Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Σαββατο απογευμα εμαθα μεσω fb για τη λειτουργια του O' Canto Pub, το οποιο ειναι το αδερφακι του O' Canto Bar στο Πασαλιμανι, στο οποιο παλαιοτερα υπηρξα θαμωνας αλλα τωρα πλεον λογω κρισης πηγαινω πιο αραια... Κανονισα και πηγαμε δυο ζευγαρια να δουμε το νεο μαγαζι. Παρκινγκ βρηκαμε ευκολα.

Με το που φτασαμε στο μαγαζι, συνειδητοποιησα πως ειχα ερθει πριν απο περιπου 1,5 χρονο για μπανιο και υστερα αραξαμε για φαγητο στον ιδιο χωρο που τοτε το ελεγαν Villa Marietta. Το ονομα αυτο δεν ξεχνιεται καθως ηταν και ο λογος που εμαθα για το ask4food. Το φαγητο ηταν χαλια και ο χωρος παρατημενος. Σε μια συζητηση μετα αναφερθηκε οτι στο ask4food θα μπορουσα να δω σχολια για φαγητο και μαγαζια.

Μπαινοντας στο site πεφτω σε μια ευστοχη κριτικη του χρηστη vagelis για το Villa Marietta που ηταν ολα τα λεφτα. Τα λεφτα που πεταξαμε εκεινο το απογευμα!

Τελος ομως η ιστορικη αναδρομη, παμε στο ψητο! Το μαγαζι ειναι απο τα ομορφοτερα που εχω επισκεφτει. Ειναι ενα παλιο αρχοντικο που πνιγεται απο τα δεντρα που βρισκονται στην αυλη του. Και στο πισω μερος εχει αυλη με γκαζον που ειναι οτι πρεπει για πιτσιρικια!

Το μαγαζι ειναι μεγαλο αλλα δεν ειναι ενιαιο, χωριζεται σε μεγαλες αιθουσες, διακοσμημενες με διαφορετικα θεματα απ οτι προσεξα. Πηγαμε Σαββατο βραδυ και εκεινη την ωρα δεν ειχε τραπεζι στους μη καπνιζοντες, επομενως κατσαμε στο μπαρ για μια μπυρα στα ορθια μεχρι να αδειασει καποιο και χαζευαμε το τζακι.

Ηρθε η ωρα να φαμε, οι επιλογες ειναι σχετικα λιγες στο καταλογο, ετσι παραγγειλαμε μια ποικιλια κρεατικων για 2, ψητα μανιταρια Portobello, nachos με πικαντικο κιμα και λιωμενο Cheddar, μια σαλατα Cobb και 2 burger για τα αγορακια, ενα Μexican πικαντικο και ενα American, κλασικο με 2 μπιφτεκια για μενα! Πηραμε και διαφορες μπυρες οπου υπαρχει και μεγαλη ποικιλια, και σε βαρελια και φιαλες! Ο σερβιτορος που μας εξυπηρετησε ηταν πολυ καλος στη δουλεια του και μας βοηθησε στις επιλογες μας.

Οι μεριδες ηταν μεγαλες και οτι δοκιμασαμε ηταν γευστικοτατο, αυτο ομως που ξεχωριζει και θελω να μεινω ειναι τα burger! Ντροπη μου, ισως να ειναι και ιεροσυλια αλλα προσωπικα θα τα συνεκρινα με του Μπαρ Μπεε Κιου! Φοβερο μπιφτεκι, το ψωμι του τελειο και η ποσοτητα αναλογα μεγαλη! Η μονη διαφορα ειναι πως οι πατατες ειναι country.

Η τιμη που πληρωσαμε για τα πραγματα που πηραμε ηταν VFM 4/4, στο τελος μας κερασαν μαζι με το λογαριασμο κορμο σοκολατας και σφηνακια μαστιχας. Το μονο μου παραπονο ειναι πως ο καταλογος δεν εχει γλυκα και ετσι περιοριστηκαμε στο κερασμα του κορμου ο οποιος ειναι φανταστικος αλλα δε μπορουσα να ζητησω και αλλο γιατι ντρεπομουν! Ας το σκεφτουν σαν προταση..

Απο τα μαγαζια που θα ξαναπαω και το συστηνω!