. Προστέθηκε στη λίστα με τα αγαπημένα.