Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Τρίτη βράδυ και αποφασίζουμε να επισκεφθούμε τη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ.
Αφορμή της επιλογής μας η άφιξη δυο φίλων από την Αμερική για μια
επίσκεψη λίγων ημερών στην Ελλάδα, επομένως το φαγητό με ελληνικούς
μεζέδες ήταν μονόδρομος.

Η κράτηση ήταν για τις 9 το βράδυ για 4 άτομα. Μόλις φθάσαμε μας
υποδέχθηκε μια κυρία ευγενής μεν με λίγο όμως βαριεστημένο ύφος δε,
γεγονός που μας έκανε να αισθανθούμε περίεργα. Οφείλω όμως να ομολογήσω
ότι δέχθηκε αδιαμαρτύρητα την αλλαγή τραπεζιού που ζητήσαμε αντί για το
βάθος της αίθουσας να καθίσουμε στα μπροστινά τραπέζια που έβλεπαν στον πεζόδρομο.

Ο χώρος διακοσμημένος λίγο προς το μοντέρνο, με μια κατασκευή από
καφάσια στον ένα τοίχο, που έπαιζαν τον ρόλο ραφιών, που επάνω τους
ήταν τοποθετημένα διάφορα διακοσμητικά αντικείμενα και κορνιζαρισμένες φωτογραφίες και στίχοι του Ελύτη.

Στο βάθος της αίθουσας ένας καθρέφτης που γράφει τα σερβιριζόμενα γλυκά
και στο ταβάνι κρεμασμένα για διακόσμηση τσουβάλια ( κάτι το οποίο ομολογώ
ότι με γέμιζε άγχος όλη τη βραδιά μήπως πέσει κάποιο στο τραπέζι μας).
Όλα αυτά μαζί προσπαθούσαν να δέσουν διακοσμητικά με το πάτωμα από σκούρο μωσαϊκό, βγαλμένο από μια άλλη εποχή.
Μας έφεραν το ψωμί, νερό βρύσης και μας άφησαν να μελετήσουμε τον κατάλογο.

Το μενού είχε αρκετή ποικιλία από μεζέδες και από κυρίως πιάτα και καλά αποστάγματα, όπως τα έγραφαν στον κατάλογο, δηλαδή τσίπουρο και ούζο.

Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα τα οποία έφθασαν χωρίς καθυστέρηση στο τραπέζι μας:

Κριθαροκουλούρα με ξινομυζήθρα και τομάτα, σε ικανοποιητική ποσότητα και
αρκετά νόστιμο. (3/4)

Πιτάκια καισαρείας (3/4),

φάβα νόστιμη και σερβιρισμένη με κρέμα βαλσάμικου (3/4),

λουκανικάκια πικάντικα και καυτερά με μουστάρδα (2/4),

μακαρόνια σιουφιχτά με στακοβούτυρο (4/4). Αυτό το πιάτο ενθουσίασε την παρέα και πραγματικά ήταν πολύ καλά μαγειρεμένο, απλώς για τη δική μου γεύση ήταν λίγο πιο λιπαρό απ´ ότι θα ήθελα. Όμως επειδή το στακοβούτυρο έχει πάντα έντονη γεύση, συμφώνησα με τους υπόλοιπους για τη νοστιμιά του.

Το ριζότο που ακολούθησε με μανιτάρια και τρούφα ήταν το πιάτο που πραγματικά με ενθουσίασε (4/4). Το ρύζι πολύ καλά χυλωμένο με σωστή ισορροπία των υλικών και ολόκληρα μανιτάρια που με τη μεστή γεύση τους έδιναν μια άλλου είδους νοστιμιά στο πιάτο.

Τα ντολμαδάκια γιαλαντζί, χειροποίητα σερβιρισμένα με γιαούρτι (σαν ελαφρύ τζατζίκι), πολύ καλά (3/4) και πατάτες ψητές με τη φλούδα τους (3/4).

Επειδή τα ορεκτικά που παραγγείλαμε ήταν αρκετά σε ποσότητα, γιατί οι φίλοι μας ήθελαν να δοκιμάσουν όσα περισσότερα μπορούσαν, αποφασίσαμε να παραγγείλουμε μόνο δύο κυρίως πιάτα και να τα μοιραστούμε.

Έτσι λοιπόν διαλέξαμε το κότσι που ήταν η επιλογή της ημέρας, εκτός καταλόγου, (4/4) και τα μπριζολάκια που μας πρότειναν (4/4). Και τα δύο πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και πολύ σωστά ψημένα.

Για επιδόρπιο πήραμε cheese cake, προφιτερόλ και παγωτό καϊμάκι. Όλα πολύ εύγευστα.
Μας κέρασαν και σφηνάκι τσίπουρου.

Για όλα αυτά που παραγγείλαμε με χύμα κρασί, ένα καραφάκι ούζο και δύο αναψυκτικά πληρώσαμε 115 ευρώ.
Οι γεύσεις σε ορισμένα πιάτα χρειάζονται λίγη παραπάνω φροντίδα για να φτάσουν στο τέλειο και ο χώρος θέλει κάτι που θα τον κάνει πιο ζεστό, πιο οικείο.

Σαν συμπέρασμα, θα ήθελα να πάω πάλι, να δοκιμάσω και άλλα πιάτα. Να βρω αυτή την ικανοποίηση του πολύ καλού φαγητού που σε γεμίζει ευχαρίστηση, γιατί πιστεύω ότι το συγκεκριμένο μέρος το αξίζει.