10 Δεκ 2015

ότι δέχθηκε αδιαμαρτύρητα την αλλαγή τραπεζιού που ζητήσαμε αντί για το
βάθος της αίθουσας να καθίσουμε στα μπροστινά τραπέζια που έβλεπαν στον πεζόδρομο.

καφάσια στον ένα τοίχο, που έπαιζαν τον ρόλο ραφιών, που επάνω τους
ήταν τοποθετημένα διάφορα διακοσμητικά αντικείμενα και κορνιζαρισμένες φωτογραφίες και στίχοι του Ελύτη.

ότι με γέμιζε άγχος όλη τη βραδιά μήπως πέσει κάποιο στο τραπέζι μας).
Όλα αυτά μαζί προσπαθούσαν να δέσουν διακοσμητικά με το πάτωμα από σκούρο μωσαϊκό, βγαλμένο από μια άλλη εποχή.
Μας έφεραν το ψωμί, νερό βρύσης και μας άφησαν να μελετήσουμε τον κατάλογο.

Το μενού είχε αρκετή ποικιλία από μεζέδες και από κυρίως πιάτα και καλά αποστάγματα, όπως τα έγραφαν στον κατάλογο, δηλαδή τσίπουρο και ούζο.

λουκανικάκια πικάντικα και καυτερά με μουστάρδα (2/4),

μακαρόνια σιουφιχτά με στακοβούτυρο (4/4). Αυτό το πιάτο ενθουσίασε την παρέα και πραγματικά ήταν πολύ καλά μαγειρεμένο, απλώς για τη δική μου γεύση ήταν λίγο πιο λιπαρό απ´ ότι θα ήθελα. Όμως επειδή το στακοβούτυρο έχει πάντα έντονη γεύση, συμφώνησα με τους υπόλοιπους για τη νοστιμιά του.

Το ριζότο που ακολούθησε με μανιτάρια και τρούφα ήταν το πιάτο που πραγματικά με ενθουσίασε (4/4). Το ρύζι πολύ καλά χυλωμένο με σωστή ισορροπία των υλικών και ολόκληρα μανιτάρια που με τη μεστή γεύση τους έδιναν μια άλλου είδους νοστιμιά στο πιάτο.

Τα ντολμαδάκια γιαλαντζί, χειροποίητα σερβιρισμένα με γιαούρτι (σαν ελαφρύ τζατζίκι), πολύ καλά (3/4) και πατάτες ψητές με τη φλούδα τους (3/4).

Επειδή τα ορεκτικά που παραγγείλαμε ήταν αρκετά σε ποσότητα, γιατί οι φίλοι μας ήθελαν να δοκιμάσουν όσα περισσότερα μπορούσαν, αποφασίσαμε να παραγγείλουμε μόνο δύο κυρίως πιάτα και να τα μοιραστούμε.

Έτσι λοιπόν διαλέξαμε το κότσι που ήταν η επιλογή της ημέρας, εκτός καταλόγου, (4/4) και τα μπριζολάκια που μας πρότειναν (4/4). Και τα δύο πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και πολύ σωστά ψημένα.

Για επιδόρπιο πήραμε cheese cake, προφιτερόλ και παγωτό καϊμάκι. Όλα πολύ εύγευστα.
Μας κέρασαν και σφηνάκι τσίπουρου.

Για όλα αυτά που παραγγείλαμε με χύμα κρασί, ένα καραφάκι ούζο και δύο αναψυκτικά πληρώσαμε 115 ευρώ.
Οι γεύσεις σε ορισμένα πιάτα χρειάζονται λίγη παραπάνω φροντίδα για να φτάσουν στο τέλειο και ο χώρος θέλει κάτι που θα τον κάνει πιο ζεστό, πιο οικείο.

Σαν συμπέρασμα, θα ήθελα να πάω πάλι, να δοκιμάσω και άλλα πιάτα. Να βρω αυτή την ικανοποίηση του πολύ καλού φαγητού που σε γεμίζει ευχαρίστηση, γιατί πιστεύω ότι το συγκεκριμένο μέρος το αξίζει.

10 Δεκ 2015

FoodZilla