Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Την περασμένη βδομάδα πήγαμε 2 άτομα στο PARS, το Περσικό γαστρονομικό στολίδι της Πρωτεύουσας, που λειτουργεί στο Χαλάνδρι, στην κεντρική Λεωφόρο Κωνσταντίνου Παλαιολόγου, απ’ το καλοκαίρι του 2010 και ήδη -με 60 περίπου κριτικές στο site μας- έχει επάξια κατακτήσει Βεβαιότητα και Αξιολόγηση άνω του 81%!

Το ωράριό του είναι, τις μεν καθημερινές από τις 6 μ. μ. μέχρι τα μεσάνυχτα, ενώ τα Σ/Κ ανοίγει από τη 1.30 μ. μ. για γεύμα και δείπνο.

Οι συνειρμοί, ως συνήθως, είναι αναπόφευκτοι, αφού πριν από πολλά χρόνια, σε ηλικία 30 ετών, πήγα στην Περσία ως Μηχανικός για ένα δίμηνο, προκειμένου να επιβλέψω την εγκατάσταση ενός συνεργείου κατασκευής πυλώνων στο Ιρανσάρ της Νότιας Περσίας, αφού προηγουμένως περιηγήθηκα στην κοσμοπολίτικη τότε Τεχεράνη -τις τελευταίες ώρες του Σάχη- στο Ισπαχάν, το Σιράζ και άλλα εξωτικά μέρη! Με την προχθεσινή εμπειρία ζωντανεύουν αναπόφευκτα μνήμες και βιώματα!!

Θεωρώ ότι το PARS είναι η ονομασία της ‘χώρας των Περσών’, δηλ. του σημερινού Ιράν. Στη συνέχεια, θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο συνοπτικός, αφού άλλωστε πολλά στοιχεία για το PARS είναι ήδη γνωστά απ’ τους προηγούμενους φίλους χρήστες.

Στο λόμπι του εστιατορίου συνυπάρχουν ποικίλα έργα τέχνης της μακραίωνης περσικής κουλτούρας, που στην αρχαιότητα είχε αφήσει τα σημάδια της και στη χώρα μας. Βλέπει κανείς κεραμικά είδη, πίνακες, τοπικές φορεσιές, χαλάκια, διακοσμητικά σεμέν, βιβλία, κ. α. σουβενίρ.

Στη συνέχεια μπαίνουμε στην τεράστια αίθουσα εστίασης, με τα άνετα διατεταγμένα καφέ σκούρα τραπεζοκαθίσματα, τα εντυπωσιακά χειροποίητα χαλιά στο δάπεδο και τις γωνιές με τα διακοσμητικά σχέδια, ενώ πέντε μικρότερες αίθουσες τη συμπληρώνουν. Στην ατμόσφαιρα της Περσίας συντελεί η παραδοσιακή τους μουσική, οι ναργιλέδες, οι μυρωδιές και τα αρώματα!

Το προσωπικό είναι έμπειρο, γλωσσομαθές και ευγενικό, ο δε Κατάλογος μάς παρουσιάζει το πλούσιο μενού τους σε 4 γλώσσες: ελληνικά, αγγλικά, περσικά και αραβικά!

Εμείς λοιπόν διαλέξαμε τελικά, το περσικό ψωμί τους, με το μαύρο σουσάμι (2Χ2.5=5 €), ένα λαχματζούν με καυτερή πιπεριά (5), μια ποικιλία ρυζιών (8), ένα κεμπάπ τζεντζέ μοσχαρίσιο (10), ένα κεμπάπ τσελό αρνίσιο, εξαιρετικό, (10) και ένα γνωστό σε μας χούμους (3). Όλα ήτανε νοστιμότατα και καλομαγειρεμένα, δικαιολογώντας έτσι τη φήμη τους, αλλά και το τεσσάρι στη γεύση και την εξυπηρέτηση.

Ήπιαμε το εμφιαλωμένο νερό, που μας έφεραν στην αρχή, καθώς και 2 μπύρες. Ο λογαριασμός ήρθε στα 50 €, πιστεύω ποσό λογικό για τον συγκεκριμένο χώρο και την κουζίνα των Περσών. Κατά κεφαλήν μας φέρνει στην κατηγορία 17/25 € χωρίς ποτά.

Στο τέλος, μας κέρασαν ένα μικροσκοπικό γλυκάκι με παγωτό, κάτι σαν εκμέκ δικό τους, που με τη συζήτηση παρέλειψα να ρωτήσω την ονομασία του.

Για να σας δώσω τώρα μια πληρέστερη εικόνα, θα πρέπει να προσθέσω ότι ο κατάλογός τους περιλαμβάνει περί τα 20 ορεκτικά (3-7 €), 10 σαλάτες (5-8 €) και γύρω στα 25 κυρίως πιάτα (~8-15 €). Ανάμεσά τους, οι σαλάτες Pars, Φαλουντέ, Ρόκα, Ταμπουλέ και Φατούς. Ανάμεσα στα άλλα κεμπάπ: το Λογμέ (μοσχαρίσιο), Σολτανί (μοσχάρι και αρνί), Σαμπτζ και Νεγκιντάρ (αρνί), Τζουζέ (κοτόπουλο), ενώ σερβίρονται και δίσκοι με ποικιλίες και συνδυασμούς αυτών. Πραγματικά, τα κρέατά τους είναι μοναδικής νοστιμιάς και κατά τη γνώμη μου ειδικά το αρνίσιο, εφόσον βέβαια είστε λάτρεις του είδους! Οι τιμές των ποτών κυμαίνονται σε αρκετά λογικά επίπεδα για την κατηγορία του μαγαζιού.

Συμπερασματικά, συνιστώ ανεπιφύλακτα το PARS ως ένα αξιοπρεπέστατο έθνικ μαγαζί, που εκπροσωπεί επάξια την Περσική γαστρονομία και την κουλτούρα.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για κάτι διαφορετικό απ’ τα καθιερωμένα, που ωστόσο δεν ξεφεύγει πολύ απ’ το βαλάντιο των περισσοτέρων μας!