Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Βρεθήκαμε στο Pars στις αρχές Νοέμβρη. Αρχικά, η σκέψη ήταν να πάμε οικογενειακώς (2 ενήλικες με 2 παιδιά), όμως, με αφορμή τον επαναπατρισμό της αδερφής μου από το εξωτερικό, τα γενέθλια της μητέρας μου και τη θεία Π. που φιλοξενούσαμε, αποφασίσαμε η έξοδός μας να μετατραπεί σε τραπέζι για όλη την οικογένεια―συνεπώς, βρεθήκαμε εκεί έξι ενήλικες και δύο παιδιά.

Δεν θα πλατιάσω αναφέροντας τί είναι τί στο μενού (αν μπείτε στο site θα δείτε τις περιγραφές), θα κάνω απλώς μερικά σχόλια για τα πιάτα:

Ορεκτικά: Ναζχατούν, Μπουρανί, Κουφτέ μπερενζί, ικανοποιητικά.
Χούμους και κυρίως το Χατουνάκ, εξαιρετικά.

Σαλάτες: Παρς, Ταμπουλέ και Φατούς, εξίσου νόστιμες -τελικά το σουμάκ ταιριάζει πολύ στα σαλατικά, και δεν του το΄χα...

Κυρίως: Κεμπάμπ Λογμέ, Τζενζέ Μαστί πεντανόστιμα (αν και θα μπορούσαν να είναι λίιιιγο λιγότερο αλατισμένα), όπως και ο δίσκος με τα διάφορα κεμπάμπ για 4 άτομα (καλή επιλογή για να δοκιμάσετε διάφορες γεύσεις). Εξίσου ωραίο και το ρύζι -η μαμά μου που τυγχάνει φαν και ειδικός στους διάφορους τρόπους παρασκευής, το τσάκισε.

Το μοναδικό φάουλ που έχω να τους χρεώσω είναι στο Χορές τε Γκορμέ Σαμπζί, στο οποίο δεν είχαν αφαιρεθεί σωστά όλα τα κουκούτσια από το λεμόνι, με αποτέλεσμα στη δεύτερη μπουκιά να μασήσω ένα και να χαλάσει εντελώς η γεύση από την πικρίλα.

Στο τέλος, κάναμε ναργιλέ -είναι χωρίς νικοτίνη, σε διάφορες γεύσεις και τελικά must για να κλείσει το γεύμα, το λέω παρόλο που δεν είμαι καν καπνίστρια- και μας κέρασαν ένα εντελώς λιγωτικό, σερμπετλίδικο γλυκό, ό, τι πρέπει για μετά τον ναργιλέ.

Στα μείον το ότι δεν δέχονταν κάρτα την ημέρα που πήγαμε (εξ όσων ενημερωθήκαμε, ήταν προσωρινό πρόβλημα, ωστόσο εντελώς άβολο για εμάς εκείνη τη στιγμή).

Επίσης, όταν, από δικό μου λάθος, ζήτησα τιμολόγιο στο τέλος, μου είπαν πως δεν γίνεται να το έχω, εφόσον δεν το ζήτησα εξ αρχής, επειδή είχαν κοπεί οι αποδείξεις (γενικά, μπορεί να κοπεί τιμολόγιο που να συνδέεται με τις σχετικές αποδείξεις, αλλά προφανώς δεν γνώριζαν να το κάνουν).

Κατά τα άλλα, οι γεύσεις ήταν πολύ κοντά στις αυθεντικές συνταγές ―τσεκαρισμένο, έχοντας δοκιμάσει παραδοσιακή περσική κουζίνα σε εξαιρετικά εστιατόρια στην Τεχεράνη―το σέρβις ήταν ταχύτατο και ευγενέστατο, και η σχέση ποιότητας-τιμής αξιοπρεπής.

Αν θα ξαναπάμε; Ναι. Απλώς θα φροντίσω να ρωτήσω αν δέχεται κάρτα εκείνη την ημέρα και να ενημερώσω περί τιμολογίου.