Ελληνική κουζίνα - Κερατσίνι, Αθήνα

Στην τελευταία συνάντηση των χρηστών του Ask4food στο Σούμα Κολοκύθι προς το τέλος της βραδιάς είχαμε μείνει καμιά 10αριά χρήστες. Πιάσαμε την κουβέντα για διάφορα θέματα, η χρήστης TOMIE που είναι και αθλήτρια του χάντμπολ σε ομάδα κοντινής περιοχής, μου είπε πως τον Σεπτέμβρη έκανε προετοιμασία στο ίδιο ανοικτό γήπεδο (τρέξιμο και ασκήσεις) με τη δική μου ομάδα. Μιλάμε βέβαια για έναν μεγάλο χώρο όπου υπάρχουν διάσπαρτες πολλές ομάδες, σεβόμενη η μία την άλλη. Η περιοχή λέγεται Σιταποθήκες, πάνω από τη λεωφόρο Γρηγορίου Λαμπράκη. Για την ιστορία υπάρχει και κλειστό γήπεδο.

Χαρακτηριστικό μαγαζί της περιοχής είναι ο Κρητικός. Παλαιότερα, γύρω στο 2008-2009 είχα κάνει 3-4 επισκέψεις και ομολογώ είχα ξεχάσει να το επισκεφθώ ξανά. Θυμόμουν πάντως πως είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος. Αφορμή για να ξανακάνω επίσκεψη στάθηκαν 2 λόγοι:

1) Η νοσταλγία μου για την Κρήτη. Το καλοκαίρι που μας πέρασε δεν ευχαριστήθηκα καθόλου τις διακοπές μου για διάφορους λόγους. Ευτυχώς που έχω σπίτι για να κάνω επίσκεψη όποτε το επιθυμώ. ΜΑΤΑΛΑ!

2) Ένας φίλος στρατιωτικός θα κάνει την επίσκεψη του προς τα μέρη μου και θα ήθελα να τον ευχαριστήσω με ένα κρητικό μαγαζί, όπως και την υπόλοιπη παρέα μου. Οπότε ήθελα να κάνω ένα τσεκάρισμα για να δω αν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες μου/μας.

Τι πιο ιδανική λύση από τον Κρητικό. Το λέει και το όνομα εξάλλου.

Εάν έρχεστε από Αθήνα και παίρνετε τη Λαμπράκη, θα περάσετε το γήπεδο του Ιωνικού στο αριστερό σας χέρι και θα συνεχίσετε ευθεία. Στην αριστερή στροφή, μετά από 500-600 μέτρα θα δείτε ένα βενζινάδικο. Το επόμενο φανάρι αν δεν απατώμαι είναι έξω από το ΑΒ Βασιλόπουλος. Στρίβετε δεξιά και μετά από 100-150 μέτρα στο ΣΤΟΠ της εκκλησίας κάνετε αριστερά και σε 50 μέτρα θα βρείτε ένα γωνιακό μαγαζάκι μια άλλης εποχής, περασμένων δεκαετιών. Εγώ θα το όριζα στη δεκαετία του '90.

Ο χώρος είναι ότι ακριβώς αντιπροσωπεύει μια ταβέρνα της γειτονιάς. Απλή εντελώς, με τουαλέτες καθαρές αν και λιγάκι παλιές. Έχουν μια τηλεόραση που παίζει σε έναν τοίχο μπροστά από την κουζίνα. Αυτό που δε μου άρεσε είναι πως έχουν βάλει ταπετσαρία/φωτογραφία πέτρινο τοίχο. Ολίγον κιτς. Κάποιες παλιές φωτογραφίες πάνω από την κουζίνα. Το μουσικό χαλί με κρητική μουσική απορροφά τη βαβούρα. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών αν και μικρές, επιτρέπουν την ιδιωτικότητα. Το κατάστημα χωρίζεται σε 2 μικρούς χώρους, έναν μέσα και έναν σαν ημιυπαίθριο. Παρ'όλα αυτά ήταν πολύ ζεστός και φουλ στις κρατήσεις!

Ο κατάλογος με πολλές επιλογές, είτε σαλάτες είτε ορεκτικά. Υποστηρίζει και θαλασσινά και κρεατικά. Κάποια μεγάλη έκπληξη δεν μπορώ να αναφέρω. Ίσως τα σαλιγκάρια, την κρεατότουρτα (αν δεν απατώμαι χανιώτικη συνταγή) που δεν την βρίσκω συχνά. Κατά τα άλλα μπριζόλες, πανσέτες, λουκάνικα κλπ, γαύρος, σαρδέλες, μπακαλιάρος, χταπόδι, μύδια κλπ. Νομίζω πως θα έπρεπε να επικεντρωθούν σε μία από τις 2 κατηγορίες για να έχουν καλύτερη ποιότητα. Οι τιμές πάντως μου φάνηκαν λογικότατες, νομίζω παλαιότερα ήταν πιο ακριβά. Παϊδάκια στα 25 ευρώ το κιλό.

Η παραγγελία μας ήταν η εξής:

- Μισή φρατζόλα ψωμάκι ψημένο με λαδάκι στο 1.5 ευρώ (μας ήρθε χωρίς να το ζητήσουμε). Νόστιμο.

- Ντάκος στα 4 ευρώ. Καλή ποσότητα με ξινομηζύθρα και τριμμένη τομάτα. Το παξιμάδι θα το ήθελα με λίγο λάδι, ήταν στεγνό, ευτυχώς όμως όχι πολύ σκληρό.

- Στάκα σπέσιαλ στα 7.5 ευρώ. Ομολογώ πως έπεσα έξω. Είχα μείνει με την εντύπωση πως στον Κρητικό είχα φάει πολύ καλή στάκα. Μάλλον οι εποχές άλλαξαν. Υπήρχε στη βάση ένα αβγό τηγανιτό, γύρω-γύρω πατάτες τηγανιτές, πάνω από τις πατάτες η στάκα απλωμένη και 5 φλίδες απάκι. Η περιγραφή μπορεί να σας φαίνεται αρκετά υποσχόμενη αλλά πιστέψτε με η γεύση δεν ήταν ιδιαίτερη.

Κανονικά θα έπρεπε να ήταν μια θερμιδική αλλά πολύ απολαυστική βόμβα γεύσης όπου θα "σπάσεις" το αβγουλάκι και θα απλωθεί μαζί με το λαδάκι στη στάκα. Δυστυχώς όλα τα υλικά έμοιαζαν ανομοιογενή μεταξύ τους και με ξεχωριστή γεύση. Καμία σχέση με τον Αντάρτη στη Θέρισσο ή στην ηρωική Κάνδανο στην πλατεία στη Σαμάνθα μετά από μπάνιο στο πανέμορφο Ελαφονήσι, χαλάλι η διαδρομή. Α ρε Κρήτη!

- Πιταράκια Μήλου στα 4.5 ευρώ.4 τεμάχια από στρογγυλά πιταράκια χωρίς κάτι το ξεχωριστό. Χωρίς να βάλω το χέρι μου στη φωτιά, πιστεύω πως ήταν ετοιματζίδικα. Η γέμιση σχετικά αρωματική, με κρεμμυδάκι (που δεν μου άρεσε να πω την αλήθεια).

- Ντολμαδάκια στα 5.5 ευρώ.6 μακριά τεμάχια μάλλον χειροποίητα αλλά ζεμάταγαν μάλλον από φούρνο μικροκυμάτων. Νόστιμα με συνοδεία γιαουρτιού. Όχι όμως κάτι ξεχωριστό που να τα αναπολείς.

- Πανσέτα καπνιστή στα 7 ευρώ. Νόστιμη και καλοψημένη αλλά πολύ αλμυρή. Ευνοεί πολύ το πιώμα. Μου άρεσε που σαν γαρνιτούρα είχε σαλατούλα με τομάτα, λιαστή τομάτα, μαρούλι και ντακάκι. Έκανε αντίθεση.

- Μισό λίτρο κρασί ημίγλυκο στα 3 ευρώ. Όχι άσχημο αλλά όχι και το καλύτερο που έχω πιεί. Αργότερα αποδείχθηκε βαρύ για το στομάχι αλλά ευτυχώς δεν μου προκάλεσε πονοκέφαλο.

Σύνολο στα 33 ευρώ για 3 άτομα. Μια χαρά τιμή για κοντινή έξοδο, Σάββατο βράδυ (5/12/2015).

Να πω πως για 3 άτομα οι μερίδες ήταν καλές και χορτάσαμε.

- Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού καρότο, γευστικότατο και ότι πρέπει για να σου αφήσει μια γλυκιά γεύση. Σε άλλο τραπέζι είδα λουκουμάδες με μερέντα.

Η εξυπηρέτηση ζεστή, από ένα χαμογελαστό παιδί. Μας προσφέρθηκε κρύο νερό σε κανάτα, ρακόμελο στο τέλος και φυσικά η απόδειξη μόλις κάναμε την παραγγελία. Πρόκειται για ζεστό μέρος, με ευγενικό προσωπικό. Μετράει κι αυτό, καθώς έχω την εντύπωση πως και το μεσημέρι έχει αρκετή επισκεψιμότητα. Για μαγαζί της γειτονιάς δε νομίζω πως πρέπει να υπάρχουν περισσότερες απαιτήσεις.

Σαν τελική εντύπωση, νομίζω πως δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου. Δεν δοκίμασα κάτι ξεχωριστό ενώ θα εστιάσω στη στάκα που άλλα θυμόμουν και άλλο δοκίμασα. Ευτυχώς ή δυστυχώς έχω δοκιμάσει και χειρότερη στάκα στην Ιεράπετρα (πραγματικά απαράδεκτη, ομελέτα ήρθε! ) οπότε και μία μέτρια να μου έρθει θα τη δοκιμάσω.

Νομίζω πως θα πρέπει να περιορίσουν τον κατάλογο και να εστιάσουν σε πιο αντιπροσωπευτικά πιάτα, να δικαιολογήσουν το όνομα τους κιόλας.

Ευτυχώς που δοκίμασα χωρίς τον στρατιωτικό φίλο γιατί είναι αυστηρός. Δεν θα ήθελα να με βάλει να τρέξω όλο το γήπεδο για τιμωρία!

Επόμενο εγχείρημα: Ρεβαϊζι! Για τον άλλο Κρητικό στη Χαραυγή πάνω από το σπίτι μου όποτε το σκέφτομαι με λούζει κρύος ιδρώτας!